Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Efekt Tesly a nejistý osud benzínu

Efekt Tesly a nejistý osud benzínu

25.11.2016 11:30
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Efekty Tesly si už pomalu vybírá svou daň. Benzín, oblíbená pohonná látka motorismu minulého století, má svoje nejlepší dny už pomalu za sebou, říká Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní světová spotřeba benzínu už prakticky vrcholí. V příštích 25 letech se její růst v zásadě zastaví.

Důvodem je větší účinnost aut a očekávaný nástup vozů na elektrický pohon. Na něj se nechystá jen tak často zmiňovaná Tesla, ale i další automobilky po celém světě. Nejnověji ohlásila elektrickou „ofenzivu“ německá značka Volkswagen.

Změna bude mít zřejmě dalekosáhlé důsledky pro zpracovatele ropy a související průmysl. Benzín obsahuje každý čtvrtý barel, který se po celém světě spotřebuje.

Jaké jsou tedy nejnovější odhady? IEA čeká, že poptávka po benzínu klesne do roku 2020 na 22,8 milionu barelů denně z loňských 23 milionu barelů. Do roku 2030 půjde spotřeba mírně nahoru, a to až na 23,1 milionu barelů. Do roku 2040 ale začne znovu klesat, což ukazuje i následující graf.

benzin_1

Na věci podle IEA nezmění nic ani to, že po světě bude jezdit víc aut. Agentura odhaduje jejich nárůst do roku 2040 o zhruba dvojnásobek na dvě miliardy. Objem ropy, který bude k jejich provozu potřeba, ale bude menší než dnes, tvrdí výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

„Elektrická auta přicházejí,“ prohlásil během rozhovoru v Londýně. Zatímco loni jich po celém světě jezdilo něco přes milion, do roku 2040 to bude více než 150 milionů, dodal.

Pro automobilový průmysl byl benzín velkou část minulého století hlavní volbou. Obliba aut s benzínovým motorem způsobila, že čerpací stanice rostly v řadě zemí jako houby po dešti a pomohly formovat tvář krajiny. Zájem o benzín rostl ještě na přelomu minulého a tohoto tisíciletí, navzdory konkurenci v podobě nafty, které pomáhaly daňové úlevy v Evropě. Následující čtvrtina století však bude jiná, říká IEA. Poté, co se poptávka po benzínu zvýšila během 25 let do loňského roku o necelou pětinu, tak v příštím čtvrt století klesne, a to o 0,2 procenta, říká IEA.

Pokud jde o vyhlídky ropy jako takové, tady IEA navzdory nadcházejícím, zřejmě hlubokým změnám u benzínu už tak pesimistická není. Celková poptávka po ropě podle ní ještě několik desetiletí poroste, a to kvůli spotřebě nafty, leteckého paliva a topného oleje v námořním, leteckém nebo petrochemickém průmyslu. V osobních autech bude nicméně spotřeba ropy klesat.

Takto opatrnému optimismu je, soudě z prohlášení z poslední doby, vzdálen třeba energetický gigant Shell. Ten nedávno vyvolal pozdvižení, když jedno z jeho manažerských es varovalo, že poptávka po ropě by mohla vyvrcholit už během pěti let.

benzin

 

Bolestné bude loučení s benzínem zřejmě hlavně pro rafinerie. Ty v posledních dvou desítkách let utratily miliardy dolarů, když se snažily maximalizovat produkci benzínu na úkor jiných paliv. Birol říká, že změny v poptávce po palivu budou mít zásadní důsledky pro celé odvětví. 

Podle analytika Michaela Wojciechowského z Wood Mackenzie by rafinerie udělaly dobře, kdyby se místo benzínu raději zaměřily na destiláty jako nafta. Ta by rafinerským firmám mohla do budoucna pomoci s plněním strategických cílů, říká také.


Čtěte více:

Elektromobil Bolt s daňovou úlevou vyjde pod 30 000 USD
20.09.2016 15:00
Americká automobilka GM oznámila cenu svého elektrického automobilu Ch...
Tesla: Po třech letech poprvé v zisku
27.10.2016 13:41
Akcionáři Tesla Motors měli s hospodařením automobilky v posledních le...
Ovlivní elektrické vozy poptávku po kovech? A po ropě?
04.11.2016 14:00
Měď, hliník, lithium, nikl, mangan nebo kobalt. To jsou kovy, které ...
Volkswagen chce dobýt Ameriku. Značka sází na SUV a elektromobily
22.11.2016 15:47
Amerika a elektromobily. To jsou klíčové body dlouhodobé strategie Vol...

Váš názor
  •  
    30.11.2016 1:05

    "analytika Michaela Wojciechowského z Wood Mackenzie" s jeho názorem, že "by rafinerie udělaly dobře, kdyby se místo benzínu raději zaměřily na destiláty jako nafta" je nutné odeslat k dr. Chocholouškovi, který by mu vysvětlil, že i VW opouští dieslové motory (zatím v USA, takže do Evropy to dorazí také) a tak sázka na naftu je cesta do nikam....Efekt Tesly nám doufám vydrží a cena za 50 USD za barel je a bude etalon pro budoucí vývoj....
    Hobík od plotny
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data