Světové dodávky kakaa se zvyšují. Více sklízejí pěstitelé v Latinské Americe i v Západní Africe, odkud pochází zhruba 70 procent světové produkce. Výsledek? Valentýnská čokoláda by letos mohla být levnější.
Vyšší úroda znamená, že ceny termínových kontraktů na kakao klesly nejníže minimálně od roku 2008. Cena benchmark termínového kontraktu na fyzické dodání kakaových bobů do některého z pěti amerických přístavů sestoupila na burze ICE Futures U.S. v pondělí až pod 1 910 dolarů za tunu, kde byla naposledy zhruba před deseti lety. Graf níže ukazuje vývoj ceny na této burze za poslední dva roky.

Pro kakao nebyl moc dobrý ani uplynulý rok. Cena na ICE Futures U.S. v New Yorku klesla o 31 procent. Minulý týden spadla na čerstvé osmileté minimum 1 951 USD za tunu.
Trh navíc s růstem jen tak nepočítá. Podle týdenních údajů ICE Futures Europe zvýšili správci fondů svoje londýnské sázky na další pokles komodity, vyjádřené v podobě čistých krátkých pozic, na 22 255, což je nejpesimističtější údaj za osm týdnů. Čisté krátké pozice vyjadřují rozdíl mezi sázkami na pokles a sázkami na nárůst ceny.
„Produkce bude mnohem vyšší, proto ceny klesají,“ uvedl podle Blombergu analytik Donald Selkin z Newbridge Securities. Aby nastal obrat v dosavadním vývoji, „musí v těchto obvykle nestabilních afrických zemích nastat občanské nepokoje, nebo se zvýšit poptávka“, uvedl také.
Minulou sezónu trápilo západoafrické pěstitele kakaovníků sucho. To je teď ale minulostí a kakaa díky vyšší úrodě míří na trhy více.
Svět jí méně čokolády...
To kontrastuje s vývojem poptávky, která zpomaluje. Během tří měsíců do konce listopadu klesl prodej čokolády celosvětově o 2,3 procenta, tvrdí společnost Barry Callebaut, která je největším zpracovatelem čokolády na světě. V Evropě, kde se čokolády spotřebuje nejvíce na světě, se prodej snížil dokonce o 3,1 procenta. Společnosti UBS Group a shodně předpovídají, že světová produkce letos přesáhne spotřebu. Zásoby ve skladech monitorovaných burzou ICE mezitím zamířily vzhůru. Od prosince, kdy byly nejníže od roku 2009, poskočily o 38 procent.
Pro milovníky sladkostí může být dobrou zprávou, že pokles na trzích s futures se začal promítat do cen, alespoň tedy v USA. Pokud tedy někteří Američané dávají před čokoládou přednost zdravějším variantám, mohli by na 14. února, kdy mnoho z nich slaví svátek zamilovaných, tím spíš hodit svoje předsevzetí za hlavu. Podle americké Národní maloobchodní federace utratí Američané za cukrátka na svatého Valentýna letos zhruba 1,7 miliardy dolarů. Loňský odhad byl přitom stejný. Celkové výdaje na oslavu tohoto svátku ale klesnou.
Nižší ceny kakaa zároveň znamenají, že výrobcům sladkostí klesají náklady. A je to potenciálně levnější čokoláda v obchodech, co by poptávce mohlo opět pomoci. Produkce kakaových bobů navíc může zaostat za odhady, což by také mohlo mít podpůrný efekt na cenu. Na příklad v klíčové pěstitelské oblasti v Pobřeží Slonoviny nespadla v posledních dvou měsících skoro ani kapka. Společnost J. Ganes Consulting v únorovém analytickém materiálu navíc upozorňuje i na pokračující rozmíšky mezi vládou a armádou v Pobřeží Slonoviny a na příchod klimatického jevu El Niňo. Ten by úrodu mohl ohrozit.
Zdroje: BBG, ICE, J Ganes Consulting