Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Končí jedna z nejhorších ekonomických katastrof poválečné Evropy

Končí jedna z nejhorších ekonomických katastrof poválečné Evropy

7.8.2017 7:14
Autor: Redakce, Patria Online

V továrnách Seatu se jede na plný plyn a podobné to začíná být v celém Španělsku. Ekonomika opět roste, a to tempem, které minulý rok dosáhlo asi 3 %. Vytváří pracovní místa, exporty a daří se jí dokonce obnovit pocit, že vše je opět normální. Jinak řečeno, Španělsko se dostává ze zoufalství, do kterého spadlo během předchozích let. Jsou to dobré zprávy i pro celou Evropu a globální ekonomiku, píše Peter S. Goodman v New York Times.

Po většinu předchozích deseti let bylo Španělsko extrémním příkladem toho, do jakých problémů se dostala celá eurozóna. Nezaměstnanost vzrostla na neuvěřitelné úrovně a na svém vrcholu dosahovala 26 %. Přispělo k tomu jak prasknutí domácí realitní bubliny, tak globální finanční krize. Podle čerstvých dat se nyní španělská ekonomika velikostí svého produktu vrací na úroveň dosaženou před krizí a tím snad končí jedna z nejhorších ekonomických katastrof poválečné Evropy. Ta sice stále bojuje s řadou výzev, z nichž některé mají i existenciální povahu. Ale vývoj ve Španělsku ukazuje, že bylo dosaženo ekonomického oživení.

Podle některých ekonomů se Španělsko stalo obětí přehnaného fiskálního utahování, které bylo po finanční krizi vyžadováno ze strany evropských vůdců. Podle této teorie měla španělská vláda jít po prasknutí realitní bubliny a během globálního ekonomického útlumu cestou vyšších výdajů na infrastrukturu, aby zachránila tvorbu pracovních míst a podpořila celou ekonomiku. Zbytek eurozóny ale tuto zemi donutil k osekání vládních výdajů a tím došlo k prodloužení celé ekonomické agónie. Obnovená konkurenceschopnost Španělska stojí z tohoto pohledu jen na tom, jak nízko zůstaly španělské mzdy. Současný úspěch tak není důvodem k velké radosti. A pravdou je, že nezaměstnanost se v této zemi stále pohybuje nad 18 %.

Jsou ale i tací, kteří vývoj ve Španělsku považují za důkaz síly ekonomických reforem. Vláda totiž například ulehčila firmám propouštění zaměstnanců, což ale zároveň zvýšilo ochotu přijímat nové. Španělsko tak může sloužit za vzor Francii a prezidentu Macronovi, který by chtěl podobně změnit francouzský trh práce. Faktem pak každopádně je, že před deseti lety bylo Španělsko závislé na růstu taženém úvěrovým a realitním boomem, který skončil kolapsem ekonomiky i jejího bankovního systému. Dnes má aktivita ve stavebním sektoru ve srovnání s předkrizovým obdobím asi poloviční váhu v celé ekonomice, prudce naopak vzrostl podíl exportů.

Více než 17 % španělských exportů nyní tvoří výroba osobních a nákladních automobilů a náhradních dílů. Toto odvětví se stalo příkladem pro ostatní v tom, jak provést potřebné reformy a dosáhnout úspěchu. Platí to i o Seatu, jehož továrny jsou uprostřed pětiletého modernizačního procesu, který přinese 3,3 miliardy investic. Když management Seatu přesvědčoval vedení z VW, že se mu jeho investice vyplatí, argumentoval právě reformami trhu práce. 

 
 

Čtěte více:

Summary: Konsolidace španělských bank a zrušení „jaderné daně“ v Německu
7.6.2017 17:10
EVROPA: Santander / Banco Popular Ve Španělsku dnes proběhla důležit...
Globalizaci zastaví roboti, začala regionalizace světové ekonomiky
25.7.2017 13:11
Už řadu let panuje názor, že země jako Spojené státy či Velká Británie...
Hluboké změny v globální ekonomice, na které se nám nebude lehce zvykat
28.7.2017 7:10
Světová ekonomika prochází hlubokou transformací. Tím nejvýznamnějším ...
Tento způsob americké ekonomiky zdá se značně neobvyklý
31.7.2017 19:31
Americká ekonomika dělá ekonomům a investorům starosti. Ne proto, že b...
Jak nechat přes noc zmizet třetinu ekonomiky
31.7.2017 12:57
Irští statistici před několika dny náhle oznámili, že irská ekonomika ...
Nemocný muž Evropy: Směřuje Británie k „exitu z brexitu“?
1.8.2017 7:11
Známý britský ekonom David Blanchflower podle svých slov „stále čeká, ...

