Pokud na trzích s dluhem existují nějaké fankluby, patří ten český mezi rozvíjejícími se zeměmi k těm, které se rozrůstají nejrychleji. V komentáři to alespoň tvrdí . Česká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 4,7 procenta meziročně a o 2,5 procenta mezikvartálně, ukázala páteční statistická data. A investoři do dluhu zřejmě tuhle návnadu ucítili.
Největší německá banka ve své studii tvrdí, že příliv investic do této třídy aktiv narostl na 18 rozvíjejících se trzích, které pro tyto účely sleduje, celkově letos zatím o 80 miliard USD na rekordních téměř 780 miliard USD. Zvýšil se také podíl zahraničních subjektů na držení dluhu, a to na 15,5 procenta.

Některé trhy ale vynikají. Je jimi i ten český, kde zahraniční investoři nyní drží zhruba 46 procent. Od začátku roku to je nárůst o 14 procentních bodů a mezi cizinci je tuzemský dluh letos vůbec nejoblíbenější, tvrdí banka ve studii, ze které citoval list Financial Times.

V Peru je v zahraničním držení rovněž 46 procent tamního dluhu. Od začátku roku to je ale nárůst jenom o 8 procentních bodů. U Jihoafrické republiky tvoří zahraniční holding zhruba 40 procent tamního dluhu.
Opodstatněně přelidněné
Ve všech třech případech jde o trhy, o kterých je možné hovořit jako o „přelidněných“, říká Deutsche. Oproti tomu Maďarsko, Brazílie a Malajsie jsou ze sledovaných trhů jedinými, kde je od ledna možné sledovat čistý odliv investic.
Prudký nárůst popularity rozvíjejících se trhů zpozorovala kromě Deutsche také švýcarská bankovní jednička UBS. Ta si všímá přílivu investic do akcií, který minulý týden vzrostl o 2,26 mld. USD. Motorem byl zájem o veřejně obchodované fondy na těchto trzích.
Zdroj: FT