Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank: Levná libra britským exportérům nepomůže

Deutsche Bank: Levná libra britským exportérům nepomůže

18.10.2016 20:00
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Libra šterlinků zažívá v posledních měsících propad. Od svého letošního maxima, kdy den před brexitem byla na páru s americkým dolarem na hodnotě 1,4880 GBP/USD, se totiž britská libra propadla o 18,53 % na letošní minima 1,2168 GBP/USD, kterých dosáhla začátkem října. Pesimisté hovoří dokonce o tom, že ještě letos by dolar mohl dosáhnout s librou paritu.

Britská libra na páru s dolarem od začátku roku až po minima v říjnu

libra

Zdroj: Bloomberg

Je to ale špatná zpráva? Snížení hodnoty měny by mělo teoreticky podpořit export, neboť se po zboží z takové země díky relativně nižším cenám zvýší poptávka v zahraničí. To aspoň tvrdí učebnice ekonomie. Jak poznamenává studie německé Deutsche Bank, na níž upozornil deník Financial Times, „nežijeme však ve Viktoriánské době,“ ve které by fungovaly všechny předpoklady, se kterými počítá klasická ekonomie.

Rozmach takzvaných globálních hodnotových řetězců (global value chains) znamená, že země už nevyrábějí hotové produkty, které pak exportují. Namísto toho se čile obchoduje především se službami a různými komponenty a meziprodukty. Jinými slovy, není už tak běžné, že by se v jedné zemi například vyrobilo celé auto od pneumatik přes převodovku a karosérii až po volant. Místo toho se v každé zemi vyrobí část automobilu. Země se tak specializují v komponentech a určitých výrobních procesech, čímž zvyšují produktivitu.

To má však háček. Jak vznikající finální produkt putuje z jedné země do druhé a v každé se k němu něco dalšího přidává, zároveň tak roste i jeho hodnota. Snížení kurzu libry tak průmyslu ve finále nemusí prospět, protože zdraží importy, včetně oněch meziproduktů, na jejichž „vylepšení“ se britský průmysl podílí. Problém je ještě umocněn tím, že podle Deutsche Bank je hodnota, kterou meziproduktům přidává britský zpracovatelský sektor, celkem nízká.

Hodnota přidaná britským zpracovatelským průmyslem k exportům. Británie zaostává za ostatními západními zeměmi

gvc

Zdroj: FT, Deutsche Bank, Světová banka

Podobným problémem pro import meziproduktů můžou být i vyšší cla a ostatní obchodní bariéry, ke kterým by brexit mohl podle pesimistů vést. Cokoliv, co stojí v cestě jak importům, tak exportům, totiž ohrožuje fungování globálních hodnotových řetězců a tedy i moderní vysoce specializovaný zpracovatelský průmysl.

Druhou špatnou zprávou pro ty, kteří se domnívali, že levnější libra britskou ekonomiku „nakopne“, je fakt, že 45 % exportů ostrovního království tvoří služby, které mají nízkou cenovou elasticitu. To znamená, že poptávka po nich se výrazně nezvýší, i když jejich ceny klesnou.

Podíl exportů služeb na celkových exportech z Británie v porovnání se zeměmi G7

services

Zdroj: FT, Deutsche Bank, Světová banka


Čtěte více:

Technická analýza - Dolar překonal úroveň 1,1000 EURUSD a bude se chtít pod touto hodnotou udržet
17.10.2016 9:43
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod denním pivotem. Oscilátor relativn...
Roste nám cenová bublina na trhu s byty?
17.10.2016 14:11
Ceny bytů v bytových domech se podle indexu cen nemovitostí Hypoteční...
Americký průmysl roste jen nepatrně, New York drží jeho vyhlídky dole
17.10.2016 15:29
Průmyslová výroba ve Spojených státech se po srpnovém poklesu zmohla p...

Váš názor
 • A co?
  19.10.2016 11:57

  Takže ty importované části budou mít při exportu stále stejnou hodnotu, ale ta část, kterou dělá Británie bude pro výrobce výrazně levnější. Hmm, taky nechápu, proč by tam měl kdokoliv chtít vyrábět víc, když ta část výroby bude o 20% levnější. To by byl blázen ne? Když to může jinde udělat dráž. {sarcasm end} Začínám ale naopak chápat, proč DB prakticky zkrachovala.
  Hobbit
 • DB má nejvíc právo do toho mluvit
  19.10.2016 6:15

  sama má máslo na hlavě a dost možná jí půjde o krk. Jsem zvědav ,jak budou jásat jak Německu pomohla migrační vlna, jak to zvedlo HDP jak stoupá stavebnictví a služby . Stejně jako jásají Švédi - stavba ubytoven pro migranty a edukace a služby pro je prý " významně " pozvedlo - t.j. státní investice a subvence, které se ale absolutně nevrátí !!! Uvidíme jak to bude hospodářsky v EU vypadat za - řekněme - 5let. Pokud se udrží stávající polit. garnitura EU , pak hádám na zavedení něčeho ne nepodobného Kontinentálnímu systému jako za Napoleona.
  občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data