Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do prázdnin vstupujeme optimisticky. A s Kofolou

Do prázdnin vstupujeme optimisticky. A s Kofolou

25.06.2018 17:28
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Ve strategické alokaci na červenec jsme provedli jen nevýrazné změny – mírně jsme ubrali akcií a zaměřili se na některé akciové (na pražské burze se minulý týden děly věci u jinak klidných akcií Kofoly) a dluhopisové příležitosti. Zůstáváme nicméně pozitivně naladěni, k čemuž nás vede celková velmi dobrá ekonomická situace. Pozorujeme bedlivě mraky, formující se v podobě celních bariér nebo italského dluhu. Bouře ale zatím nehrozí.

Nevypadá to na horké léto..

Nevíme, jak z hlediska počasí, ale z ekonomického hlediska bude léto zřejmě vlažné. Politické přeháňky přijdou, nicméně ani povolební situace v Itálii, ani celní války nemají zatím tu sílu zvrátit dobře rozjeté světové hospodářství. O víkendu odvolilo i Turecko – bez překvapení, takže země bude sice pod pevnou rukou prezidenta Erdogana, nicméně ekonomicky bude, na rozdíl od většiny světa, spíše chřadnout pod tlakem vysoké inflace.

Platí tedy, že pod tlakem budou nadále dluhopisy a dluhopisové fondy, akciím by se mohlo celkem dařit. Mějme na paměti, že ČNB možná již tento týden, případně v srpnu, zvedne úrokové sazby na české koruně, a to s výhledem dalšího zvyšování v následujících kvartálech, přičemž do konce roku očekáváme celkový růst sazeb o 25-50 bazických bodů.

Jak jsme psali minule, podobně jedná i FED, který podle očekávání zvyšuje dolarové sazby. Vyšší sazby zatím nevadí ani české, ani americké ekonomice, což je jasným signálem, že proces normalizace úrokových sazeb probíhá úspěšně. Kromě eurozóny, kdy ECB otáčí kormidlem jen velmi pozvolna.

Když ji miluješ, není co řešit

V minulém týdnu jsme se zúčastnili obchodu s akciemi Kofoly (prostřednictvím ČSOB Bohatství a ČSOB Akciový střední a východní Evropa), kde minoritní akcionář CED prodal institucionálním investorům část svého podílu. V důsledku transakce došlo k navýšení podílu obchodovatelných akcií firmy (tzv. free float) o 140 % na 14,6%. Cena transakce byla zhruba čtvrtinu pod předchozí tržní cenou, což lze vysvětlit slabou likviditou titulu, kterou by mělo právě navýšení free floatu výrazněji zlepšit. CED nadále drží v Kofole 12,5% podíl, který plánuje v budoucnu prodat. Přitom zřejmě počítá s tím, že v dalším kroku již nebude muset sáhnout k tak výraznému diskontu. Pražská burza pozastavila ve středu dopoledne obchodování s titulem.

Cena transakce byla podle nás atraktivní a hluboko pod férovým oceněním společnosti, a to i přes pokračující potíže Kofoly v Polsku, které byly podle nás plně promítnuty do tržní ceny před transakcí. Navýšení free floatu by navíc mělo snížit diskont za nízkou likviditu. Akcie Kofoly po oznámení transakční ceny a znovuspuštění obchodování výrazně propadly, když zřejmě někteří z institucionálních investorů rychle realizovali zisky z uzavřené transakce. Počáteční propad ceny akcií se však při vysokém objemu obchodů postupně snižoval a týden uzavřely na hodnotě 320 . Hodnota naší nakoupené pozice se tak zvýšila o 18,5 % na 320 za akcii (proti ceně před prodejem balíku tak akcie zůstávají levnější o 12,1 %).

0
Graf vývoje obchodování s akciemi Kofoly ČS na pražské burze. Zdroj: Bloomberg, ČSOB AM


Autorem textu je Miroslav Adamkovič, finanční analytik ČSOB Asset Management


a

 

Čtěte více:

Nejúspěšnější investor zlato v oblibě nemá
10.05.2018 15:58
Legendární a jeden z nejúspěšnějších investorů světa miliardář Warren ...
Zrady schované v žlutém i černém zlatě
21.05.2018 17:05
Často slýchávám, že komodity jsou jedním z nejlepších aktiv, na který...
O co v Itálii jde?
04.06.2018 18:21
Itálie je mimo zmrzliny, jídla, fotbalu a pláží proslulá také nestabil...
Vše nahrává červnovému zvýšení sazeb ČNB
12.06.2018 14:21
Květnová inflace v Česku výrazně překonala odhady analytiků a prognóz...
Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
18.06.2018 17:02
V minulém týdnu zasedaly obě nejvýznamnější světové banky – v USA Fed ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD