Poslední obchodní dny rozhodně nepatřily k těm klidnějším. Např. včera ropa výrazně ztrácela, aby nakonec obchodování zakončila v zeleném teritoriu. Nervozitu stále živí napětí mezi Amerikou a Čínou a jejich obchodními opatřeními. Tyto obchodní války mohou zprostředkovaně dopadnout i na těžaře ropy, tak jak jsme dříve psali, a tak není divu, že volatilita se nevyhýbá ani komoditnímu trhu. Navíc včera cenám ropy značně pomohla i agentura EIA, která poukázala na překvapivý pokles zásob ropy (-4,6 mil. barelů). Za takto výrazným propadem stojí rekordní růst exportů surové ropy, celkem 2,2 mil. barelů denně. Tento fakt poukazuje na rostoucí roli Spojených států na globální ropném trhu, za kterou vděčí právě břidlicové revoluci.
USOil: Cena ropy včera opět otestovala supportní hranici sekundárního růstového kanálu. Cenám pomohla zpět do sedla euforie, která se po úvodním negativním startu amerického trhu naplno rozhořela v druhé polovině obchodování. Agentura EIA včera přilila svým reportem živou vodu cenám ropy. Tento report přišel s velmi překvapivým poklesem zásob. WTI tak opět po menší odmlce pohlíží výše k silné rezistenci 66 dolarů za barel.
Preferovaný scénář: Long pozice. Prozatimní klid zbraní v čínsko-amerických obchodních válkách by mohl pomoci cenám dál v růstu. WTI se tak zatím stále drží na silnějších hodnotách, odkud to je kousek k pokoření silné technické podpory na hodnotě 66 dolarů za barel. Tomuto scénáři nahrává stálý růstový trend.
Alternativní scénář: Short pozice. Pokud lehká americká ropa protne spodní linii rostoucího trendu na hodnotě 62,2, mohla by ropa dál klesat na úroveň 60, resp. 58 dolarů za barel.
