Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejvíce nenáviděné akcie na trhu a sousta pro kontrariány

Nejvíce nenáviděné akcie na trhu a sousta pro kontrariány

04.10.2017 12:47

Sázet na akcie, které upadly v nemilost trhu, asi vyžaduje mnohem větší dávku odvahy, než trendaření. Už proto, že jít stejným směrem jako ostatní máme v sobě snad až pudově zakořeněné. Jenže rebelie je někdy třeba a prospívá všem.

Inspirací pro investiční rebelii může být následující tabulka s akciemi s největším podílem krátkých pozic. Tedy pozic, které sází na pokles ceny. Ve většině případů jde o malé společnosti, najdeme tu pár společností střední velikosti, ovšem blue chip ani jeden. Zaujme ale asi hlavně to, že řada z těchto akcií je ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby:

A

Zdroj: Bespoke

Dominance zboží dlouhodobé spotřeby, či přesněji řečeno retailových firem ukazuje na jednu z nejvýznamnějších strukturálních změn v americké ekonomice (a řadě dalších). Jde o intenzivně diskutovanou retailovou revoluci taženou Amazonem. Ten útočí na tradiční maloobchod a přetahuje si jeho poptávku k sobě. Tématu se zde věnuji poměrně často, podívejme se dnes proto na to, jak moc se tato revoluce projevila u nejvíce shortovaných společností z odvětví a následující tabulky.  Vyjma akcií RH toho tyto tituly za poslední tři roky mírně řečeno mnoho nenabídly. RH je pak prudkou horskou dráhou a za poslední rok si připisuje obrovské zisky:

0

Zdroj: Financial Times

RH je prodejcem nábytku všeho druhu a pohled na její tržby ukazuje slušný růst, který je očekáván i pro letošní a příští rok. Proč by měla být obětí shortařů? Odpověď možná nacházíme hned při pohledu na její tok hotovosti. Její provozní cash flow totiž ani zdaleka nepokrývá investice a firma je tak hluboko v záporu (naštěstí se nesnaží budit pozitivní dojem tím, že by vyplácela dividendy). RH tak musí navyšovat dluhy, ale mohli bychom tvrdit, že pokud jde o rostoucí firmu, jde o chování pochopitelné. Vadou na kráse je zde ovšem to, že míra zadlužení už je hodně, hodně vysoko. Hraje se tu tedy pravděpodobně „jen“ o to, zda bude RH v dohledné době schopná začít generovat pozitivní tok volné hotovosti. Jinak jí totiž dluhy potáhnou dolů. 

Fred´s je diskontním maloobchodem a sítí lékáren. Jeho tržby by letos měly mírně klesnout a to samé platí o příštím roce. V delším období jde v podstatě o stagnující malinkou společnost, která má stále větší problémy s generováním volné hotovosti. Na rozdíl od RH ale stále předstírá růžovost vyplácením dividend. I přesto, že zadlužení měřené poměrem čistého dluhu k EBITDA se dostává na mimořádně vysoké úrovně. U obou těchto firem je tak zájem shortařů pochopitelný. Jak to je u zbylé dvojky?

Tržby stagnují i u Big 5 Sporting, která je prodejcem sportovního zboží na západě USA. Její tok hotovosti se ale vymyká předchozím vzorcům, protože firma dovede své investice hravě zafinancovat tím, co vydělá na provozu a ještě jí zbývá dost na dividendy a splátky dluhu. Ten je navíc na dosti nízkých úrovních. Zatímco u předchozích dvou akcií je tedy jádro zájmu shortařů evidentní, zde u tohoto krátkého pohledu platí opak. Pokud bych hledal firmu, u které se shortaři možná mýlí, začal bych právě tu. Nebo u společnosti následující. 

Posledním titulem, který jsem dnes vybral, je Dillards - prodejce módního oblečení, kosmetiky a nábytku. Jde o firmu největší, jíž ale nevěří ani investoři, ani analytici, u nichž najdeme zřídkakdy viděný konsenzus doporučení k prodeji. Proč? Tržby firmy sice mírně, ale dlouhodobě klesají a podle analytiků tomu tak bude i letos a v příštím roce. Ziskovost a tok hotovosti ale může k negativismu zatím přispívat jen těžko, protože firma na provozu v letošním fiskálním roce vydělala více, než loni. Investice pokrývá hravě a po výplatě dividend a po odkupech jí letos ještě něco zbylo. Poměr čistého dluhu a EBITDA se navíc pohybuje pod jednou a rozvaha by tak tedy měla být hodně silná. 

Otevírání krátkých pozic je zejména managementem obchodovaných firem často považováno za zavrženíhodnou aktivitu (během krizí a propadů trhů je pak odsuzováno zejména politiky). Z jejich pohledu je to možná pochopitelné, ale jinak jde podle mne o nástroj, který fungování trhu zefektivňuje. I shortaři se ale mýlí a z nejvíce nenáviděných akcií se mohou vyklubat budoucí vítězové, či alespoň střed pole. Zda budou kontrariáni slavit u některé z výše zmíněných akcií se ještě uvidí, ale na základě uvedeného bych se nedivil, kdyby tomu tak u nějaké skutečně bylo. Hodně ale ovlivňuje i valuace, které jsem se zde nevěnoval. 

 

Čtěte více:

Tvrdá růstová past a investiční sebeklam
20.09.2017 17:53
Na trhu existuje jedna skupina akcií, kterou bychom mohli nazvat růst...
Tři akcie pro dlouhodobé investory, z toho jedna do elektrických šoků
21.09.2017 18:46
Na investičním webu Fool.com se poměrně často objevují doporučení a čl...
Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
22.09.2017 18:12
Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o n...
Fed by chtěl akciového býka hýčkat ještě řadu let
25.09.2017 18:58
Při hodnocení současné mimořádně dlouhé fáze expanze americké ekonomik...
Jsou odkupy investiční příležitostí, či spíše varováním?
26.09.2017 18:52
Když Fed prováděl svou monetární stimulaci, zaznívala dlouhá řada názo...
Padající gigant, který ukazuje, co se stane s Amazonem
27.09.2017 18:57
Občas se říká, že historie se opakuje a to zejména v případech, kdy se...
Co mají společného Apple, The Eagles a Veblen?
28.09.2017 18:41
Thorsteinu Veblenovi se podle mne nedá upřít jedna věc. V době, kdy lu...
Zkáza už je za rohem a jedno z největších krizových poučení
29.09.2017 15:06
Současná situace na kapitálových trzích se možná dá vystihnout jednodu...
Kraluje trhům likvidační likvidita?
02.10.2017 18:41
Akciím se letos nevede nijak zle, navíc došlo k výraznému poklesu vola...
I takový je svět a trhy: Po masakru všichni smutní, ale akcie zbrojovek rostou
03.10.2017 14:10
Spojené státy mají za sebou nejhorší útok provedený ruční zbraní v mod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y