Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika je nyní tažena rozvíjejícími se trhy, USA jsou stále zklamáním

Globální ekonomika je nyní tažena rozvíjejícími se trhy, USA jsou stále zklamáním

14.09.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý měsíc jsme zaznamenali znatelné zlepšení globální ekonomické aktivity, které ukončilo delší období útlumu. V té době jsme se ptali, zda je možné, aby se ekonomika přiblížila „únikové rychlosti“, ale většina ekonomů kvůli deflačním tlakům vylučovala i krátkodobý cyklický boom. Finanční trhy byly optimističtější, akciové trhy posilovaly, zatímco dluhopisové trhy utrpěly mírné ztráty. 

Srpen jasnější odpověď nepřinesl. Neobjevily se ani známky sílícího oživení, ale ani výraznější pokles růstu ekonomické aktivity. Ten se na globální úrovni mírně snížil a podle našich modelů nyní dosahuje 3,4 %, což je velmi blízko trendu. Světlý bod představuje zejména pozitivní vývoj ve Velké Británii, kde podle aktuálních dat neprobíhá prudký útlum tak, jak se široce čekalo. 

Povzbudivý je i růst rozvíjejících se ekonomik a končící recese v Brazílii a Rusku. Zklamáním je naopak vývoj v USA, protože tamní ekonomice se stále nedaří prorazit svým růstem hranici 2 %. Ekonomiky Japonska a eurozóny rostou stabilním tempem, které nevykazuje výraznější tendenci k pohybu tím či oním směrem. Výrazně klesly obavy z tvrdého dopadu v Číně a naše modely naznačují, že tempo růstu bylo v srpnu díky stimulaci stabilizováno na silných 7,8 %. Monetární stimulace ale bude ke konci roku 2016 ztrácet na intenzitě. 

Vývoj ekonomické aktivity v USA, eurozóně, Japonsku a Velké Británii shrnují následující grafy. Zatímco ve Velké Británii došlo v posledních týdnech k pozoruhodnému zlepšení, tempo růstu americké ekonomiky podle dostupných dat opět klesá a nyní se pohybuje na 1,5 %. Eurozóna by podle našeho modelu měla růst asi 1,2% tempem, japonská ekonomika přibližně o 0,1 %. 
 
globekon

Na odhadech vývoje v USA se negativně podepsaly zejména průzkumy mezi firmami, nejsme si ale jisti, jakou váhu bychom měli popsanému zhoršení situace dávat. Spotřebitelské výdaje jsou totiž stále silné stejně jako důvěra. Trh práce se nalézá v lepším stavu než na počátku letošního roku. Modely Fedu pak ukazují, že vývoj nebyl tak špatný, jak naznačují naše odhady. Atlanta Fed předpokládá, že ve třetím čtvrtletí americká ekonomika poroste o 3,5 % a New York Fed odhaduje tempo růstu na 2,8 %. V tuto chvíli tak nepřikládáme našim odhadům v této oblasti příliš velkou váhu, ale vývoj v americké ekonomice bude v centru naší pozornosti. 

Autorem je Gavyn Davies.

Zdroj: Fulcrum AM, FT


Čtěte více:

Fischer o zotavení americké ekonomiky a jejím dlouhodobém výhledu
07.09.2016 12:32
Cílem duálního mandátu Fedu je maximální udržitelná zaměstnanost a in...
Centrální banky nás z deflační pasti nedostanou, čeká se na fiskální impuls
07.09.2016 10:00
Nejvýznamnějším projevem v Jackson Hole nebyla zahajovací řečí Janet Y...
Shilling: Na trhy míří bouře
07.09.2016 15:30
Globální růst je utlumen a Brexit by jej mohl zbrzdit ještě více. Ceny...

Váš názor
  • USA jsou stále zklamáním....
    14.09.2016 18:58

    No jak pro koho. Ja si urcite nestezuji. + 32% Y/D
    sakisan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD