Může poptávka po ropě růst i po roce 2040 v případě, že dojde k rychlému a masovému rozšíření elektromobilů? Ještě před pár lety panoval ropný optimismus založený na očekávaném prudkém růstu poptávky po vozech se spalovacími motory v zemích, jako je Čína nebo Indie. V poslední době se sice stále více počítá s elektromobily, ale projekce poptávky po ropě stále směřují nahoru, a to zejména díky očekávanému růstu objemu nákladní silniční dopravy. Jenže Sarah Miller z Energy Intelligence tvrdí, že by bylo chybou počítat s velkými změnami v osobní dopravě a zároveň předpokládat, že jiných segmentů dopravy se nedotknou.
V globální ekonomice probíhají hluboké změny tažené informačními technologiemi, obavami ze znečišťování životního prostředí, posunem ve spotřebitelských preferencích a způsobem nákupů. Změny se zřídka týkají jen jedné oblasti či odvětví. Za příklad můžeme vzít zlepšení ve výkonu baterií u laptopů, které mělo za následek pokrok u baterií použitelných pro automobilovou dopravu a dokonce i pro domácnosti a továrny. Tento příklad ukazuje, že pokud bude docházet k dalšímu pokroku ve výkonu baterií, dotkne se to i autobusové nebo nákladní dopravy. Celkové provozní náklady elektromobilů by mohl snížit i pokrok ve výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Společnosti jako Uber či Volvo se zase domnívají, že lidé budou jako alternativu k vlastnění osobního vozu využívat „služby mobility“. Pokud by k tomu skutečně došlo, snížil by se počet vyráběných a prodávaných osobních vozidel po celém světě. To je další příklad, který ukazuje, že nedochází k izolovaným změnám, ale mění se situace plošně. A změny jsou neskutečně rychlé. Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency – IEA) ještě v roce 2016 tvrdila, že podle jejího základního scénáře dlouhodobého vývoje bude po světových silnicích v roce 2040 jezdit 150 milionů elektromobilů. Ty by pak znamenaly snížení poptávky po ropě mezi lety 2016 až 2040 v kumulativní výši přibližně 1,4 milionu barelů za den. Současný výhled IEA už ale počítá s 280 miliony elektromobilů v roce 2040 a propadem poptávky po ropě dosahujícím 2,5 milionu barelů za den.
Jestliže k tomuto novému číslu přidáme ještě tlak na snížení spotřeby tradičních spalovacích motorů, propad poptávky dosáhne asi 13 milionů barelů za den. A tento scénář stále počítá s tím, že nákladní a autobusová doprava bude novými trendy v podstatě nedotčena. Jenže pokud by mělo dojít ke zmíněnému prudkému rozvoji elektromobility v osobní dopravě, té nákladní by se to zřejmě dotklo také.
Například nově představený tahač od Tesly má být poháněn čtyřmi motory, které používá Model 3, jehož cena se pohybuje kolem 35 000 dolarů a který by se měl stát vstupenkou firmy na masový trh. Svůj vlastní nákladní vůz má i Mercedes-Benz a začíná jej mimo jiné testovat v New Yorku. McKinsey & Company tak v nově zveřejněné studii New Reality: Electric Trucks and Their Implications on Energy Demand tvrdí, že elektrifikace obrátí rostoucí trend v poptávce po ropě ze strany sektoru nákladní silniční dopravy ještě před rokem 2030.
Pozadu by nakonec nemusela zůstat ani letadla. Společnosti Airbus, a nedávno představily plány na hybridní letadlo určené pro kratší lety. V tomto segmentu se ale nacházíme v úplném začátku a nikdo neví, jak se věci budou vyvíjet dál. Každý by se ovšem měl smířit s tím, že probíhající změny jsou hluboké, získávají na razanci a nebudou se týkat jen několika málo oblastí.
Zdroj: Energy Intelligence