Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka

Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka

08.06.2018 10:50
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Kybernetický útok obrovitých rozměrů je podle řady bezpečnostních expertů jenom otázkou času. Jeden z nich může být tak devastujícím, že si vyslouží vlastní název. Jako Pearl Harbor nebo 11. září. Předpokládá to expertka na kybernetickou bezpečnost Tarah Wheelerová. „Domnívám se, že nejhrůznější kybernetický útok bude mít svoje vlastní jméno a přinese s sebou něco ještě šílenějšího, než by nás kdy napadlo,“ prohlásila profesionální hackerka.

Problémem je stárnoucí bezpečnostní infrastruktura, které se nevěnuje moc pozornosti. Najdeme ji třeba ve velké části amerického sektoru zdravotní péče. Mohou to být systémy na ochranu vakcín proti chřipce nebo kliniky na léčbu neplodnosti. Zde by v případě útoků mohla hrozit třeba ztráta vitálních embryí, řekla na výroční konferenci OECD v Paříži expertka, která v minulosti dohlížela na kyberbezpečnost v softwarovém obru Symantec. Nyní šéfuje společnosti Red Queen Technologies.

Apokalypsa před námi?

Apokalyptický pohled s ní ale sdílejí i jiní.

Na příklad Světové ekonomické fórum (WEF) uvedlo kybernetické útoky ve své zprávě o globálních rizicích Global Risks Report 2018. Kyberútoky a kybernetický konflikt budou podle ní v dalších 5 letech hlavní příčinou narušení obvyklého chodu věcí, hned po přírodních pohromách a extrémních povětrnostních jevech. Terčem by se mohla stát třeba tak důležitá infrastruktura, jako jsou elektrárenské sítě nebo systémy čištění odpadních vod.

Obdobné varování zaznělo i z úst bývalého admirála Námořnictva Spojených států amerických Jamese Stavridise. „Někde před námi je kybernetický Pearl Harbor a ten nastane v rozvodných sítích nebo ve finančním sektoru,“ prohlásil ve starším rozhovoru se CNBC.

Firmy ani vlády přitom nedělajíí dost, aby systémy důležité pro zajištění hladkého chodu všednodenního života ochránily, tvrdí Wheelerová. V některých společnost se stále používá Windows XP a jemu podobné systémy, pro které nejsou aktualizace s opravami chyb. Mnoho přístrojů z rodiny internetu věcí je takzvaně „unpatchable“ (nejsou pro ně záplaty) už svou koncepcí.

Skoro dvě pětiny terčem. Jenom za jedno pololetí

Bezpečnostní společnost BluVector zaměřující se na umělou inteligenci už v únoru uvedla, že skoro 40 % všech průmyslových kontrolních systémů a důležité infrastruktury čelilo v loňském druhém pololetí kybernetickému útoku.

K tomu, kdo by za takovými činy ale mohl stát, řekla Wheelerová pouze to, že povaha kybernetických bojů je asymetrická. Na jedné straně tu jsou státní aktéři s nepřátelskými úmysly, na straně druhé ale skutečnost, že kybernetické zbraně jsou k dispozici prakticky každému, kdo je dokáže nasadit.

Soukromý sektor by měl podle ní naslouchat systému včasného varování, za který ona považuje třeba právě hackery, nebo obecně komunitu věnující se informační bezpečnosti. Bylo by to prý lepší, než je za jejich aktivitu trestat.

Organizace BSA | The Software Alliance tento týden uvedla, že pokud firmy v ČR chtějí snížit riziko kybernetických útoků a zvýšit efektivitu, měly by si prověřit počítačovou síť a odstranit z ní veškerý nelegální software. Právě zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Česko má sice nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje 28% průměru EU.

Zdroje: CNBC, PR

 
 

Čtěte více:

Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
16.03.2018 13:14
Ve finančních službách se za posledních pět let celosvětově ztrojnásob...
Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta
22.04.2018 7:40
Profesor Pedro Domingos z University of Washington je považován za výz...
Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
25.05.2018 16:35
Polský herní vývojář CD Projekt je unikátní firma regionu s globálním ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
13:24Perly týdne: Moc nečekat od Applu i celého trhu?
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data