Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak a kdy zkorigují vysoké valuace amerických akcií?

Jak a kdy zkorigují vysoké valuace amerických akcií?

31.03.2017 19:44

Jsou zejména americké trhy skutečně tak drahé, jak jsem naznačoval v několika posledních příspěvcích? Jsem přesvědčen, že určitě ano v tom smyslu, že valuace budou muset klesnout. Hraje se „jen“ o to, zda k tomu dojde bolestivou, či příjemnou cestou. Ta první by znamenala pokles cen akcií (PE by kleslo tak, že by se snížilo P, tedy ceny akcií). Ta druhá by znamenala znatelný růst zisků (PE by kleslo díky růstu E). Kterým směrem se ubíráme? Bude to spíše ta příjemná cesta?

Zisky mohou růst díky tomu, že se zvyšují tržby, nebo díky vyšším maržím. Právě zvyšování marží dané nebývalou snahou o osekání nákladů bylo významným tahounem pokrizového růstu ziskovosti amerických korporací a následně i akciové rally. Marže ale takto nelze zvyšovat donekonečna – jak ví každý dobrý podnikatel, od určité chvíle už je další snaha o snižování nákladů kontraproduktivní. Stále se tak čekalo na to, až otěže tahouna zisků převezme růst tržeb. Jenže jak ukazuje následující graf (meziroční růsty tržeb firem v indexu SPX a celého podnikatelského sektoru), čekání to bylo až donedávna marné:

Soustružník

Na grafu je jasně vidět, že tempo růstu tržeb po krizi postupně klesalo a vše skončilo tím, co bývá nazýváno „růstovou recesí“ let 2014/2015. Globální ekonomika sice v té době stále rostla, zisky a tržby obchodovaných firem v USA a jinde se ale dostaly pod negativní tlak. Týkalo se to nejvíce energetiky, na kterou dolehl pokles cen ropy a která táhla dolů celkovou ziskovost korporátního sektoru. Negativně se projevily i nižší investice, pozitivní dopad nižších cen ropy na výdaje spotřebitelů byl naopak poměrně malý. V neposlední řadě pak rostly tenze na dluhopisových trzích, protože energetiky jsou často dlužníci s nízkým ratingem a hrozilo spuštění nákazy. Jinak řečeno, v USA platí, že nižší ceny ropy jsou celkově pro ekonomiku a hlavně pro trh negativem a naopak, vyšší ceny ropy jim prospívají (v Evropě to pravděpodobně je stále obráceně).

Z grafu je ale také zřejmé, že to nejhorší by obchodované společnosti měly mít za sebou – růst tržeb se od roku 2016 prudce zvyšuje. Možná jsme dokonce v jakémsi ideálním bodě – ceny ropy a komodit jsou dost vysoko na to, aby nepotápěly energetiku a související odvětví. Zároveň jsou ale dost nízko, aby nebrzdily poptávku domácností. A projevuje se to i na očekávaných ziscích. Pan Yardeni se s námi štědře dělí i o svůj další graf, ve kterém shrnuje vývoj očekávaného krátkodobého růstu tržeb obchodovaných společností (STRG), očekávaného krátkodobého růstu zisků (STEG) a dlouhodobého růstu zisků (LTEG):
Soustružník
Na počátku roku 2015 se očekávalo, že krátkodobý růst tržeb se bude pohybovat kolem nuly, nyní už se čeká asi 5 % růst. Krátkodobý růst zisků se zvedl z očekávaných 5 % na současných více než 10 %. A dlouhodobý růst zisků (který by měl být na nálady na trhu nejméně citlivý) se nyní pohybuje kolem 12 %, což je v pokrizových letech s přehledem nejvyšší hodnota. Celkově by se tedy zdálo, že vše je na nejlepší cestě k oné příjemné korekci valuací: Globální ekonomika se rozjela, tržby rostou a s nimi i zisky, které postupně ospravedlní vysoké PE a další valuační násobky.

Skeptik by asi v tuto chvíli poukázal na to, že odhady analytiků mají až chronickou tendenci k přílišnému optimismu (viz poslední graf s odhadovaným a skutečným vývojem ziskovosti obchodovaných firem). Vedle této obecné výtky tu ale hlavně jsou dvě konkrétní, všeobecně známé. Shodou okolností se také obě točí kolem opeřenců – kolem jestřábů v americké centrální bance a černých labutí v Bílém domě. Trhy se podle všeho stále domnívají, že právě kvůli těm druhým je současný optimismus namístě. Já to stále vidím opačně: Je jasné že cyklus má nyní hodně síly, ovšem ne díky těmto labutím, ale jim navzdory.
Soustružník

V nadpise jsem také položil otázku kdy ke korekci vysokých valuací dojde. Pokusy o časování podobných jevů jsou předem odsouzeny k neúspěchu. Nicméně se mi zdá hodně pravděpodobné, že to bude otázka měsíců a ne let.

 

Čtěte více:

Proč Tesla zvedá investory z křesla
21.03.2017 18:59
Bylo by to příliš jednoduché, pokud bychom se mohli spoléhat, že firma...
Ideální kandidát na prezidentský short
22.03.2017 18:58
Minulý týden jsem tu hovořil o akcii, která značně těžila z nyní už tr...
Akcie třech velkých překvapení
23.03.2017 18:47
Představte si, že by za vámi někdo přišel a požádal o názor na jeho po...
Valuační mezera mezi USA a Evropou roste, oba trhy ale zachrání jen vyšší ziskovost
24.03.2017 18:44
Evropský optimismus, který je patrný na akciových trzích či v některýc...
Akcie jsou podhodnocené? Model Fedu se mýlí!
27.03.2017 19:12
Jedním z nejčastěji používaných argumentů pokrizových býků byl a je ta...
Nudná akcie, která s přehledem vítězí nad technologickými hvězdami
28.03.2017 19:08
Akcie společností jako Google, Facebook, Apple či Amazon za sebou mají...
BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
29.03.2017 18:45
Německá automobilka BMW prodala v roce 2012 asi 40 % svých vozů na úvě...
430 000 Kč zisku na každém Porsche a z Ferrari dividendová akcie
30.03.2017 19:11
Podle Bloombergu loni Porsche na každém prodaném voze v průměru vyděla...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data