Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi

Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi

16.03.2018 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy, ekonomika, politika – izraelský brexit a můj dům, můj hrad

Izraelský brexit: Modelem pro brexit bylo podle Politica doposud zejména země jako Norsko, či Kanada. Tedy buď možnost, že Velká Británie zůstane velmi blízko celé EU a bude dál členem jejího jednotného trhu, nebo dosáhne dohody o volném obchodu podobné té kanadské. Guy Verhofstadt, který má v Evropském parlamentu na starost právě jednání o brexitu, ale nyní dal na stůl další možnost, která po měsících ne zrovna plodného vyjednávání nabírá na relevanci. Ta by stála na asociačních dohodách podobného typu, jaké má s EU například Ukrajina. 

Verhofstadt o nové možnosti hovoří jako o struktuře o čtyřech pilířích, které by zahrnovaly obchod, zahraniční politiku, vnitřní bezpečnost a „tematickou spolupráci“. Tento rámec by podle Politica měl zajistit „flexibilní a dynamický vztah“ mezi Velkou Británií a EU poté, co proběhne brexit. Cílem by bylo vyhnout se velkému počtu bilaterálních dohod, jaké má Unie například se Švýcarskem a spolehnout se jen na zmíněnou strukturu.

EU má asociační dohody různého druhu se zeměmi jako Turecko, Izrael, Moldávie, Maroko, Tunis a dokonce i Sýrie a Politico hovoří o brexitu izraelského typu. Tento model začíná prý mít větší podporu i ve Velké Británii i přesto, že žádná z jeho existujících verzí nemůže být přesně použita na vztah mezi touto zemí a EU. A již nyní je zřejmé, že i v tomto případě by docházelo k nejasnostem. Evropský parlament například tvrdí, že Velká Británie by jako země mimo Unii neměla přístup k jejím institucím. Nicméně dodává, že spolupráce by byla možné v určitých konkrétních případech.  


Mít svůj dům: Eurostat tento týden srovnává evropské země podle toho, kolik lidí v dané populaci vlastní svůj vlastní dům, či byt. Extrémem je Rumunsko, kde ve svém bydlí asi 95 % populace. Nejnižší je naopak podíl v Německu, kde ve svém bydlí jen asi 50 % domácností. K vlastnímu bydlení moc netíhnou ani v Rakousku, Dánsku a ve Francii (zhruba 60 % populace). Česká republika se s necelými 80 % pohybuje na úrovni zemí jako Estonsko, Kypr, či Španělsko. Žlutými body je v grafu vyznačena situace u cizinců. Ti u nás vlastní jen asi 45 % nemovitostí, ve kterých bydlí. V celé EU je průměr u cizinců na 30 % a u domácí populace na 70 %: 

001 

Byznys – Létající auta a podivná Wells Fargo

Létající auta: Bloomberg Gadfly uvažuje nad touhou dát autům křídla a vznést se s nimi nad přeplněné silnice. Nejde o úvahu ve stylu science fiction, ale o reakci na informace, že spoluzakladatel společnosti Alphabet Larry Page plánuje zavést na Novém Zélandu službu elektrického leteckého taxi. Tato autopilotní vozidla s bateriemi by měla být schopna vertikálního vzletu a na trh by podle New York Times měla dorazit během tří let. Bloomberg ovšem poukazuje na to, že podobnou službu mohou již nyní nabízet vrtulníky a největší překážkou je jim nedostatek míst pro přistání. A také cena služby.

Průkopníkem v oblasti místní letecké přepravy je Sao Paulo. Tamní legendární dopravní zácpy a vysoká koncentrace boháčů má za důsledek největší flotilu vrtulníků a helipadů (přistávacích ploch) na světě. Společnost Voom, která se stala partnerem společnosti Uber Technologies a je nyní vlastněna společností Airbus SE, zase začala v loňském roce nabízet službu vrtulníkového taxi založenou na internetových aplikacích.

Problémem s podobnými službami je už tradičně hluk a vysoké náklady. Běžná letadla mohou podle Bloombergu být téměř stejně energeticky efektivní jako některé pozemní druhy dopravy (což je z velké části důsledkem délky přepravní vzdálenosti a velké kapacity). Menší letadla na kratších trasách jsou mnohem nákladnější a vertikální vzlety vrtulníku je znevýhodňují ještě více. Každopádně platí, že letecké taxi v té či oné podobě nevyřeší dopravní problémy velkoměst, ale jen umožní boháčům vznést se nad hlavy těch ostatních.


Bankovní sebereflexe:
Banka Wells Fargo za sebou nemá zrovna nejlepší rok. Mimo jiné informovala o tom, že její zaměstnanci tlačili zákazníky k nákupu nepotřebného pojištění vozidel, a poté jim ne zrovna ochotně vracela jejich peníze. Americké ministerstvo spravedlnosti také zahájilo vyšetřování její divize správy majetku a minulý měsíc na ní zase Fed uvalil nová regulační omezení. Pokud by se ale investoři domnívali, že management banky provede určitou sebereflexi a podobné přešlapy se odrazí v jeho odměnách, mýlili by se.

Tuto středu banka uvedla, že generální ředitel Tim Sloan si v roce 2017 zasloužil nárůst odměn o 36 %. Za loňský rok je to druhý největší růst odměn mezi šéfy velkých bank, lépe na tom byl jen ředitel Citigroup Michael Corbat. Jeho odměny se zvýšily o celých 48 %, ale akcie Citigroup loni posílily o 23 %, což je téměř trojnásobek růstu akcií Wells Fargo. Sloan pracuje v bance již řadu let, a i když mu už v roce 2013 byly předloženy důkazy o podvodech, stále tvrdil, že banka žádné problémy nemá. Bloomberg připomíná, že když se v Londýně dostala do problémů banka JPMorgan Chase & Co. Byl plat jejího generálního ředitele snížen o 50 % - tak nějak má vypadat sebereflexe a zodpovědnost.


