Práce šlechtí, nás však zajímá zejména fakt, že znamená i silnou rostoucí ekonomiku. Dalším střípkem do mozaiky všeobecné konjunktury tak byla silná čísla z trhu práce v USA.
Hodně práce, bez inflace
Nadpis se rýmuje nejen foneticky, ale i z hlediska hospodářské kondice. Platí to hlavně pro USA, ale i jinde. Páteční report z amerického trhu práce vyšel přesně na míru akciovým investorům. Z čísel vyplynul zdravý vývoj zaměstnanosti při tlumeném růstu mezd. To je skvělou zprávou! Obavy z rychle rostoucí inflace ještě nejsou na místě a Fed nebude nucen zase tak rychle šlapat na brzdu (rozuměj zvedat úroky).
Americe Česko pěkně sekunduje. Míra inflace s 1,8 % ročně výrazně zaostala za odhady, zpomalila čtvrtý měsíc v řadě a byla nejslabší od listopadu 2016. Nezaměstnanost zůstává rekordně nízká, v únoru klesla na 3,7 %. Co víc si přát?!
Možná jste již zachytili termín „Goldilocks“, který se v souvislosti se současným stavem amerického hospodářství hojně používá nejen ekonomy. Jde o dívenku z pohádky, kterou my známe pod názvem „Mášenka a tři medvědi“, a která odkazuje na hledání a nalezení ideálu, nebo chcete-li, zlaté střední cesty. Stejně jako Mášenka (Goldilocks) našla v medvědí chaloupce to pravé, tak americká rostoucí ekonomika při neakcelerující inflaci je „to pravé“ – mimo jiné i pro akciové investory.
V únoru bylo v americké ekonomice vytvořeno nadprůměrných 313 tisíc pracovních míst (a taktéž předchozí měsíce byly revidovány výrazně nahoru). Míra nezaměstnanosti zůstala poblíž minim na 4,1 % (nejníže od prosince 2000). Pod odhady zůstal mzdový růst, který dosáhl pouze 2,6 %. Právě zvýšení platů vystrašilo před několika týdny trhy a spustilo akciovou korekci.
K uklidnění trhů v minulém týdnu přispěly ještě další události:
• Donald Trump ve čtvrtek sice podepsal dekret o uvalení dovozních cel na ocel (25 %) a hliník (10 %), nové opatření je ale oproti původním prohlášením „měkčí“, protože se nevztahuje na obchodování s Kanadou a Mexikem.
• Severokorejský vůdce Kim Čong-un překvapivě pozměnil postoj a vyjádřil ochotu sejít se s Trumpem.
Sečteno, podtrženo, akciové trhy si opět trochu oddychly a výsledkem byl páteční optimismus, včetně růstu technologického indexu Nasdaq na nová historická maxima. Výkonnosti pomohla skupinka notorických tahounů „FANG“ (Facebook, , a Google – dnes Alphabet).
Zdroj: Bloomberg
Postřižiny v Evropské centrální bance (ECB)
Co udělá sestříhání části projevu Draghiho s investory? Prostě někdy nemusíte moc přemýšlet a jen vypustit část textu… třeba tu, ve které popisujete, že byste mohli zvýšit stimulaci v případě nepříznivého vývoje, a je to! Potěšení zvláště pro akcie evropských bank a pojišťoven. Ale i drobných střadatelů. Ukončení programu nákupů dluhopisů a zvýšení úrokových sazeb v roce 2019 by tak snad už nic nemuselo bránit.

Technologie ve fondech
V našich akciových fondech preferujeme společnosti, které benefitují z technologického pokroku. Hledáme je napříč sektory. Jedním z příkladů jsou karetní společnosti a (řazené do sektoru financí), které tvoří v ČSOB Bohatství zhruba 4,2 % akciové složky fondu.
Ve fondu ČSOB Akciový máme technologické giganty z celého světa, příkladem je čínský Tencent. V týdnu proběhla zpráva, že jeho populární aplikace WeChat (spustil ji v roce 2011), dosáhla 1 miliardy uživatelů. Aplikace nabízí kromě chatování řadu dalších funkcí, jako jsou například objednávky jídla nebo bankovní platby.V ČSOB Akciovém najdete také nebo online retailového giganta , jehož zakladatel Jeff Bezos se poprvé v historii stal podle magazínu Forbes nejbohatším člověkem planety (prvenství vzal Billu Gatesovi). Jeho odhadované jmění je 112 miliard USD.
