Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč nemá euro radost z vyšší inflace?

Proč nemá euro radost z vyšší inflace?

03.03.2017 20:01
Autor: Jan Bureš, Patria Finance

Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry” moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?

To by za růstem cen musely stát rovnoměrně všechny hlavní složky spotřebitelského koše - především pak jeho jádro očištěné o “dovezené” ceny energií a potravin. Opak je zatím pravdou. A proto, jak ukazují následující grafy s našimi odhady, pokud zůstane jádrová inflace nízká, i celková inflace půjde brzy zpátky dolů pod cíl centrální banky.    
 
0

00

Může to ale vypadat i jinak. Kriticky důležitý bude další vývoj jádrové inflace. Zásadní otázkou je, zda se vyšší potravinová a energetická inflace tentokrát odrazí ve mzdách a podniky na to zareagují zdražováním dalšího zboží a služeb. Nic takového zatím nevidíme. Co ale není, může být. Zda vyšší ceny energií, pohonných hmot a potravin přeskočí i do jádrového spotřebitelského košíku bude záležet na dvou věcech. Jak silné mají postavení na pracovním trhu zaměstnanci, a současně na tom, jak silnému konkurenčnímu prostředí na trhu čelí podniky.

000 

Pokud je pozice zaměstnanců silná, řeknou si s vyšší pravděpodobností o kompenzaci za dražší pohonné hmoty a potraviny při mzdových vyjednáváních. V opačném případě by vyšší ceny u benzínových pump a v potravinách zapůsobily pouze jako jednorázová daň na spotřebitele. Postavení zaměstnanců v eurozóně přitom s klesající nezaměstnaností sílí. Ta od roku 2013 nepřetržitě klesá a dostala se ke konci roku pod 10% - na úrovně, kde si v minulosti byli zaměstnanci schopni říkat o výraznější růst mezd - jak ukazuje mzdová Phllipsova křivka níže. 

0000 

Lehkým problémem je, že situace na jednotlivých trzích není stejná. Míra nezaměstnanosti a tím pádem i mzdové tlaky se zatím v jednotlivých zemích eurozóny výrazněji liší. I tak by ale s pokračujícím poklesem nezaměstnanosti měly mzdové tlaky postupně sílit. Druhou otázkou je, zda budou mít podnikatelé sílu přenést vyšší mzdové a energetické náklady na své zákazníky. Jinými slovy, zda se skutečně roztočí mzdově inflační tlaky, nebo zda se vyšší náklady pouze zakousnou do marží podniků. Zde se situace může lišit sektor od sektoru. V obecné rovině ale platí, že producenti mezinárodně obchodovatelného průmyslového zboží mohou čelit vyšší konkurenci než poskytovatelé služeb. Potvrzují to ostatně i následující grafy znázorňující vazby mezi mzdovým a cenovým vývojem. Věříme proto, že rostoucí mzdy by měly časem tlačit vzhůru právě ceny služeb a s tím i jádrovou inflaci.

00000 

Pokud ECB uvidí takovéto stabilnější inflační tlaky z domácí ekonomiky,může v druhé polovině roku rychle přeladit na jestřábí notu. Zvlášt pokud za sebou “úspěšně” budeme mít francouzské prezidentské volby.  Přímý tisk peněz pak může skončit o poznání rychleji a na začátku roku 2018 bychom se mohli chystat na první růst sazeb v eurozóně. Politika slabého eura by byla u konce.

 
 

Čtěte více:

Tanečky koruny před vypnutím intervencí
10.01.2017 10:54
Česká národní banka se před ukončením intervenčního režimu pravděpodo...
ECB si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?
19.01.2017 14:17
ECB ponechala úrokové sazby i program kvantitativního uvolňování (QE) ...
Jak moc je koruna překoupená?
07.02.2017 19:43
Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. C...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
13:24Perly týdne: Moc nečekat od Applu i celého trhu?
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data