Libra šterlinků zažívá v posledních měsících propad. Od svého letošního maxima, kdy den před brexitem byla na páru s americkým dolarem na hodnotě 1,4880 GBP/USD, se totiž britská libra propadla o 18,53 % na letošní minima 1,2168 GBP/USD, kterých dosáhla začátkem října. Pesimisté hovoří dokonce o tom, že ještě letos by dolar mohl dosáhnout s librou paritu.
Britská libra na páru s dolarem od začátku roku až po minima v říjnu

Zdroj: Bloomberg
Je to ale špatná zpráva? Snížení hodnoty měny by mělo teoreticky podpořit export, neboť se po zboží z takové země díky relativně nižším cenám zvýší poptávka v zahraničí. To aspoň tvrdí učebnice ekonomie. Jak poznamenává studie německé , na níž upozornil deník Financial Times, „nežijeme však ve Viktoriánské době,“ ve které by fungovaly všechny předpoklady, se kterými počítá klasická ekonomie.
Rozmach takzvaných globálních hodnotových řetězců (global value chains) znamená, že země už nevyrábějí hotové produkty, které pak exportují. Namísto toho se čile obchoduje především se službami a různými komponenty a meziprodukty. Jinými slovy, není už tak běžné, že by se v jedné zemi například vyrobilo celé auto od pneumatik přes převodovku a karosérii až po volant. Místo toho se v každé zemi vyrobí část automobilu. Země se tak specializují v komponentech a určitých výrobních procesech, čímž zvyšují produktivitu.
To má však háček. Jak vznikající finální produkt putuje z jedné země do druhé a v každé se k němu něco dalšího přidává, zároveň tak roste i jeho hodnota. Snížení kurzu libry tak průmyslu ve finále nemusí prospět, protože zdraží importy, včetně oněch meziproduktů, na jejichž „vylepšení“ se britský průmysl podílí. Problém je ještě umocněn tím, že podle je hodnota, kterou meziproduktům přidává britský zpracovatelský sektor, celkem nízká.
Hodnota přidaná britským zpracovatelským průmyslem k exportům. Británie zaostává za ostatními západními zeměmi

Zdroj: FT, Deutsche Bank, Světová banka
Podobným problémem pro import meziproduktů můžou být i vyšší cla a ostatní obchodní bariéry, ke kterým by brexit mohl podle pesimistů vést. Cokoliv, co stojí v cestě jak importům, tak exportům, totiž ohrožuje fungování globálních hodnotových řetězců a tedy i moderní vysoce specializovaný zpracovatelský průmysl.
Druhou špatnou zprávou pro ty, kteří se domnívali, že levnější libra britskou ekonomiku „nakopne“, je fakt, že 45 % exportů ostrovního království tvoří služby, které mají nízkou cenovou elasticitu. To znamená, že poptávka po nich se výrazně nezvýší, i když jejich ceny klesnou.
Podíl exportů služeb na celkových exportech z Británie v porovnání se zeměmi G7

Zdroj: FT, Deutsche Bank, Světová banka