Americká ropa WTI si v úterý dopoledne připisovala 0,76 procenta na 50,32 USD za barel, zatímco Brent získával 0,62 procenta na 51,84 USD za barel. Za slabým růstem může být optimismus kvůli snižujícímu se růst zásob ropy.
Analytici, které citovala agentura Reuters, se domnívají, že nabídka možná nepřevyšuje poptávku o tolik, o kolik se trhy možná doposud domnívaly. To je důležité hlavně kvůli nadcházející topné sezóně, které by měla poptávku po černém zlatu zvýšit. V neposlední řadě pomáhá i slabší kurz dolaru, který ropu zlevňuje pro všechny státy, jež jím neplatí.
„Ve třetím kvartálu roku 2016 světové zásoby ropy vzrostly o 17 miliónu barelů. To je nejnižší zisk od čtvrtého kvartálu roku 2014,“ uvedla ve své zprávě společnost Bernstein Energy. K podobnému závěru dospěla i banka , která podle Reuters poukázala hlavně na celkový pokles zásob ve Spojených státech, Japonsko, Singapuru a v Evropě.
Dnešní slabý růst tak zřejmě dodá optimismus účastníků konference předních světových těžařů Oil and Money, která bude v úterý a ve středu probíhat v Londýně.
Bernstein i přesto varuje, že jestli se cena udrží, záleží ve velké míře na tom, zda se OPEC na nadcházející schůzce ve Vídni na konci listopadu dohodne na limitech těžby. Záležet bude i na tom, zda se k dohodě připojí i další významní producenti, již nejsou součástí kartelu, jako například Rusko. Vrásky na čele může investorům do ropy působit i utlumující se poptávka po komoditách v Asii, zejména v Číně a Indii.

Vývoj cen ropy Brent a WTI od začátku roku. Zdroj: Bloomberg