Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?

Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?

18.12.2017 9:14
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V minulém týdnu vydaly dvě hlavní „ropné“ organizace – IEA a OPEC – své měsíční zprávy, první od listopadového prodloužení dohody států OPEC+ na pokračujícím omezení produkce. Historicky se jedná o organizace, které představují jistou protiváhu – IEA vzniká jako reakce západních zemí na ropné embargo států OPEC. Z tohoto důvodu se i jejich zprávy o stavu trhu s ropou, respektive jeho dalším směřování mnohdy významně rozcházejí.

Pokud bychom se podívali na pohled těchto dvou organizací na ropný trh v první polovině příštího roku, nic takové však neplatí. Jak IEA, tak OPEC očekávají přibližně podobnou přebytkovou bilanci, což jinými slovy znamená pozastavení procesu odbourávání globálních zásob ropy a ropných produktů směrem k pětiletému průměru. Dosažení tohoto explicitního cíle kartelu se však jeho představitelé rozhodně nevzdávají, pouze jej odkládají do druhé části roku. A právě v té již každá organizace píše vlastní příběh.

OPEC ve své zprávě předpokládá plné rebalancování trhu s ropou ke konci roku 2018, tj. pokles stávajících zásob o dalších 130 miliónu barelů. Proti tomu IEA sice rovněž očekává, že se trh ve druhé části roku překlopí do deficitu, ale pouze 250 tis. barelů denně. To by znamenalo, že v souhrnu bude trh s ropou v roce 2018 blízko rovnováhy. Vcelku logicky tak vyvstává otázka, kde hledat zdroj takto rozdílných narativů. Odpověď není složitá - na nabídkové straně trhu, konkrétně u amerických „břidlicářů“.

Ač totiž OPEC navýšil odhad růstu americké produkce surové ropy v příštím roce na 720 tis. barelů denně, stále zaostává za očekáváním IEA o 160 tis. barelů. Tyto odhady jsou samozřejmě zatíženy poměrně vysokou mírou nejistoty, nicméně aktuální vývoj (relativně vysoká cena ropy podněcující zvýšenou aktivitu a zajišťování “břidlicářů”) přece jen nahrává tomu, že američtí producenti budou zažívat lepší časy, než OPEC očekává. Na pomoc by snad mohly krátkodobě přijít neočekávané výpadky produkce, jako ta nynější v severní moři, ale na to kartel zřejmě vsázet nechce. Spíše to tedy vypadá, že OPEC bude směrem k červnovému zasedání nucen dále přehodnocovat roli amerických producentů. Ti totiž mají všechny předpoklady k tomu, aby svým produkčním potenciálem “zastropovali” ceny ropy v roce 2018 poblíž současných hodnot.


TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se na konci minulého týdne nacházela těsně pod hranicí EUR/CZK 25,70 a stále vyčkává na čtvrteční zasedání ČNB. Do zasedání ČNB může koruna zůstat pod mírným tlakem s tím, že jako klíčovou technickou rezistenci pro pár EUR/CZK vidíme úroveň 25,75. Dodejme, že peněžní trh na zvýšení sazeb většinově nesází a to samé platí pro konsensus analytiků.

Zahraniční forex

Dolar v pátek odpoledne na hlavních párech posiloval. Výrazné zisky si připisoval hlavně na páru s britskou librou, kterou trápí opět politika. Zatímco v předchozích dnech se britské měně dařilo, závěr týdne znamenal odevzdání zisků a pád. Optimismus, který předtím panoval ohledně postupu v jednáních o brexitu, zchladily komentáře evropských představitelů. Německá kancléřka Merkelová prohlásila, že vyjednávání o vzájemném obchodu budou velice tvrdá. Před velmi obtížným druhým kolem rozhovorů Británie - EU varoval také J. C. Juncker. 

Čeká nás zřejmě poslední zajímavý týden, kterému může dominovat finální schválení daňové reformy v USA. Tato pro dolar pozitivní událost by se měla odehrát zhruba v polovině týdne, ale zdržení je možné. Schválení daňové reformy, které mimo jiné přinutí velké americké korporace ve větší míře repatriovat svém zisky v zahraničí (což bude pro USD přínos), se nyní jeví jako poměrně pravděpodobné.


Ropa

Cena ropy Brent startuje týdenní obchodování v blízkosti 63 USD/barel. Žádný významný dopad na ceny neměla páteční data agentury Baker Hughes, která poukázala na lehké zvolnění amerických „břidlicářů“. Ti totiž poprvé za šest týdnů nepřidali ani jednu novou aktivní vrtnou soupravu, naopak čtyři odebrali. V absolutních hodnotách však počet 747 aktivních vrtných souprav stále trumfuje stav před rokem o solidních více než dvě stě. Významnější obavy tedy zdá se nejsou na místě. 

Předvánoční týden se ponese ve znamení tradičních dat. V úterý o zásobách ropy a ropných produktů od API, ve středu od EIA. V pátek nám pak naloží další várku dat o aktivitě amerických producentů Baker Hughes. 


 

Čtěte více:

Elektrická sprcha pro ropné býky
17.12.2017 16:42
Může poptávka po ropě růst i po roce 2040 v případě, že dojde k rychlé...
Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
18.12.2017 7:09
Francie vykazuje vysoké zadlužení veřejného sektoru, sektoru korporátn...
Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
17.12.2017 7:26
S příchodem dalšího dílu Hvězdných válek do kin se opět probírá, jaké ...
Bitcoin, bustcoin, happiness
15.12.2017 18:11
Kryptoměny jsou v současné době velmi populární téma, které přitahuje ...
V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
18.12.2017 8:18
Rakousko bude mít ode dneška novou vládu. Čtrnáctičlenný kabinet v čel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení