Minulý měsíc jsme zaznamenali znatelné zlepšení globální ekonomické aktivity, které ukončilo delší období útlumu. V té době jsme se ptali, zda je možné, aby se ekonomika přiblížila „únikové rychlosti“, ale většina ekonomů kvůli deflačním tlakům vylučovala i krátkodobý cyklický boom. Finanční trhy byly optimističtější, akciové trhy posilovaly, zatímco dluhopisové trhy utrpěly mírné ztráty.
Srpen jasnější odpověď nepřinesl. Neobjevily se ani známky sílícího oživení, ale ani výraznější pokles růstu ekonomické aktivity. Ten se na globální úrovni mírně snížil a podle našich modelů nyní dosahuje 3,4 %, což je velmi blízko trendu. Světlý bod představuje zejména pozitivní vývoj ve Velké Británii, kde podle aktuálních dat neprobíhá prudký útlum tak, jak se široce čekalo.
Povzbudivý je i růst rozvíjejících se ekonomik a končící recese v Brazílii a Rusku. Zklamáním je naopak vývoj v USA, protože tamní ekonomice se stále nedaří prorazit svým růstem hranici 2 %. Ekonomiky Japonska a eurozóny rostou stabilním tempem, které nevykazuje výraznější tendenci k pohybu tím či oním směrem. Výrazně klesly obavy z tvrdého dopadu v Číně a naše modely naznačují, že tempo růstu bylo v srpnu díky stimulaci stabilizováno na silných 7,8 %. Monetární stimulace ale bude ke konci roku 2016 ztrácet na intenzitě.
Vývoj ekonomické aktivity v USA, eurozóně, Japonsku a Velké Británii shrnují následující grafy. Zatímco ve Velké Británii došlo v posledních týdnech k pozoruhodnému zlepšení, tempo růstu americké ekonomiky podle dostupných dat opět klesá a nyní se pohybuje na 1,5 %. Eurozóna by podle našeho modelu měla růst asi 1,2% tempem, japonská ekonomika přibližně o 0,1 %.

Na odhadech vývoje v USA se negativně podepsaly zejména průzkumy mezi firmami, nejsme si ale jisti, jakou váhu bychom měli popsanému zhoršení situace dávat. Spotřebitelské výdaje jsou totiž stále silné stejně jako důvěra. Trh práce se nalézá v lepším stavu než na počátku letošního roku. Modely Fedu pak ukazují, že vývoj nebyl tak špatný, jak naznačují naše odhady. Atlanta Fed předpokládá, že ve třetím čtvrtletí americká ekonomika poroste o 3,5 % a New York Fed odhaduje tempo růstu na 2,8 %. V tuto chvíli tak nepřikládáme našim odhadům v této oblasti příliš velkou váhu, ale vývoj v americké ekonomice bude v centru naší pozornosti.
Autorem je Gavyn Davies.
Zdroj: Fulcrum AM, FT