Váš názor
 • Selský rozum
  7.8.2017 11:16

  Jako každá i tato deprese by měla u další generace přivodit základní poučení: 1) Krizi a depresi nelze žádným kouzelným makroekonomickým, fiskálním, ani monetárním proutkem zcela vyloučit, 2) Naopak zásahy veřejné ruky krizi zpravidla prohlubují a zhoršují, 3) Maximum, co můžeme dělat, je nastolovat zdravá, jasná a vymahatelná pravidla.
  • Re: Selský rozum
   7.8.2017 11:57

   Souhlas. Jen bych doplnil k bodu 3 k těm vymahatelným pravidlům navíc vymahatelnou odpovědnost politiků vůči svým voličům. To znamená zavést možnou přímou odvolatelnost (a nejen volbu) politika, který nefunguje v souladu s očekáváním svých voličů.
   ..
   •  
    8.8.2017 10:48

    myslet si, ze prima volba a odvolatelnost politika něco zmeni je vysoce naivni a dokonce nebezpecna. Tato země v prime volbe zvolila Zemana, komuniste v každých parlamentních volbách ziskavaji pravidelne kolem 15 %. Volici se zde nechaji koupit za 30 kč poplatku u lekare, dobrovolne voli stranu, která rekne, ze zrusi 2.pilir penzijniho systemu, cimz je okrade o spoustu uspor v budoucnosti, a tak by se dalo pokracovat ... "Bezny obcan" nerozumi a nikdy nebude rozumět komplexnim ekonomicko-socialnim tematum, protože jsou proste komplexni. Ve zkratce souhlas s prvním příspěvkem, ten dodatek v dalším prispevku je naprosta hloupost
    buf
    •  
     8.8.2017 11:55

     Petr Robejšek: "Demokracie je nástroj na nacházení většinou společnosti podporovaných řešení. Cenné a jedinečné je na demokracii to, že vygeneruje rozhodnutí, která podporuje většina těch lidí, kteří ponesou jeho následky."
     ..
    •  
     8.8.2017 11:37

     Jak běžní občané? Copak ti "neběžní občané" jsou něco více, než ti běžní? To je nějaká elita s většími rozhodovacími pravomocemi a patentem na rozum či co? Snad podle ústavy jsou si všichni občané rovni. Před rokem 1989 byli také ti neběžní občané s rudými knížkami více než ti běžní bez nich. Copak to bylo správně?
     ..
    •  
     8.8.2017 11:10

     Jak "běžný občan", vždyť právě díky těmto lidem z ulice se republika osvobodila v roce 1989 od nesvobody. Těchto běžných občanů je drtivá většina a těm patří země. Nikoli nějakým cizím globalistům, bez znalosti naší mateřštiny a kultury, kteří rozhodují z centra mimo republiku a jejich poskokům tady doma, kterých je plná vláda, parlament a senát.
     ..
    •  
     8.8.2017 11:00

     Kdo chce změnu, musí o ni usilovat. Změna je přijetí zákona o obecném referendu, zavedení přímé volby a odvolatelnosti politiků s jejich jasnou hmotnou a trestní zodpovědností. Kdo nechce změnu a je spokojen se stávajícím, ten pouze křičí co a proč nejde. Sám však nic nenavrhne a o žádnou případnou změnu se svoji vlastní pasivitou nepřičiní.
     ..
Aktuální komentáře
19.3.2018
21:01Americké akciové indexy začaly týden silným výprodejem, Facebook -7%
19:11Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná
17:56Summary: Smolný den pro Shire i Facebook
17:28Dzurinda: Slovensko se opět stává černou dírou Evropy
17:27Finanční trhy a tipy makléře: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 27. března v Hradci Králové!
17:03Praha se nakazila americkou melancholií  
17:01Británie a EU jsou blíž dohodě. Kromě libry z toho těží také euro
16:52Hrad: Šéf CEFC je v Číně vyšetřován a z firmy odejde. Ta teď nenavýší podíl v J&T
16:36Proč si kupovat Audi, když můžete mít Škodovku
15:29Analytik před výsledky ČEZ: Pozornost upoutají spíše cíle na tento rok (prognóza)  
14:12Týdenní výhled: Zasedání Fed pravděpodobně přinese zvýšení sazeb, možná i vylepšení prognózy  
13:27Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické věci typu obchodu či distribuce
12:59Evropa v červeném, Praha na nule. Akcie Micro Focus -55 % po odstoupení generálního ředitele
12:42Facebook (-6,3 %) čelí kritice kvůli zneužití informací o uživatelích
11:56Žně na akciích bank možná teprve začínají
11:41Kralupskou rafinerii Unipetrolu čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii
11:25Libru táhne vzhůru vidina dohody s EU, dolar podává smíšené výkony  
11:22ČEB - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:18ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:42Apple prý v tajné továrně vyvíjí vlastní displej

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data