Ceny ropy se po dvou ztrátových dnech dostaly až na nejnižší hodnoty za tři týdny. Ropný trh srážely pochybnosti, do jaké míry je Rusko ochotné spolupracovat s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) na omezení světové produkce této strategické suroviny. Situaci pomohly zlepšit údaje o stavu amerických ropných zásob, které navzdory očekávání klesly.
Futures na ropu Brent se v Londýně během dne propadly až o 1,8 procenta. Poprvé od 3. října tak sestoupily pod 50 dolarů za barel. Pod tuto psychologickou hranici klesla i cena americké lehké ropy West Texas Intermediate. Futures na WTI klesly v New Yorku až o 1,6 procenta.
Tanečky kolem zatím jenom povšechné dohody velkých světových producentů na omezení produkce pokračují: Irák si stoupl do fronty k zemím, které požadují výjimku z ropného paktu. V této frontě už stojí Írán, který je druhým největším vývozcem v rámci ropného kartelu. Z dohody byly vyloučeny také Nigérie a Libye, kde násilnosti způsobily spoušť v ropném průmyslu, zatímco dodávky z tamních ropných polí se mezitím ve větší míře vracejí na trhy. Irák tvrdí, že by měl dostat výjimku kvůli konfliktu s islámskými radikály.
Nejdůležitějšímu členu ropného kartelu Saúdské Arábii tak hrozí, že v rámci dalšího upřesňování dohody bude muset výrazněji seškrtat svou vlastní produkci. To by se nemuselo obejít bez dalších bolestivých finančních konsekvencí.
Otazníky se nepřestávají vznášet nad ochotou Ruska přidat se k ropnému paktu. Kreml se bezprostředně po jeho uzavření koncem září nechal slyšet, že dohodu podporuje. Ruský zástupce při OPECu ale podle agentury Interfax nyní prohlásil, že snížení produkce černého zlata v případě Ruska nepřichází v úvahu.
Moskva by podle agentury Bloomberg mohla souhlasit se zmrazením produkce na současných úrovních, které jsou ovšem rekordní. Úroveň ruské produkce ke konci letošního září je zachycena v následujícím grafu:

Ceny ropy tlačily dolů také údaje soukromé organizace American Petroleum Institute, podle které se americké zásoby suroviny zvýšily minulý týden o 4,75 milionu barelů. Pozorně sledovaná data vládního úřadu Energy Information Administration ale navzdory očekávání nárůst neukázala. Podle těchto dat se zásoby ropy v USA minulý týden naopak snížily, a to o 553 000 barelů. Na ropu půspobila tato data jako pomyslná živá voda, což ukazuje i graf níže. Ceny obou typů ropy smazaly většinu ztrát a vrátily se k 50 dolarům, v případě Brentu nad 50 dolarů za barel.
Vývoj cen ropy Brent (bíle) a WTI za poslední tři dny:

Zdroj: BBG