Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úroky a jejich vliv na cenu akcií

Úroky a jejich vliv na cenu akcií

05.05.2018 18:21
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Ve Spojených státech se desetiletý výnos státního dluhopisu po dlouhé době dostal nad hranici 3 %. Proč je to pro nás tak zajímavé? Protože tato úroveň funguje do jisté míry jako psychologická hranice. Hranice, nad níž platí již určité zákonitosti, které činí dluhopisovou investici opět atraktivní.

Povězme si nejdříve, proč je sazba desetiletého dluhopisu důležitá pro celý finanční trh. Výnos 10letého amerického státního dluhopisu je zejména chápán jako ukazatel bezrizikové míry výnosnosti, podle níž je poměřován potenciál různých tříd aktiv. Růst bezrizikové míry může vést ke snížení atraktivity akciových investic (především dividendových titulů), pokud se u nich výrazněji nezlepší vyhlídky na budoucí růst výnosů, které by zaplatily podstupovaná rizika. Za předpokladu stejného očekávaného výnosu by totiž pro investora bylo lákavější uložit si peníze se slušným „jistým“ výnosem do bezpečného aktiva oproti „nejisté“ a kolísavé investici do akcií.

a

A proč je zrovna 3% úrok psychologickou hranicí? Za prvé, znamená 1 % reálného výnosu, pokud bude centrální banka (v tomto případě Fed) držet úspěšně dlouhodobě inflaci na cíli, kterým jsou 2 %. Znamená tedy poměrně slušnou pravděpodobnost zachování reálné hodnoty peněz – dlouhodobá míra inflace je v USA kolem 3 %, a to včetně extrémního období ropných krizí minulého století. Zároveň tříprocentní úrok poskytuje rozumný polštář i pro hrozbu dalšího růstu sazeb, pokud tento růst nebude prudký – ztrátu na ceně dluhopisu vykryje příjem z kupónu dluhopisu.

A jaké jsou tedy implikace? Nečekejme masový úprk do dluhopisů, spíše pozvolný přesun. Akcie by tím trpět zatím příliš neměly, vzhledem k atraktivnímu růstu zisků firem. Více by se vyšší úrok mohl dotknout zlata, které je závislé pouze na cenovém zhodnocení a alternativa v podobě zajímavého úroku na dluhopisech může poptávku po žlutém kovu omezit. Vyšší úrok by měl mít též pozitivní vliv na americký dolar, do jehož kurzu však promlouvá ještě mnoho dalších faktorů.

My se těšme na 3% úroky v koruně! Ještě si ale pár kvartálů počkáme.

 
a

Čtěte více:

Trh v souvislostech. Firemní zisky, úroky, ekonomika a ocenění akcií
02.02.2018 13:05
Když pročítám předpovědi vývoje akciového trhu v letošním roce, hlavní...
Brexit znamená brexit
02.03.2018 11:36
První vláda Theresy Mayové loni rozhodla o tom, že Británie vystoupí z...
Týden ve světě fondů: Práce šlechtí
12.03.2018 16:13
Práce šlechtí, nás však zajímá zejména fakt, že znamená i silnou rosto...
Okurkový týden
20.03.2018 6:08
Hlásím, že se za poslední týden nic zvláštního nestalo – parafrází na ...
Trable „Velkého bratra“
26.03.2018 17:58
Pokles akcií Facebooku a všeobecný výprodej v závěru týdne. Důležitějš...
Technologie vládnou mileniánům i investicím
06.04.2018 15:36
Apple, Amazon, Google, Facebook. Všichni tyto značky známe a jejich pr...
Netflix: Televizní bublina, nebo revoluce?
03.05.2018 6:45
Akcie americké internetové televize Netflix si letos připsaly 75% růst...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data