Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě pro letošní rok. V samotném lednu dodávky na trh klesly. Stalo se tak díky loňskému slibu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších předních těžařů světa snížit těžbu a pokusit se tak odsát nadbytečné barely z přezásobeného trhu. Přelomovou půlroční dohodu se prozatím daří plnit na 90 procent, což je historický rekord, uvedla IEA v dnešním sdělení. Ceny ropy rostou, severomořský Brent se pohybuje nad 56 dolary za barel.
Odhadovaný růst globální poptávky po ropě v letošním roce agentura nejnověji zvýšila o 100 000 barelů denně na 1,4 milionu barelů denně. Důvodem je zlepšení průmyslové aktivity v poslední době.
V samotném lednu dodávky ropy na trh klesly o zhruba 1,5 milionu barelů denně. V tom je už započítána nižší produkce zemí OPECu, který na trh dopravoval o 1 milion denních barelů ropy méně. Saúdská Arábie, klíčový člen ropného kartelu, omezovala první měsíc platnosti dohody svoji produkci víc, než slíbila. Pro dohodu byl klíčový i souhlas Iráku. „Produkci ropy snižujeme, abychom zvýšili její cenu, pomáhá nám to," řekl ve čtvrtek na dotaz Patria.cz irácký ministr zahraničí Ibráhím Džáfarí. "Ale samozřejmě by bylo špatně, kdybychom kvůli tomu měli méně peněz na boj s terorismem,“ zmínil také dřívější argument Bagdádu v neprospěch ropného paktu.
Pokud budou země ve snižování těžby pokračovat stejně jako v lednu, měly by omezení těžby a růst poptávky pomoci zmírnit rekordní převis ropy na trhu v příštích šesti měsících o zhruba 600 000 barelů denně, říká IEA.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zásoby v členských zemích OPEC klesly o téměř 800 000 barelů denně, což byl nejvyšší pokles za tři roky. Na konci prosince se pak celkové zásoby ropy snížily pod tři miliardy barelů, což se stalo poprvé od prosince 2015. Dělo se tak i přesto, že Čína pokračovala v tvorbě zásob a objem ropy skladované na moři stoupl, říká IEA. Vývoj poptávky a nabídky na trhu a prognózu IEA na příští čtvrtletí ukazuje následující graf.

Dosažení rovnováhy na trhu ale není zaručené; brzdí ho růst těžby v některých nečlenských zemích, říká také OPEC. V nečlenských zemích OPEC loni klesla těžba o 0,8 milionu barelů denně. Letos se však má zvýšit o 0,4 milionu barelů denně kvůli růstu v Brazílii, Kanadě a Spojených státech.
IEA také upozornila, že přetrvávání vysokých zásob a obezřetnost trhů při hodnocení úrovně slíbeného snižování těžby jsou důvody, proč se cena ropy Brent drží od poloviny prosince na ceně kolem 55 dolarů za barel. Ta ale po vydání napjatě očekávané zprávy poskočila vzhůru. Kontrakt na dodání v dubnu na londýnské burze ICE naposledy přidával více než 1 procento na 56,25 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI (kontrakt s dodáním v březnu) přidávala na burza Nymex naposledy téměř 1 procento na 53,51 dolaru za barel.
Zdroje: IEA, ČTK, BBG