Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Chováme se jako Warren Buffett a to ekonomice škodí

Víkendář - Chováme se jako Warren Buffett a to ekonomice škodí

06.11.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové z Fedu zveřejnili minulý měsíc analýzu, která se zabývala dopadem demografického vývoje na ekonomiku. Podle jejich závěru se americká ekonomika nachází v novém normálu, který charakterizují nízké sazby, nízké investice a tempo růstu. Tato analýza měla znatelný ohlas a přidaly se k ní další podobné hlasy. Například Stanley Fischer z Fedu před několika dny prohlásil, že sazby v USA leží nízko i kvůli faktorům, které leží mimo kontrolu centrální banky. Dodal, že „růst průměrného věku populace pravděpodobně zvyšuje úspory domácností“.

V posledních desetiletích probíhá stárnutí populace ve většině vyspělých zemí. Poválečná generace přichází do důchodu a míra porodnosti u jejích dětí je nižší. Tento vývoj pak podle obecného konsenzu přispívá k poklesu sazeb. Otázkou ale je, jak bude vypadat budoucnost. Toto téma přitom přináší i velmi emotivní úvahy na téma: „Kdo se bude starat o naše prarodiče?“ George Magnus, který působí jako hlavní ekonom banky UBS, ale poukazuje na to, že demografický vývoj není předem daný. Podle něj je třeba „politické odvahy“ na přijetí potřebných změn, které by současný demografický trend i jeho důsledky tlumily. Patří mezi ně pozdější odchod do důchodu a více imigrace či motivace lidí pro to, aby pečovali o své blízké.

Jaký má stárnutí populace dopad na ekonomický růst? Lidé většinou nejvíce spoří v době, kdy pracují. Přímo či nepřímo přes různé fondy nakupují dluhopisy a tím tlačí dolů jejich výnosy. V penzi pak čerpají z toho, co předtím naspořili. Nejvíce to většinou platí během poslední fáze života, kdy stoupají náklady na zdravotní péči. Podle zmíněné analýzy Fedu klesla přirozená výše sazeb kvůli demografickým faktorům o 1,25 procentního bodu a to samé platí o poklesu tempa ekonomického růstu. To by znamenalo, že rozhodující brzdou růstu nebyla v posledních desetiletích monetární politika, fiskální politika či problémy s produktivitou, ale právě demografický vývoj.

Zdá se také, že demografický zlom koresponduje se vznikem finančních krizí. Jak ukazuje následující graf, v USA, Západní Evropě i Japonsku došlo k finanční krizi v době, kdy bylo dosaženo vrcholu v poměru celkového počtu zaměstnanců k lidem před a po produktivním věku.

víkendář 

Investoři už zmíněným trendům a faktorům začínají věnovat pozornost. Marc Chandler z investiční banky Brown Brothers Harriman poukazuje na to, že monetární a fiskální politika sice mohou podpořit agregátní poptávku, demografický vývoj ale tento optimismus chladí. V USA není pravděpodobné, že se v následujících dvaceti či třiceti letech výrazně zvýší populace v produktivním věku a to podle Chandlera znamená, že „období nízkých sazeb a růstu bude trvat dlouho“. Podobné síly přitom působí i v Evropě a Japonsku.

Charles Goodhart z Morgan Stanley, který dříve pracoval v Bank of England, ale tvrdí, že rostoucí počet důchodců dosavadní dlouholetý trend zvrátí, protože sníží příjmovou nerovnost, začne tlačit sazby nahoru a zvýší i tempo růstu. „Mladí a staří lidé představují pro ekonomiku inflační faktory. Deflačně na ni působí jen lidé v produktivním věku,“ říká ekonom a dodává: „Populace v produktivním věku se bude snižovat a spolu s tím se vrátí i inflace.“ Tento efekt by ale slábl v případě, že by lidé pracovali déle než dříve. Někteří ekonomové pak s celou tezí o vyšší inflaci a růstu nesouhlasí. Joachim Fels ze společnosti Pimco tvrdí, že detailní pohled na data ukazuje, že nejvíce spoří lidé, kteří odcházejí později do důchodu. „Chovají se jako Warren Buffett a je jich hodně,“ říká Fels.

Autorem je John Authers.

Zdroj: FT

 

 

 

 

 

 


Čtěte více:

Víkendář: Co Putin hodně chce, ale nedostane
13.08.2016 6:00
Obnovené přátelství mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ...
Víkendář - Spojené státy v čele samořídící revoluce, Evropa zaostává
03.09.2016 16:00
Kolem velkých automobilek se množí počet nově zakládaných společností...
Víkendář - Jak položit poslední komunistickou diktaturu na světě
04.09.2016 11:00
Jung Gwang Il má jednoduchou teorii: Malé dávky informací mohou ukonči...
Víkendář: Nebezpečné pohádky o evropské integraci muslimů
11.09.2016 11:00
Na Facebooku se objevila zpráva o halal supermarketu v Paříži. Jde o o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů