Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem

Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem

26.10.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V našich projekcích dalšího vývoje na měnových trzích se nyní odráží mnohem lepší krátkodobý výhled pro rozvíjející se trhy (EM). K tomu se přidává končící dolarový cyklus. Trhy totiž ve srovnání s dřívějšími očekáváními nyní počítají s tím, že Fed bude svou politiku normalizovat mnohem pomaleji. My sami dokonce čekáme, že měnová politika zemí G3 bude charakterizována konvergencí namísto dříve očekávaných rostoucích rozdílů. Tyto faktory významně snižují momentum dolarového býčího cyklu, který byl patrný v předchozích letech.

Změnila se také fundamentální valuace měn na EM. Tyto měny byly v předchozích letech předmětem prudkých poklesů. V některých případech vedlo jejich prudké oslabování spolu s poklesem dovozů ke zlepšení bilancí běžných účtů. Nejlepším příkladem je Brazílie, která minulý rok dosáhla deficitu běžného účtu ve výši 59 miliard dolarů, ale letos by podle našich očekávání měl deficit klesnout na pouhých 18 miliard dolarů. K podobně prudké změně docházelo v Asii po roce 2007. Třetím faktorem je sílící přesvědčení trhů, že inflace se bude držet na nízkých úrovních po velmi dlouhou dobu. Tento pocit sílil během posledních let a na intenzitě mu přidal pokles cen ropy a dalších komodit.

Domníváme se, že současný trend rostoucí popularity pasivního investování je pro EM negativní. Podle našich odhadů je nyní s indexy na EM provázáno asi 600 – 700 miliard dolarů investičních aktiv. Tyto investice ale kvůli své pasivní povaze nerozlišují mezi zeměmi, které procházejí pozitivními změnami, a těmi, které čelí rostoucím nerovnováhám. Investice do EM prováděné přes pasivní nástroje se staly formou stádového chování.

Z krátkodobého hlediska je pro měny EM hlavním rizikem monetární politika zemí G3. V současné době jim tato politika hraje do karet, ale centrální banky zemí G3 vykazují velmi proměnlivé chování, a situace se tak může rychle měnit. My například pevně věříme, že růst americké ekonomiky bude ve čtvrtém čtvrtletí velkým zklamáním. Přispěje k němu i negativní vývoj v oblasti investic, který je typický pro konce volebních období.

Takový negativní vývoj by sice mohl prospět americkým vládním dluhopisům, zároveň by však mohl zvednout rizikové prémie na EM. ECB se zase snaží přizpůsobit své kvantitativní uvolňování omezenému množství vládních dluhopisů, které je schopná nakoupit. Zároveň očekává postupný růst inflace v eurozóně. Může tedy nakonec dojít k tomu, že zmíněné konvergence mezi politikou Fedu a ECB bude nakonec až příliš, a to se po současném období, které je pro EM přívětivé, projeví negativními šoky.

Autorem je Luis Costa, měnový stratég Citi.


Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Globální ekonomika je nyní tažena rozvíjejícími se trhy, USA jsou stále zklamáním
14.09.2016 16:00
Minulý měsíc jsme zaznamenali znatelné zlepšení globální ekonomické ak...
Pimco: Optimismus u investic do EM je stále namístě
18.10.2016 11:00
V letech 2013–2015 nebyl výhled pro rozvíjejících se trhy (EM) příliš ...
Rogoff: Negativní sazby jsou správnou cestu, zničme bankovky velkých hodnot
19.10.2016 14:40
Politika negativních sazeb, kterou sleduje ECB a Bank of Japan, zatím...

Váš názor
  • vše může skončit monetárním chaosem
    01.11.2016 21:02

    Ale to nas hned tak neceka. Leda ze by se zacalo obchodovat v rublech. Jinak silny dolar zpomaluje ameriku. Kazda zeme jejihz mena posiluje je znevyhodnena co se tyce jejich vyvozu, zamestnanosti a ekonomie vubec. To nevite. Proto Rusko, kvuli svemu slabemu rublu, ma lepsi sance na rozvoj. Tam je ale jiny problem. Neschopnost a priority a jejich prosazovani se jako velmoc. Jenze velmoce se neposuzuji podle velikosti uzemi ale schopnosti. I uzemim male Svycarsko se, co se eknomicke sily radi pred obrovske Rusko, stejne jako v minulosti male Holandsko nebo Anglie ovladaly skoro cely svet. Atd. atd.
    ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y