Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Proč jíme dražší a horší potraviny než na Západě?

Víkendář - Proč jíme dražší a horší potraviny než na Západě?

05.11.2016 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vlády v zemích střední Evropy už roky se znepokojením sledují, že v EU existuje dvojí přístup ke kvalitě potravin. Slovensko nyní předsedá EU a s tím rostou naděje, že bude změněna příslušná regulace a tento dvojí standard zmizí. Slováci jsou v této věci hlasitě podporováni Čechy a obě země požadují, aby bylo napraveno to, co podle nich představuje pokřivený trh s potravinami.

Výzkum ukazuje, že potraviny mohou být v České republice a Německu stejně zabalené, ovšem ve skutečnosti stejné nejsou. A verze, která se prodává v Praze, má často nižší kvalitu. Podle kritiků je tento stav založen na víře dodavatelů, že do střední Evropy mohou stále prodávat zboží nižší kvality. Potravinářské společnosti ale tvrdí, že zmíněné rozdíly odrážejí zejména specifika daného trhu. Olga Sehnalová, která je poslankyní Evropského parlamentu, k tomu říká: „Netvrdíme, že firmy nemohou své produkty upravovat tak, aby vyhovovaly spotřebiteli. Hovoříme tu ale o rozdílné kvalitě, která se týká základního složení potravin.“

Rozbití tohoto systému a dotlačení potravinářských firem k prodeji identických potravin by vyžadovalo změnu evropské legislativy a to není příjemná představa ani pro potravinářské odvětví, ani pro Evropskou komisi. Jeden ze zástupců České republiky k tomu řekl, že jeho zemi se v této věci dostalo tiché podpory, ovšem jen od méně významných členských zemí Unie. Dodal, že „pokud výrobky odpovídají požadavkům EU a informace o nich nejsou zavádějící, z právního hlediska jejich výrobcům nic nebrání v tom, aby na různých trzích prodávali jejich různé varianty“.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze provedla v roce 2015 výzkum, který byl zaměřen na rozdíl v potravinách prodávaných v České republice a Německu. Podle výsledků existují v některých případech skutečně významné rozdíly. Například v Německu prodávaná litrová láhev nápoje Sprite byla slazena pouze cukrem, zatímco nápoj prodávaný v českých supermarketech obsahoval i fruktózový a glukózový sirup a umělá sladidla. Český Sprite byl také o něco dražší. Slovenská a česká vláda tvrdí, že takové praktiky nejsou férové, protože spotřebitelé v jejich zemích dostávají nižší kvalitu za vyšší ceny.

Zmíněný výzkum také zjistil, že rybí tyčinky Iglo, které se prodávají v České republice, obsahují o 7 % méně rybího masa než jejich německá verze. Analýza nápoje Nestea Lemon zase ukázala, že česká verze má více umělých sladidel a asi o 40 % méně čaje než verze německá. Mluvčí společnosti Nestlé Olivera Međugorac k tomuto rozdílu uvedla, že „společnost používá informace od lokálních zákazníků a na jejich základě zlepšuje své produkty a upravuje receptury“. Coca-Cola, která vyrábí Sprite, tvrdí, že nejde spojovat umělá sladidla s nižší kvalitou. O složení výrobku navíc podle ní rozhodují výrobci v daném místě a složení českého nápoje se podle této společnosti podobá složení nápoje prodávaného v USA či Španělsku.

Česká republika začala o popsaném problému poprvé hovořit v květnu na setkání ministrů zemědělství zemí EU. Požadovala změnu legislativy, která by firmám bránila prodávat potraviny rozdílného složení. Současná legislativa požaduje, aby firmy o složení výrobků přesně informovaly, ale nemusí dodržovat konkrétní složení. Pokud by měl být zakázán prodej výrobků s jiným složením, muselo by dojít ke změně evropské legislativy a to by vyžadovalo velmi náročná jednání.

Markéta Barošová Lajdová, která pracuje pro dTest, tvrdí, že rozdíly v produktech jsou u značek jako Ferrero, Nestlé či Danone poměrně nevýznamné. Opak ale platí o potravinách prodávaných v supermarketech pod jejich vlastní značkou. Česká verze má přitom „obvykle nižší kvalitu“. Příkladem může být chléb K-Classic prodávaný v supermarketech Kaufland. Jeho česká verze má pouze 19% podíl celozrnné mouky, zatímco v Německu to je 59 %. Kaufland na toto zjištění reagoval s tím, že naprostá většina jeho produktů má kvalitu stejnou a pokud se objeví rozdíly, může to být způsobeno tím, že různé obchody používají různé dodavatele po celé Evropě.

Autory jsou Emmet Livingstone a Simon Marks.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Víkendář - Trump je mimo a Clintonová nemá ani zdání, čemu věří Putin
16.10.2016 12:30
Ať už vyhraje americké prezidentské volby kdokoliv, bude to mít při je...
Víkendář - Co se vlastně stalo s Velkou Británií
23.10.2016 10:00
Kontinentální Evropa si vytvořila svůj vlastní příběh o Velké Británii...
Víkendář - Trump je velkým nebezpečím. Jenže Clintonová také
30.10.2016 14:00
Výhra Hillary Clintonové nad Donaldem Trumpem by podle jejích stratégů...
Víkendář - VW ukazuje, jak vypadá korporátní vláda rodinných dynastií
29.10.2016 13:00
Porsche a Piëch jsou jména dvou německých dynastií. Stejně jako jiné d...

Váš názor
  •  
    07.11.2016 9:14

    co maju robit chudatka obchodnici ked klient si vyslovene ziada nizsiu kvalitu za vyssiu cenu. oni iba skusaju vyhoviet poziadavkam trhu.
    singerko
Aktuální komentáře
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y