Úspěšný měsíc se slušným finišem, takový může být první měsíc roku pro zlato. Žlutý kov těžil z nervozity z nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a dokázal se vyhoupnout nad 1 200 dolarů za unci. Celý leden bude pro něj zřejmě nejlepší měsíc od června.
Zlato je investory považováno za relativně bezpečné útočiště v době, kdy se nejistota zvyšuje. Právě k tomu docházelo po Trumpově lednové inauguraci, po které investoři volili úprk před rizikem.
Za celý tento měsíc zdražilo zlato zatím zhruba o 4,5 procenta, navzdory rostoucím dluhopisovým výnosům a předpokládanému zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou, což jsou faktory, na které žlutý kov bývá citlivý.
Leden tak pro zlato znamená změnu trendu z posledního loňského čtvrtletí. To pro žlutý kov tak úspěšné nebylo. Trhy se těšily na slibované Trumpovy kroky v podobě daňových škrtů, zmírnění regulací a masivních investic do infrastruktury. Akciové trhy se vyšvihly na nové rekordy a zlato tratilo. Od října do prosince se jeho cena propadla o 13 procent.
Trump ale k avizovaným masivním fiskálním výdajům zatím mlčí a navzdory jeho schůzkám s top manažery velkých firem není víc jasno ani v otázce snižování daní a regulace. Během prvních dní v úřadu naopak vytáhl Spojené státy z obchodní dohody s desítkou států kolem Tichého oceánu, kterou roky dojednával jeho předchůdce Barack Obama, a vrátil se ke svým slibům postavit zeď na hranici s Mexikem. Nejnovější Trumpovo rozhodnutí zbavit funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou, která nesouhlasila s jeho protiimigračními dekrety, mohlo být pro trhy další kapkou.
Wall Street zažila v pondělí nejhorší seanci v letošním roce a dolar se ocitl pod tlakem, což zvýšilo přitažlivost zlata. Cena žlutého kovu naposledy na spotovém trhu přidávala 0,2 procenta a pohybovala se kolem 1 198,6 dolaru za unci. Vývoj ceny za posledních šest měsíců ukazuje následující graf.

Světová rada pro zlato WGC odhaduje, že po loňském 10% růstu (v dolarovém vyjádření) a masivnímu přílivu investic do burzovně obchodovaných fondů (ETF) navázaných na fyzické zlato bude žlutý kov i letos strategickou součástí portfolií. Poptávku bude živit šest hlavních trendů, říká WGC. Kromě geopolitického rizika a vyšších proinflačních očekávání jsou to zvýšené valuace na akciových trzích, kdy by zlato mohlo fungovat jako nástroj pro diverzifikaci rizika, dlouhodobý růst v Asii, kde poptávka po zlatě obecně těsně koreluje s rostoucím bohatstvím, a otevření nových trhů, mimo jiné v muslimském světě.
Posledním hlavním faktorem je předpokládaná depreciace měn, tedy znehodnocování směnného kurzu. WGC tu zmiňuje uvolněnou měnovou politiku v eurozóně, která by mohla být zdrojem takovýchto obav. Zatímco nabídka zlata se v čase relativně příliš nemění, takzvané fiat peníze, tedy zákonnou měnu je možné tisknout prakticky neomezeně, tvrdí organizace v prognóze. To, jak se za poslední století snížila hodnota hlavních měn vůči zlatu, ukazuje následující graf.

Zdroje: BBG, WGC, Patria.cz