Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Globální krize v nedohlednu, u nás H-system a nebezpečná stabilita

Perly týdne: Globální krize v nedohlednu, u nás H-system a nebezpečná stabilita

27.07.2018 16:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě…


Krize v nedohlednu: CNBC tento týden přináší rozhovor s třemi známými investory, který se zaměřuje zejména na možnost příchodu další krize. Investiční ředitelka UBS Asset Management Suni Harfordová tvrdí, že zatím se krize vůbec neobává, protože se pohybujeme ve velmi přívětivém ekonomickém prostředí. Volatilita sice může být vyšší, než na jakou jsme byli zvyklí během posledních deseti let, celkově je systém ve „velmi dobrém stavu“. Pokud se pak nějaká krize dostaví, bude podle Harfordové bude pramenit z nacionalismu, teritoriálních třenic a problémů současné politiky.

David Villa z Wisconsin State Investment Board se domnívá, že další finanční krize nepřijde dříve, než za několik let. Spustit jí pak mohou tři související události: Cyklický vrchol ve zvedání sazeb, zpomalení ekonomiky a růst počtu defaultů. V současné době je ale úvěrový cyklus stále pod kontrolou a „nejsou patrná žádná výstražná světla“.

Marc Levine z Illinois State Board of Investment uvedl, že během jeho kariéry proběhla mírná recese v devadesátých letech, která pramenila „z hloupostí na trhu půjček financujících komerční nemovitosti“: Pak přišly velké bubliny z konce devadesátých let s „šílenými valuacemi technologických akcií“ a následně hypotéční krize. Pokud Levin porovná tyto události se současným vývojem, tak podle svých slov nyní žádné velké nerovnováhy nevnímá. Nelíbí se mu ale vývoj na trhu s obligacemi s vysokým výnosem a na trhu dluhopisů rozvíjejících se ekonomik. I zde ale jde jen o „mírnější excesy“, které podle jeho názory nevytvoří masivní problémy podobné tomu, co se před poslední krizí dělo na trhu s deriváty a hypotékami.

 

Brexit, jídlo a léky: WSJ ve čtvrtek píše o tom, že Velká Británie „plánuje hromadění zásob jídla a léků pro případ, že dojde k chaotickému brexitu“. Jak Britové, tak zástupci EU sice podle WSJ stále tvrdí, že očekávají dohodu. Nicméně „obě strany se stále více připravují na možnost, že jednání o brexitu nebudou nakonec úspěšná“.

 

Tesla pro policii: Reuters tento týden informuje o tom, že policie v Lucembursku přidala ke své flotile vozů dva elektromobily od Tesly. Důvodem má být zejména jejich rychlá akcelerace, která by prý policistům měla ulehčit dopadení některých zločinců a pronásledování řidičů, kteří překračují nejvyšší povolenou rychlost. V neposlední řadě pak chce Lucembursko tímto krokem přispět ke snižování emisí.

Lucembursko má konkrétně za cíl dosáhnout 10 % podílu elektromobilů a hybridů na celkovém počtu vozů na jeho silnicích. Tesla Model S, kterou policie koupila, je schopna zrychlit z nuly na sto kilometrů za hodinu během několika málo sekund. A podle Reuters není potřeba dobíjení baterií v tomto případě takovou překážkou, protože od jedněch hranic k druhým to je v Lucembursku pouze nějakých 100 kilometrů.

 

Trumpova sabotáž: Známý ekonom Stephen Roach v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Trumpova taktika v oblasti mezinárodního obchodu je sabotáží celé ekonomiky a trhů. Ty přitom podle něj podceňují možný dopad obchodní války mezi USA a Čínou. „Trhy si myslí, že jde jen o další typickou Trumpovu věc. Tarify ale už byly zavedeny.  A já si myslím, že Spojené státy jejich dopad určitě pocítí. Poškodí spotřebitele, protože dodavatelské řetězce přesunou vzniklé náklady právě na spotřebitele. Ekonomika bezesporu roste rychle, ale váhal bych s extrapolací vývoje v posledním čtvrtletí do budoucna“, řekl ekonom, který nyní působí na Yale University a dříve pracoval pro Morgan Stanley. A dodal, že „pokud se Američané domnívají, že čínský prezident nakonec couvne, tak se velmi mýlí“.

