Růst cen nemovitostí zpomaluje. Alespoň to vyplývá z dnes zveřejněných dat Eurostatu, podle kterých se v posledním čtvrtletí loňského roku ceny bytů v ČR zvýšily „jen“ o 0,7 mezičtvrtletně. Meziroční tempo pak pokleslo z předchozích 12,5 % na 8,4 %. Na druhou stranu nelze opomenout fakt vysokého statistického základu z posledního kvartálu roku 2016, kdy už ceny českých nemovitostí rostly dvojciferným tempem.
Za poslední rok se podle mezinárodně srovnatelné metodiky ceny českých nemovitostí zvýšily o 11,7 %. Rostly tak nejrychleji v historii a současně dosáhly nového maxima. Oproti roku 2012, kdy byly ceny v ČR nejníže za posledních deset let, jsou nyní vyšší o téměř 28 %.
Ceny nemovitostí už nerostou nejrychleji v rámci EU tak, jak tomu bylo v posledním roce. Nicméně to samo o sobě asi příliš zájemce o bydlení neuklidní. Ceny jsou na maximech, tak jako v Belgii, Dánsku, Německu, Maďarsku, Polsku… a další nová maxima mají ještě nejspíše před sebou.
Ceny českých nemovitostí žene nahoru celá řada faktorů, z nichž některé se už postupně vyčerpávají. Tím prvním je ochota domácností pořídit si nové bydlení – ať už pro sebe nebo jako investici třeba na stáří. Se zvyšující se životní úrovní a nízkými úrokovými sazbami se poptávka po bydlení zvyšovala nejdynamičtěji. Mezi dalšími faktory podporujícími poptávku po bytech byl zájem ze strany zahraničních investorů a v neposlední řadě i expandující Airbnb umožňující krátkodobé pronájmy zatím bez jakýkoliv regulací či zdanění.
Zatímco poptávka po nemovitostech v posledních letech silně rostla, nabídka zaostávala a vlastně stále zaostává. Nová výstavba není stále ještě nijak ohromující a nedosahuje ani úrovně před první recesí. Proto je růst cen logickým výsledkem tohoto nesouladu.
Na druhou stranu je současná rekordní úroveň cen docela restriktivní pro část poptávky, která se musí uchylovat k jinému řešení, než k pořízení vlastní nemovitosti. Zvlášť když se navíc zpřísňuje regulatorika poskytování hypoték a vedle toho rostou i úrokové sazby.
Růst cen nemovitostí bude podle mého názoru v letošním roce dále zpomalovat až na přibližně šest procent. Tento scénář stojí na předpokladech rychlejší výstavby nových bytů i pomalejšího růstu poptávky. Trh je už z větší části nasycen a současné rekordní ceny působí jako silně restriktivní bariéra pro pořízení bydlení.