Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zuckerberg, Musk. Příklady chabého vedení firem?

Zuckerberg, Musk. Příklady chabého vedení firem?

15.12.2016 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Představenstvo by mělo jednat v nejlepším zájmu firmy. Pokaždé to tak být ale nemusí. A to ani v Silicon Valley. Kde jsou někteří šéfové firem schopni hýbat radami tak, aby nakonec ty jednaly v jejich zájmu. Nejnovějším příkladem takto znepokojivého chování budiž Facebook, konkrétně vztah mezi jeho šéfem Markem Zuckerbergem a jedním z členů rady, který byl podle nejnovějších informací vřelý až přespříliš.

O co tedy jde? Jádrem sporu je nedávné štěpení akcií do papírů s nehlasovacími právy. Podle žaloby, kterou na firmu podali akcionáři, šlo o pokus, jak Zuckerbergovi „věnovat miliardy dolarů v akciích, za které nic nezaplatí“, jak tedy stojí v právních dokumentech, o kterých tento týden informoval Bloomberg News. Plán se přitom objevil už v dubnu. Zuckerberg si chce s jeho pomocí ponechat kontrolu nad technologickým gigantem, navzdory tomu , že zároveň hodlá vložit skoro všechen svůj akciový podíl ve firmě do charitativní kampaně Chan Zuckerberg.

Schválit novou kategorii akcií bez hlasovacích práv a zajistit, že si Zuckerberg ponechá kontrolu bez ohledu na to, jaké budou v budoucnu jeho kroky, pro členy rady rozhodně není jednoduché rozhodnutí.

Zuckerberg měl ale zřejmě eso v rukávu: člena rady a venture investora Marka Andreesena. Podle dokumentů, které zmíněná žaloba také obsahovala, Andreessen Zuckerbergovi radil a pomáhal mu s otázkami pro zvláštní výbor v rámci rady, který rozštěpení akcií posuzoval. Pikantní může být, že Andreessen byl jedním ze tří členů tohoto výboru. Zuckerbergovi při jednom z těchto jednání prý dokonce radil smskou.

Rada i akcionáři štěpení akcií s hlasovacími právy na tři (jedné s právy a dvou bez nich) nakonec schválili. Experti na corporate governance, tedy systém vedení a kontroly firem, z něj už takovou radost neměli. Facebook ale tvrdí, že zvláštní výbor vyjednal návrh v nejlepším zájmu firmy a jejích podílníků.

Facebook přitom v této kauze opisoval od Googlu. Ten provedl štěpení svých akcií už v roce 2012, tedy ještě před přejmenováním na Alphabet, aby zajistil, že jeho spoluzakladatelé Larry Page a Sergey Brin budou mít nad firmou nadále dominantní kontrolu. Nakonec ale musel vyplatit investory, kteří vyhráli obdobný spor u soudu.

Tesla a SolarCity

U štěpení akcií ale zůstávat nemusíme. Příklad problematického vztahu mezi mocným šéfem a správními radami se nachází jenom pár kilometrů od ústředí Facebooku, konkrétně ve firmě Tesla Motors v Palo Altu. Její šéf Elon Musk nedávno dokončil obchod, ve kterém Tesla za 2,6 miliardy dolarů přebírá výrobce solárních panelů SolarCity Corporation.

Musk byl v této transakci několikrát ve střetu zájmů. V SolarCity byl hlavním investorem a předsedou, přičemž oba zakladatelé SolarCity jsou jeho příbuzní. Kromě toho je Musk předsedou správní rady v Tesle.

Silná nezávislá rada by měla o obchodu vážné pochybnosti. Možná by se ptala, jak moc by mohlo jít o zájmy Muskovy spíše než celé Tesly. Stojí za zmínku, že Antonio Gracias, který je členem rady v Tesle, zastával tutéž funkci i v SolarCity. V radě Tesly sedí i Muskův bratr Kimbal, Brad Buss, bývalý finanční ředitel SolarCity, nebo Steve Jurvetson, jehož venture investiční společnost do SolarCity investovala.

Samotný Musk udělal přinejmenším správně, když se z diskuzí v radě vyloučil. Obchod Tesly a SolarCity ale Wall Street rozdělil. Neshodli se dokonce ani dva největší nezávislí poskytovatelé poradenství pro podílníky, společnosti Institutional Shareholder Services a Glass Lewis & Co. Zatímco podle ISS šlo o „rozumnou“ dohodu a „nutný krok“, Glass Lewis o transakci hovořil jako o „špatně zakrývaném bail-outu“ pro Solar City a akcionářům doporučoval hlasovat proti.

Podílníci Tesly přesto nakonec transakci schválili. Na firmu teď obdobně jako v předešlých případech čeká žaloba investorů.

Oracle a NetSuite

Stejně jako u Facebooku nejde ani u Muska a jeho Tesly o ojedinělý manévr. V době, kdy Tesla bojovala o připojení SolarCity, protlačovala společnost Oracle mnohem dražší akvizici společnosti NetSuite. Tento obchod by znamenal obohacení pro zakladatele Oracle a jeho předsedu Larryho Ellisona, který patří k prvním investorům do NetSuite. A i když jeden z největších institucionálních investorů v NetSuite má námitky, i tento obchod (s cenovkou 9,3 miliardy dolarů) zřejmě nakonec projde.

(Zdroj: MarketWatch, foto: Flickr.com)


Čtěte více:

Tesla: Po třech letech poprvé v zisku
27.10.2016 13:41
Akcionáři Tesla Motors měli s hospodařením automobilky v posledních le...
Varování před většími výdaji poslalo akcie Facebooku prudce dolů
03.11.2016 13:00
Kvartální tržby Facebooku se znovu prudce zvýšily, akciová bonanza se...
Facebook: Komentář k 3Q16 a změna cílové ceny
07.11.2016 9:06
• Přestože nadcházející (citelné) zpomalení růstu tržeb a akcelerace ...
Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
09.12.2016 15:04
Rok 2016 přinesl pro finanční trhy mnoho šoků: nejprve brexit, pak neč...

Váš názor
  •  
    15.12.2016 15:19

    Tohle je jakozto komentar k Tesla/SolarCity pekne ufnukana ptakovina. Obe firmy maji uz nejakou dobu hodne co spolecneho (fotovaltaice clanky SC se dobre doplnuji se stacionarnimi bateriemi od Tesly, nektere podstane soucastky jako invertory potrebuji obe firmy a pri spojeni obou firem mohou effektivneji nabizet grid-scale projekty) a jak bylo zmineno EM a jeho bratranci se vyloucily z hlasovani a stejne to akcionari odsouhlasily s vice nez 80% hlasy pro propojeni obou firem. Vedeni Tesly ja povazuju naopak za velmi silne + jim jde o dlouhodobe cile, narozdil od spousty hlupaku kteri sice ridi velke firmy ale zajima je jen zisk za pristi Q. Priste bych od "redakce" ocekaval at budto napise neco kvalitnejsiho, nebo radsi at je zticha....
    Rebel44
    •  
      19.02.2017 21:01

      já bych navrhoval, že by se dycky redakce než něco otiskne zeptala tebe, jestli to maj správně :-)
      lump
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data