Zlatu se nadále nedaří, v dopoledním obchodování bylo blízko čtyřtýdenních minim a po nečekaně slušných datech o žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA mířilo ještě níž. Ropa naopak setřásla obavy z převisu nabídky a zvyšuje zisky.
Trhy nyní čekají na klíčovou zprávu o americké zaměstnanosti, která by mohla naznačit, kam se v příštích měsících (ne)vydají americké úrokové sazby. Ekonomové podle agentury Reuters očekávají, že po srpnovém přírůstku (151 000) vytvořila americká ekonomika v září 175 000 nových pracovních míst.
Silná páteční zpráva by posílila názory, že prosincové zvýšení úrokových sazeb by mohlo být ve hře. To je scénář, který zlatu – citlivému na utahování měnové politiky - příliš nesvědčí. Podle některých obchodníků žlutému kovu škodí také spekulace, že ECB začne příští rok na jaře omezovat program kvantitativního uvolňování.
Cena zlata k okamžitému dodání dnes před 16:00 klesala o 0,95 % na 1 254,7 USD za unci. Ještě větší ztráty mělo stříbro, které odepisovalo 1,85 % na 17,41 USD/unci. Oba kovy razantně klesly v úterý (tehdy se vynořily spekulace o postupném omezování programu QE před jeho ukončením), což je patrné z grafu níže. Ceny zlata jsou v něm vyznačeny žlutě.

Zdroj: Bloomberg
Středeční vládní data o dalším nárůstu amerických zásob ropy a dozvuky dohody OPECu naopak pomáhají cenám ropy. Americká lehká ropa WTI dnes prolomila hranici 50 USD za barel a dostala se na nejvyšší hodnoty od června. Na více než 52 USD se odpoledne obchodoval i barel Brentu. Nervozita z převisu nabídky ale trhy zcela neopustila. Podle nejnovější zprávy budou přebytky přetrvávat i v příštím roce a ceny suroviny se ustálí kolem 55 USD za barel.