Obchodním válkám se věnují i na FTAlphaville, kde mimo jiné poukazují na následující graf. Melanie Rama z Baloise Asset Management v něm ukazuje vývoj objemu mezinárodního obchodu a porovnává jej s vývojem zisků firem zahrnutých v globálním akciovém indexu MSCI. Podobné obrázky zdrojem optimismu v případě vypuknutí skutečné obchodní války pro akciové investory zřejmě nebudou:

001 

 

Vláda kam se podíváš: Eurostat přináší tento týden pohled na velikost a míru zadlužení vládního sektoru v evropských zemích. V prvním grafu můžeme vidět, jak se během let 2000 – 2016 změnil podíl počtu lidí zaměstnaných ve vládním sektoru k celkové zaměstnanosti. Největší „vládu“ mají v tomto smyslu severské země, nejmenší naopak Německo, kde v tomto sektoru pracuje jen asi 10 % zaměstnanců.  Ve srovnání se zeměmi jako Švédsko, či Norsko tedy asi třetina. V České republice se tento podíl mírně snížil a pohybuje se nad 15 %. Jsme na tom tedy podobně, jako ve Velké Británii, či Rumunsku.

001 

Druhý graf od Eurostatu ukazuje poslední data týkající se míry vládního zadlužení evropských zemí. „Přeborníkem“ je v tomto ohledu Řecko, kde vládní dluhy v poměru k HDP dosahují 180 %. Za ním se nachází Itálie a Portugalsko. Česká republika patří podle tohoto měřítka mezi nejméně zadlužené země, s poměrem vládního dluhu k HDP znatelně pod 40 % je na tom podobně jako Švédsko, Dánsko, či Rumunsko. Zdaleka nejnižší jsou ale vládní dluhy v Estonsku:

001 

 

… a u nás doma


H-System: Domácí média jsou plná zpráv týkající se vývoj v kauze H-System. Idnes.cz přináší rozhovor se Zdeňkem Krčmářem, předsedou senátu Nejvyššího soudu. Ten na otázku „jak složité bylo učinit rozhodnutí v kauze H-System pro vás osobně?“, odpovídá: „Bylo to velmi složité, na poslední stranu rozhodnutí jsem napsal, že vím, že se bavíme o obětech celé té kauzy, ale tady nejde o jediné oběti. Další oběti jsou další věřitelé. Tedy jde o to, aby i tyto další oběti dostaly spravedlivý podíl na zpeněžení majetku úpadce tak, aby se jim alespoň zlomek částky, kterou investovaly, vrátil“.

Družstvo (klientů H-Systemu) podle soudce „nemohlo mít pocit, že na základě příslibu učiněného prvním správcem konkurzní podstaty a věřitelským výborem jim bude majetek odprodán za pevně stanovenou částku“. I podle jednoznačného znění zákona o konkurzu a vyrovnání z tehdejší doby totiž mohla taková transakce proběhnout jen se souhlasem konkurzního soudu. A ten udělen nebyl.

Ani soudy nižšího stupně podle Krčmáře neměly pochybnosti, že bytové domy jsou užívány bytovým družstvem bez právního důvodu. Protože o tom, že vlastníkem osmi bytových domů je úpadce, i když do nich lidé investovali nemalé peníze, bylo pravomocně rozhodnuto už v roce 2008.

 

Budou důchody?: Ihned.cz se zaměřuje na analýzu OECD, která „výrazně varuje před stárnutím Česka a s tím souvisejícími nároky na penze a zdravotní systém“. „Česká populace stárne rychleji, než je tomu ve většině evropských zemí; poměr závislosti se zvýší z 28,1 % v roce 2016 na 49,7 % v roce 2070 s vrcholem na úrovni 56,1 procenta v roce 2058“, píše OECD. Jinak řečeno, nyní na jednoho penzistu připadají více jak tři práceschopní Češi, v 50. letech to už nebudou ani dva.

