Výnosy na amerických i světových vládních dluhopisech se dále zvyšují. To některým analytikům přineslo už další překvapení – nejenže nedošlo k propadu na amerických burzách, což někteří investoři po Trumpově vítězství předpovídali (ve skutečnosti se akciový index Dow Jones dotkl historických maxim), ale nekonal se ani hromadný „úprk“ od akcií k bezpečnějším dluhopisům (i když to tak v průběhu volební noci na pár hodin vypadalo).
Můžou za to hlavně vyšší inflační očekávání spojená s Trumpovými megalomanskými plány na výstavbu infrastruktury. Inflaci by pravděpodobně podpořil i ekonomický růst, který může nastartovat radikální snížení korporátní daně a lepší ochrana amerického průmyslu před levnější zahraniční konkurencí.
Výnosy amerických třicetiletých vládních dluhopisů tak v pondělí ráno překročily psychologickou hranici 3 procent a posunuly se tak oproti minulému týdnu vzhůru o 40 bazických bodů. Podobný nárůst zažily desetileté dluhopisy, jejichž výnosy jsou nyní na 2,23 procenta a sedmileté dluhopisy, které mají výnos 2,01 procenta.
Výnosy amerických vládních dluhopisů dnes a před týdnem (čárkovaně)

Zdroj: Bloomberg
Podle deníku Financial Times uvedl šéf makroekonomického výzkumu , že příští rok by mohly výnosy desetiletých bondů vystoupat až na 2,5 procenta.
Klesaly však ceny dluhopisů i jinde. 26 bazických bodů připsaly od minulého týdne německé třicetileté výnosy na 1,12 procenta a desetileté výnosy získaly přes 20 bazických bodů na 0,36 procenta.
Agentura Bloomberg uvádí, že minulý týden světové dluhopisy v reakci na výsledek amerických prezidentských voleb celkově odepsaly až 1,218 biliónu dolaru.
Výnosy německých vládních dluhopisů dnes a před týdnem (čárkovaně)

Zdroj: Bloomberg