U nás doma – Čínské sny a „podezřelé“ minipivovary

Čínské sny a realita: DVTV tento týden přináší rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou. Ta mimo jiné tvrdí, že u nás intenzivně probíraná čínská CEFC je sice formálně soukromou společností, ale budí nedůvěru. Obchoduje totiž s energiemi, staví největší zásobárny ropy, uzavírá dohody s dalšími státy a pohybuje se tudíž v oblasti byznysu, který je v Číně pod kontrolou vlády. Předseda představenstva společnosti a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Sinoložka se domnívá, že pohádka o miliardových investicích Číny v Česku nikdy ani nezačala, natož aby byla naděje, že se někdy naplní.


„Podezřelé“ minipivovary: Ihned.cz se domnívá, že „úspěch malých pivovarů trestá celní správa zvýšeným dohledem - dívá se na ně jako na rizikové podniky a chce po nich peníze dopředu“. Majitelé malých varen poukazují konkrétně na to, že v okamžiku úspěchu je celní správa začne považovat za takzvané nestabilní firmy a požaduje zaplacení spotřební daně na měsíce dopředu. Kromě vynaložených peněz, které pak nemohou investovat, je vše spojené s velkou administrativní zátěží. „Je to plošný problém každého, kdo dělá s alkoholem a rychle roste. Je to nepříjemné a psychicky drsné“ uvedl v této souvislosti majitel plzeňského pivovaru Raven Ladislav Vrtiš.

Loni bylo podle ihned.cz v Česku ke čtyřem stům takzvaných malých nezávislých pivovarů, každý týden v průměru jeden přibude. Podle mluvčí celní správy Martiny Kaňkové je správce daně povinen zkoumat ekonomickou stabilitu podnikatele. Podle Českomoravského svazu minipivovarů však prokazování ekonomické stability u pivovarů nemá valný smysl, a pokud pivovar včas a řádně platí daně, tak by se ho statisícové zálohy na spotřební daň neměly vůbec týkat. Brzké vyměření zálohy na spotřební daň očekává například spolumajitel jabloneckého pivovaru Volt Jaroslav Šída. „Když jsem dal na Facebook, že otevíráme, tak jsem měl do hodiny v pivovaru komando celníků ve vestách a s pistolemi. Postupovali správně, ale zarazilo mě, že někdo na správě sedí na Facebooku a sleduje pivovary“, řekl Šída.



 
 

Čtěte více:

Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
16.03.2018 11:11
Devatenáct zemí eurozóny sleduje nyní jako celek podobnou fiskální pol...
Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší
16.03.2018 6:38
Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekos...
Spotify vstoupí na newyorskou burzu 3. dubna
16.03.2018 8:39
Největší světová služba pro streamování hudby Spotify uvede své akcie ...
IEA:Poptávka po ropě letos zrychlí, za růstem těžby ale zaostane
16.03.2018 8:39
Růst ropné těžby bude letos pravděpodobně rychlejší než růst poptávky ...
Alibaba plánuje vstup na akciovou burzu v Číně
16.03.2018 8:55
Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding pracuje na plánu nab...
Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
16.03.2018 12:40
Před časem jsem tu psal o odvážném kroku izraelské centrální banky, kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.10.2024
22:01Hlavní zámořské indexy posilovaly, zápisky z jednání FED trhy podpořily.  
18:09Během čtyřiceti let k trojnásobným valuacím
17:14Akcie se otřepaly, Evropa i Amerika míří nahoru  
17:04Americký soud přezkoumá rozhodnutí o škodlivosti produktů Monsanto, Bayer reaguje propadem o 7 %
16:09V ECB sílí tlak na další snížení úroků, proti je slovenský guvernér Kažimír
15:09Goolsbee: Perfektní čísla z trhu práce, současný vývoj je historicky naprosto ojedinělý
14:41Německá vláda už letos nečeká růst ekonomiky, pokles odhaduje na 0,2 procenta
14:13IEA: Obnovitelných zdrojů přibývá, za stanovenými cíli však vývoj zaostává
14:13Čínské akcie po silném úterním růstu klesly nejvíce od února 2020
13:01Výhled Fidelity na 4. čtvrtletí: Hrbolatá cesta před námi
11:34RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:27V Evropě se obchoduje nevýrazně. Nejistota kolem Číny pokračuje a znovu se vynořuje regulace dominantních techů  
9:29Vývoz z Německa v srpnu nečekaně vzrostl, pomohla silná poptávka z USA
9:03Rozbřesk: Tuzemští spotřebitelé konečně v laufu, zápis z Fedu ukáže cestu?
8:45Futures naznačují nevýrazný úvod na trzích, Kofola zálohou vyplatí dividendu 7,50 Kč na akcii  
8:36USA zatlačí na rozdělení Googlu? Na přetřes může přijít nucený prodej Chromu
6:03„Šílené“ výkyvy čínských akcií zažehly největší obchodní šílenství všech dob
08.10.2024
22:01Nasdaq předvedl mohutnou rally; probudil se letošní lídr Nvidia  
17:32Dá se to nějak rozumně vysvětlit?
16:58Z Číny zpět do amerického techu. Nasdaq slušně roste  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.