Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trumpova labuť a Evropa na vlastních nohou

Trumpova labuť a Evropa na vlastních nohou

11.11.2016 19:00

Lao-c' hovořil o tom, že nejlepší vládce je ten, o kterém lid vůbec neví. Podle mne je to velmi dobré a dost objektivní hodnocení. Přesně sedí na situaci u nás doma a soudit podle něj můžeme i vývoj v USA. Podobně jako v případě Brexitu se ale snažím přemýšlet hlavně o tom, co pozitivního by mohl daný vývoj přinést. Možná to, že Evropa včetně ČR bude více tlačena k tomu, aby se postavila na vlastní nohy a byla skutečně svobodná. A jak uchopit výsledky amerických prezidentských voleb investičně? Možná by to obecně šlo učinit výrazem Trumpova labuť.

Talebovy černé labutě jsou nepredikovatelnými událostmi, které jsou ze statistického hlediska velmi nepravděpodobné, přesto k nám ale s úpornou tvrdohlavostí zas a znovu přilétají. Trumpova labuť (jeho budoucí činy a kroky) se té černé hodně podobá. I o ní v podstatě nemá smysl hovořit – je nevyzpytatelným překvapením, které nelze predikovat, a které v rámci zaběhlých myšlenkových vzorců často nedává smysl. Jediným způsobem, jak se jí postavit a připravit se na ní, je posilování systému, zvyšování rovnováhy ve společnosti a dovolím si tvrdit že i uvnitř nás. Více toho o těchto dvou druzích labutí z definice říci nelze.

Eurozóna je na tom lépe (a tudíž možná hůře)

Vrátím se tedy zpět k Evropě a její ekonomice. Není třeba dlouze rozebírat, že namísto bezduchého uvažování o tom, zda má být angličtina i nadále jednacím jazykem Unie, tu je řada skutečně palčivých problémů. Na předním místě bychom našli tenze uvnitř eurozóny. Moje rámcová teze je taková, že eurozónu nerozloží problémy v zemích jako je Portugalsko, či Řecko. Tento potenciál mají těžké váhy Itálie, či Španělska a k nim můžeme samozřejmě přidat i Francii. U ní je ovšem odchod z eurozóny politicky těžko představitelný (i když populisté naše představy poslední dobou mění poměrně rychle a nakonec tomu tak může být i ve Francii). Ale pro tuto chvíli zbývá Itálie a Španělko. Podívejme se na ně s pomocí čerstvé analýzy od banky Natixis.

Druhý z následujících dvou grafů ukazuje, že zatím je relativně klid – výnosy španělských a italských vládních obligací nedosahují nijak extrémních hodnot. To je do značné míry odrazem politiky ECB, která správně funguje jako věřitel poslední instance a snaží se v prostředí útlumu eurozónu stimulovat (viz první graf s růstem monetární báze). Ale zrovna tak je pravděpodobné, že tyto její kroky mohou snižovat motivaci k tolik potřebným „strukturálním“ změnám na periferii:

Soustružník 

V dalších dvou grafech Natixis porovnává vývoj skutečných fiskálních deficitů Španělska a Itálie (fialově) a deficitů, která by podle vývoje nominálního produktu a výše dluhu byly třeba na stabilizaci míra zadlužení. Já obrázky interpretuji tak, že situace se ve srovnání s obdobím před rokem 2014 znatelně zlepšila, o úplné stabilizaci ale hovořit nelze ani u jedné země (i když ve Španělsku je trend povzbudivější):

Soustružník 

Ve fiskální oblasti tedy není situace optimální, ale na krizi to nevypadá. Možná to bude překvapením, ale tato oblast vládních dluhů a rozpočtů nebyla v jádru krize. Toto jádro představovala náhlá neschopnost financovat dovozy. Ta vznikla kvůli tomu, že země na periferii dosahovaly vnějších deficitů a kapitál, který tyto deficity dříve financoval, najednou dopěl k názoru, že deficity a vnější dluhy jsou neudržitelné. Tudíž se jeho tok zastavil a následně nastal/byl na periferii vyvolán poptávkový šok. Jak ukazuje první z poslední dvojky grafů, Itálie i Španělsko ovšem již své deficity eliminovaly (druhý graf ukazuje vývoj čistého vnějšího zadlužení těchto zemí):

Soustružník 

Tenze na periferii, které by měly potenciál rozložit eurozónu, tedy nyní ani zdaleka nedosahují síly z krizových let. Pomáhá tomu strukturální i cyklický fundament i ECB. V tomto smyslu tedy Evropa, respektive eurozóna stojí na pevnějších nohou. Nicméně na závěr dnešního příspěvku si přece jen dovolím jednu znepokojivější otázku: Eurozóna přes vše výše uvedené není optimální měnovou oblastí. Není tak oddalování její transformace, či dokonce (organizovaného) rozpadu ve skutečnosti špatnou zprávou?


Čtěte více:

Pět růstových akcií hodných pozornosti: Kontrariánská Zoe a povinná biotechnologie
27.10.2016 20:00
Posledními kandidáty na atraktivní růstové akcie jsou Zoe's Kitchen a ...
Pozor na velmi levné akcie, které jsou stále absurdně drahé
02.11.2016 18:00
Společnost Transocean se obchoduje s PE ve výši 3 (viz předchozí přísp...
Tři akcie se supervysokým dividendovým výnosem
03.11.2016 18:00
Pokud má nějaká akcie vysoký dividendový výnos, znamená to dvě věci: ...
Ferrari a pivní akcie pro kontrariány
09.11.2016 19:00
Dnes se budu věnovat BBC. Ne té britské, mediální, ale americké Bosto...
Jak bezpečný je dividendový výnos akcií Philip Morris ve výši 4,3 %?
10.11.2016 19:00
Tabákovým firmám, zbrojovkám a dalším společnostem, které považuji za ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y