Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rozbřesk: Omezení produkce ropy do března 2018 nemusí stačit

    Rozbřesk: Omezení produkce ropy do března 2018 nemusí stačit

    17.05.2017 9:11
    Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

    Mezinárodní energetická agentura (IEA) včera zveřejnila svou zprávu z trhu s ropou za květen. Základní sdělení je, že omezení produkce ze strany OPECu a spol. přináší své plody. V prvním kvartále jako celku sice ještě nebyly příliš viditelné vinou velkého tržního přebytku v lednu, ale do následujících kvartálů je IEA ohledně svého závěru již jistější. Uvádí, že pokud OPEC vydrží, tak ve druhém čtvrtletí mohou zásoby ropy klesat tempem asi 0,7 miliónu barelů denně a že ve druhé polovině roku může tento pokles ještě zrychlit. Samozřejmě za předpokladu, že v ostatních parametrech se nic nezmění.

    Že se něco změní, je však takřka jisté. Pomineme-li poptávkovou stranu trhu (ač jsou výkyvy poptávky zpravidla důležitější), tak se pozornost soustředí hlavně na další vývoj produkce ropy v USA a v členských zemích OPECu, které nejsou součástí “dohody” - tedy v Libyi a Nigérii.

    Právě silná odezva amerických producentů tzv. “břidlicové” ropy (LTO) na vyšší ceny byla jedním z překvapení prvního kvartálu. Opětovný rapidní růst produkce v USA dokládá mimo jiné i klesající produktivita těžařů v oblasti Permian na hranicích Texasu a Nového Mexika. Nutno poznamenat, že tamější producenti drželi vlajku “břidlicářů” vztyčenou i během nejtvrdších časů v minulých letech (první kvartál 2015). A právě jednotkový pokles produktivity naznačuje, že zlé časy jsou (alespoň) pro tuto chvíli pryč a je tedy na čase hledat ropu znovu i tam, kde se to v minulých měsících nevyplatilo. To, že se to nyní vyplatí, je funkcí neustále se vylepšující technologie (od roku 2007 vzrostla produktivita asi 10x) a vyšších cen ropy v prvním kvartále, které producentům umožnily prodat svou budoucí produkci za výhodných podmínek již nyní.

    Co se týče Libye a Nigérie, tak nejlepší slovo, jenž vystihuje tamější produkci ropy, je asi nevyzpytatelnost. Nicméně snaha o její zvyšování (v případě Libye se zdá, že v posledním roce úspěšná) bude bezpochyby přítomná i v následujících měsících.

    Je proto dost možné, že i v případě, že se OPEC a ostatní producenti shodnou na Ruskem a Saúdy avizovaném omezení těžby ropy až do března 2018 (což je víc, než trh na konci minulého týdne čekal), tak to na snížení zásob ropy na cílovanou úroveň pětiletého průměru nakonec nemusí stačit. To zároveň znamená, že i prostor pro růst cen ropy by měl zůstat relativně omezený.

    TRHY

    CZK a dluhopisy

    Rychlejší než očekávaný růst ekonomiky pomohl koruně pouze minimálně. Koruna sice posílila, nicméně až později večer. Podobný pohyb se odehrál i na zlotém a na obou měnách se tak mohly podepsat faktory prospívající i euru.

    Ministerstvo financí dnes plánuje aukci státních dluhopisů (5 a 10 let). Likvidity na nákup je na trhu dost a plánované objemy jsou relativně nízké. Otázkou je možná spíše to, jaký výnos bude ministerstvo ochotno akceptovat (pětiletý se aktuálně pohybuje lehce nad nulou, desetiletý kolem 0,7 %).

    Zahraniční forex

    Eurodolar se tlačí stále vzhůru, což může být kombinace dvou faktorů. Za prvé po francouzských volbách se pozornost začíná ubírat směrem k zasedání ECB, kde bude prezentována nová prognóza, jež může naznačit méně expanzivní choutky centrální banky (to také vysvětluje slabou libru proti euru). Za druhé - specificky dolar aktuálně trápí aféra amerického prezidenta Trumpa, která souvisí s odvoláním šéfa FBI a dále se rozrůstá, přičemž nyní již 48 % americké populace se domnívá, že by Kongres měl spustit proces impeachmentu.

    V této atmosféře se tedy eurodolar může snad pohybovat dále vzhůru, neboť vývoj úrokového diferenciálu mu půjde naproti (eurové sazby mírně vzhůru, americké dolů). Technicky hledejme rezistence na úrovních 1,114, respektive 1,137.

    Ropa

    Cena ropy včera klesala asi o 2 %. Zveřejnění zprávy Mezinárodní energetické agentury za květen vyznělo z hlediska ceny neutrálně. K poklesu naopak přispěl report API o amerických zásobách, který poukázal na jejich nárůst o 0,9 miliónu barelů (navzdory očekávanému poklesu o cca 2,4 mb) v minulém týdnu. Dnes jsou v centru pozornosti především oficiální data o zásobách od EIA.

     

    Čtěte více:

    Rozbřesk: Podle Fedu je zpomalení jen přechodnou záležitostí
    04.05.2017 9:17
    Americká centrální banka vidí současné zpomalení pouze jako přechodnou...
    Rozbřesk: ČNB ve starých dobrých kolejích
    05.05.2017 8:55
    Od prvního měnově politického zasedání bankovní rady po opuštění kurzo...
    Rozbřesk: Koruna zastavila ztráty. Bude ČNB více sledovat ceny nemovitostí?
    09.05.2017 9:06
    Česká koruna zdá se na nějaký čas zapomněla na testování intervenční ...
    Rozbřesk: Nová data potvrzují silnou kondici české ekonomiky
    10.05.2017 9:31
    Jak už naznačila včera zveřejněná data o zahraničním obchodě, byl bře...
    Rozbřesk: Globální optimismus přeje i koruně, ale vybízí k opatrnosti
    11.05.2017 9:26
    Po vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských volbách jako by před s...
    Rozbřesk: Inflace brzdí Fed
    12.05.2017 9:11
    Včera zveřejněná data o růstu výrobních cen ve Spojených státech zapad...
    Rozbřesk: Francie má sice nového prezidenta, ale staré problémy…
    15.05.2017 9:14
    Po francouzských prezidentských volbách nastává pro eurozónu krátké ob...
    Rozbřesk: Evropská i česká ekonomika nabírají na síle
    16.05.2017 9:16
    Po dvou největších ekonomikách v EU, které už své předběžné odhady HDP...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa