Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází „ruská“ fáze holandské nemoci

Přichází „ruská“ fáze holandské nemoci

20.01.2017 15:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Nizozemí dlouhé roky slavilo a příčinou bylo obrovské ložisko zemního plynu v Groningenu. Jenže nyní chce barman celou párty nečekaně ukončit. Nová nizozemská vláda, která vzejde z březnových voleb, bude čelit tomu, že 98 % domácností se při vaření a vytápění domů spoléhá na zemní plyn. A celá tato infrastruktura stojí na zdroji, jehož zásoby se prudce ztenčují. Odhaduje se totiž, že zmíněné ložisko už bylo z 80 % vytěženo. Opakovaná zemětřesení vyvolaná těžbou už navíc poničila desítky tisíc domů a nutí vládu k tomu, aby omezovala využití tohoto zdroje energie, který zvyšoval životní standard nizozemských domácností po celá desetiletí.

Nizozemci tomu nevěnovali mnoho pozornosti, ale v podstatě žili v zemi závislé na domácích fosilních palivech. Zemní plyn těží společnost Royal Dutch Shell a politik Jan Vos ze Strany práce tvrdí, že „celý politický systém byl nastaven tak, aby vyhovoval těžebním zájmům“. Hovoříme přitom o zemi, u které se velká část území nachází pod úrovní hladiny moře, tudíž je velmi zranitelná, co se týče globálního oteplování a rostoucí hladiny oceánů.

Vláda se nyní snaží o zvýšení podílu obnovitelných energií, ovšem Thomas Kokshoorn, který pracuje jako poradce místní samosprávy v Groningenu, hovoří o valící se pohromě. Podle něj se věci ještě znatelně zhorší předtím, „než se lidé probudí“. Naráží na to, že provincie se kvůli zemětřesením a bortícím se domům vylidňuje, ovšem vláda problém neřeší. Začne podle něj jednat až ve chvíli, kdy někdo zemře.

Odhaduje se, že zemní plyn v Nizozemí mezi lety 1960 a 2013 generoval příjmy ve výši 265 miliard dolarů. Nizozemci ale mohou jen závidět Norům, kteří mají díky příjmům z prodeje ropy vládní investiční fond, který spravuje aktiva v hodnotě 874 miliard dolarů. V Nizozemí totiž byly zmíněné příjmy použity pro financování vládních výdajů. Když pak kvůli sérii zemětřesení došlo k jejich poklesu, vládní finance dostaly tvrdý zásah.

Nyní se Nizozemí ve snaze nahradit propad těžby obrací zejména směrem k Rusku. Jeho vztahy s Evropou v posledních letech utrpěly vážné šrámy, ovšem dodávky plynu ze strany Gazpromu dosáhly v roce 2016 rekordního objemu. Země, které leží blíže k Rusku, považují závislost na jeho dodávkách energií za nebezpečí. Země jako Německo se ovšem drží „obchodního“ pohledu na věc a Nizozemí se do této skupiny dostává také. Jan Vos tak tvrdí, že rizika spojená s Ruskem jsou problémem pro východ Evropy, ale ne pro jeho zemi, která z Ruska kupovala energie už za doby studené války.

Autor: Naomi O'Leary

(Zdroj: Politico)


Čtěte více:

Díváme se na vývoj v eurozóně přes růžové brýle?
17.01.2017 12:31
Může eurozóna v letech 2017 a 2018 „zachránit“ svůj ekonomický růst? ...
Britská premiérka: Opustíme jednotný trh a celou EU. Libra prudce roste
17.01.2017 13:42
Británie opustí jednotný trh Evropské unie a nechce ani žádnou podobu ...
Budoucnost světa podle amerických tajných služeb
19.01.2017 7:11
Každé čtyři roky se analytici amerických tajných služeb pokouší predik...
Průměrná sazba hypoték vydržela v prosinci na historickém dně
18.01.2017 7:43
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém his...
Fed: Americká ekonomika zrychluje, na trhu práce přestává být koho zaměstnat
19.01.2017 7:53
Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v so...

Váš názor
 • Přesně napsáno,
  21.01.2017 11:24

  přichází vynikající ruská fáze, to je zřejmé. Dodávky famózního plynu od Gazpromu do západní Evropy trhají rekordy.
  Špaček
 • Plyn
  20.01.2017 22:33

  Strašení Ruskem dosahuje obludných rozměrů. Rusko je prý satanem gaunerem, podrazákem,...neexistuje jediný hanlivý název, kterým bychom Rusko nečastovali. Auta v USA však jezdí na benzín ze Saudské Arábie, z totalitní země fanatického sunnitského islámu , kde ženy nechodí k volbám a nesmí řidit ani auto. Za Druhé války neutrální Švédsko vydělávalo vývozem své železné rudy do Třetí říše....atd, atd. Papež tehdá žehnal zbraním fašisty Mussoliniho, aby se jim na frontě v Rusku dařilo. USA dovážely měď z Chile fašisty Augusta Pinocheta. Je snad Putin horší jak fašista Pinochet ?? Strach z Ruska je dnes uměle nafouknutý problém, ze kterého žije část naší společnosti. Kdyby Rusko neexistovalo, tak by tihle hoši museli parádně makat a to se jim každopádně nechce. Tolik k plynu z Ruska.
  xiluodu
  • Re: Plyn
   21.01.2017 8:38

   Ale zapomněl jsi dodat, že Rusko od nepaměti jen napadá své slabší sousedy a neštítí se spolčit s kýmkoli. Před třemi roky napadli Ukrajinu, ale to je dobře na Ukrajině jsou fašisti, že pár desítek let předtím společně s fašisty napadli Polsko je zřejmě nezajímavé. Ted se zas spřáhli s Talibanem a teroristy z Hamasu. Budu se opakovat, ale Rusko je třeba v zájmu zachování civilizace zničit.
   ..
  • Re: Plyn
   20.01.2017 23:32

   Myslím, že vůbec nechápete podstatu problému. Jednak by bylo docela naivní si myslet, že Chile mohlo napadnout USA a ani verbálně se něco takového nedělo. A jednak je docela rozdíl dovážet měď, kterou může celkem v klidu dovážet z opačné polokoule a nebo být v dodávce základní energetické suroviny závislý na diktatuře. USA dovážela dávno před svržením Husajna z Perského zálivu méně než 10% svých potřeb ropy. Naopak závislost některých východoevropských zemích na zemním plynu z Ruska je prakticky 100% a dovést ho jen tak z dne na den odjinud prostě nejde.
   QEntity
  • Re: Plyn
   20.01.2017 23:19

   Mluv za sebe. Ty jako rusofil pochopitelně strach z Ruska nemáš. Lidem jako Ty ruska okupace vyhovovala..
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y