Na počátku tohoto měsíce se konala energetická konference a projev saúdského ministra pro energetiku na ní zněl podobně jako projevy bývalého šéfa Fedu Alana Greenspana. Ministr mimo jiné uvedl: „Ohledně výhledu ropného trhu pro následující týdny a měsíce jsem optimistou. Chtěl bych varovat, aby se tento můj optimismus nestal základem pro iracionální chování investorů a víru v to, že OPEC či Saúdská Arábie zajistí jejich zisky.“
Khalid Al-Falih tak neúmyslně vyvolal vzpomínky na Greenspana. U něj se hovořilo o tom, že na akciovém trhu vytváří put opci – pocit, že Fed zasáhne v případě poklesu cen akcií a investoři jsou tak proti takovému pohybu trhu zajištěni. Zdá se, že nyní podobnou put opci vytváří Al-Falih, ovšem na trhu ropném. Do funkce se dostal v květnu minulého roku v době, kdy Saúdská Arábie měnila svou strategii. Do té doby totiž otevírala ropné kohoutky a snažila se z trhu vytlačit producenty s vyššími náklady. Jenže tato strategie vytvářela velký tlak na její rezervy a na podzim došlo k dohodě významných producentů ropy o snížení těžby.
Obrovské posuny, ke kterým došlo ve strategii Saúdské Arábie, dokumentuje i následující graf. Na konci roku 2014 na zasedání zemí OPEC tato země odmítala snížení těžby a následoval pokles ceny ropy až k 25 dolarům za barel. V květnu 2016 přišel nový ministr energetiky a cena ropy se vydala směrem nahoru. V létě ještě jednání o zmrazení objemu těžby nedošla zdárného konce, ovšem na podzim už se země OPEC a spolu s nimi několik dalších dohodly na snížení těžby:
Na příští rok je také naplánováno IPO společnosti Saudi Arabian Oil Co., která je známá jako Saudi Aramco. Jde o saúdský národní poklad a snahou vlády je prodat jej investorům co nejdráž. Doposud padala fantastická čísla a pokud se k nim skutečná valuace firmy má přiblížit, ceny ropy se musí držet na vysokých úrovních. Nejde totiž dosáhnout prodeje v IPO za atraktivní cenu a zároveň drtit trh s ropou nadměrnou produkcí. IPO Aramca se stává klíčovou proměnnou, která bude hrát velkou roli i na květnových jednáních o těžbě. Jinak řečeno, zdá se, že put opce na trhu s ropou už skutečně existuje a využívat ji budou zejména americké těžební společnosti a ti, kteří jim poskytují finance.
Jak je přitom zřejmé z druhého obrázku, americký těžební sektor neměl větší problémy se získáváním nových financí ani v době, kdy se ceny ropy propadly pod 50 dolarů za barel. Z velké části proto, že akcioví investoři (vyznačeno červeně) nahradili v poskytování nových zdrojů investory dluhopisové (objem nově vydaných obligací s nízkým ratingem je vyznačen žlutě):

Saúdskoarabská vláda čerstvě učinila krok, který má IPO akcií Saudi Aramco výrazně pomoci. Výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti. Se zpětnou platností k 1. lednu 2017 byla daň z příjmu společnosti stanovena na 50 procent, zatímco dříve činila 85 procent. Tento krok má za cíl snížit daňové zatížení Aramca o desítky miliard dolarů a zvýšit tak atraktivitu firmy v očích investorů.
Se snížením zdanění se čistý příjem Aramca podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg zvýší o 300 procent. V přepočtu na barel se ziskovost společnosti tak dostane na úroveň nadnárodních ropných gigantů, jako je Exxon Mobil Corp.
Na akciové burze vláda hodlá prodat až pět procent Aramca, aby získala prostředky na investice do nových odvětví. Tímto způsobem chce země v časech levné ropy diverzifikovat své hospodářství. Představitelé Saúdské Arábie odhadují IPO na jeden, dva i více bilionů amerických dolarů. Země by tak měla získat minimálně 50 miliard dolarů.
Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je největším dodavatelem ropy do Číny, snaží se přimět tamní ropné společnosti k investici do akcií Aramca. Jedná například se společností Sinopec Corp.
Jelikož příjmy z ropy se na saúdskoarabském rozpočtu podílejí více než 60 procenty, úprava zdanění Aramca bude mít dopad na státní pokladnu. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters však tento výpadek zřejmě vyrovnají příjmy z dividend společnosti.
Autor: Liam Denning
(Zdroj: Bloomberg Gadfly, aktualizováno z agentur Reuters a čtk)