Na mých setkáních s klienty jsem zaznamenal, že řada z nich je skeptická ohledně toho, jak moc se optimistická „měkká“ data přicházející z americké ekonomiky promítnou do dat tvrdých. Podle jejich názoru se tak nestane, pokud Trumpova vláda skutečně neprosadí snížení daní a velké investice do infrastruktury. Ona měkká data představují zejména spotřebitelské průzkumy, průzkumy mezi managementem společností, vlastníky malých firem, analytiky a investory. Po volbách se všechny z nich otočily směrem k optimismu, ovšem tvrdá data vyznívají často opačně.
Nejvýznamnější otázkou nyní je, zda v USA došlo ke strukturálnímu poklesu potenciálního růstu. Takový vývoj by eliminoval všechny možné přínosy pozitivní nálady, kterou mohl vyvolat výsledek prezidentských voleb. Pokud by se snížil potenciál, museli bychom očekávat nižší ekonomický růst i růst korporátních zisků. A je zřejmé, že volby toho mohly změnit hodně, ale demografický vývoj ne. To samé platí o technologickém pokroku. Globalizace změn doznat může, nicméně světová ekonomika zůstane i nadále hodně konkurenčním prostředím. Růst produktivity zůstává značně slabý.
Rozpočtová kancelář Kongresu CBO odhaduje čtvrtletní vývoj potenciálního produktu už od roku 1952. Nyní jsou k dispozici projekce až do roku 2027. Výhled je založen na očekávaném demografickém vývoji a produktivitě. Mezi lety 1952–2001 rostl potenciál o 2,5 – 4 %, průměrné tempo růstu dosahovalo 3,5 %. Poté ovšem jeho růst zpomalil a nedostal se nad 3 %. Po prvním čtvrtletí roku 2007 dokonce klesl pod 2 %:

Trumpovi se možná podaří obnovit velikost Spojených států tak, jak sliboval během volební kampaně. Určitě se mu ale nepodaří Spojené státy omladit, protože baby boom se prostě nevrátí. Dochází naopak k dramatickému poklesu tempa růstu populace v produktivním věku a pracovní síly. Během posledních deseti let se jejich růst konkrétně dostal na 0,3 – 0,5 %. Velkou otázkou zůstává dopad Trumpovy politiky na produktivitu. Její zvýšení je jediným způsobem, jak dostat růst HDP nad 2 %. Ovšem 4 % ekonomického růstu, o kterých Trump hovoří, pravděpodobně dosaženo nebude ani v tom nejlepším scénáři. Produktivita mimo zemědělství se od roku 2014 zvyšuje o méně než 1 % ročně a k tomuto neradostnému vývoji značně přispívá výrobní sektor. Jak je zřejmé z uvedeného grafu, podle projekcí CBO se bude potenciál americké ekonomiky v následujících letech zvyšovat maximálně o necelá 2 % ročně.
(Zdroj: Yardeni Research)