Podle ihned.cz OECD „bourá představu Babiše, že současné roky hospodářského boomu potrvají věčně. I kdyby byl premiér schopen zrušit nevyhnutelné hospodářské cykly, dostihne ho právě demografie. Problémem české debaty o reformě důchodů je, že nároky na penze nenabíhají plynule, a nenutí tak politiky hned k činu, ale poskočí radikálně až zhruba za dekádu“. Jde tak o „nebezpečnou zdánlivou stabilitu“.  

 
 
 

Čtěte více:

Největší rizika pro zbytek letošního roku
26.07.2018 17:24
Investiční společnost Schwab přichází s aktualizovaným seznamem největ...
Němci zahodili obrovskou konkurenční výhodu
27.07.2018 6:26
Více než dvacet let předtím, než se začaly společnosti jako Google, Te...
Facebooku klesly tržby i zisk, prohlášení vedení vymazala 130 miliard dolarů z jeho valuace
26.07.2018 10:10
Americké společnosti Facebook se ve druhém čtvrtletí zpomalil nárůst u...
Nečekaný průlom: EU dokázala odvrátit americká cla. Euro roste
26.07.2018 9:56
Včerejší jednání amerického prezidenta a šéfem Evropské komise přinesl...
Jeden z nejlepších byznys modelů na světě a pochybné finanční inženýrství
26.07.2018 17:45
Podívejme se dnes na zbylé společnosti ze seznamu dlouhodobějších tipů...
Fúze Qualcomm a NXP nedopadla. Čínská odveta za cla?
26.07.2018 17:22
Americký výrobce čipů Qualcomm zrušil nabídku na převzetí svého nizoze...

Váš názor
 • Blbnete z důchodů resp- finančních fondů
  27.07.2018 12:53

  tištění peněz a přefukování do penzijní fondů je regulérní hra, stejně jako každý druhý může hrát s nimi, ale ne Babiš , spíše Číňaň
  robelix
 • Přesnost nade vše :-)
  27.07.2018 12:52

  Cituji: "Tesla je schopna zrychlit z nuly na sto kilometrů za hodinu během několika málo sekund", tak to je informace hodná snad opravdu jen policie :-(
  oh171
  • Hmm..kdo volil Zemana je ...
   29.07.2018 15:08

   "..peníze ze zkrachovalé společnosti končily v rukou sociálních demokratů, už v listopadu 2000 na stránkách Mladé fronty Dnes. „Před volbami v roce 1996 neměla ČSSD na výplatu několika zaměstnanců aparátu strany a finanční nouzi vyřešila jednoduše: tito lidé uzavřeli smlouvy s H-Systemem, stali se jeho agenty a dostávali pravidelný příjem,“ A za 10 let se dozvime jak nas okradaji Zeman s Hrabisem dneska a budeme nadavat stale na Kradouska. Tomuhle narodu blbcu neni pomoci
   NTN
Aktuální komentáře
15.11.2019
17:25Průmyslová výroba v USA klesla v říjnu nejvíce od května 2018
17:18František Kronus: Poněkud přehnaný optimismus na trzích
16:50Skvělá čísla nVidie kalí matný výhled, trh čekal víc (komentář analytika)  
16:18OPEC vs. američtí břidlicáři: kdo s koho?  
16:14Špatná data? Trhy si závěr týdne zkazit nenechají  
15:49Applied Materials: Výhled konečně předpovídá rostoucí zisky (komentář analytika)  
15:26Rusnok: Výše úrokových sazeb odpovídá hospodářskému cyklu
13:13Perly týdne: Tesle utíká čas, IBM jej revolučně zkracuje a my „vynikáme“ v krádežích aut
12:27Hongkongská vláda čeká letos poprvé za deset let pokles ekonomiky
12:20Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky
11:11Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?
10:45Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení o výsledku jednání valné hromady – rozhodnutí o rozdělení zisku a výplatě podílu na zisku akcionářů
10:30Výhled dohody opět pomáhá, pátek začal dobře pro akcie i euro  
10:00Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB VAR/23
9:44Ropné firmy v USA sníží ve 2020 druhým rokem za sebou investice
9:12Záznam ČNB: Pro vyšší sazby hlasovali Vojtěch Benda a Tomáš Holub
9:04Rozbřesk: Česko ztrácí tempo, americká ropa na ceně
8:58Optimismus na obchodní frontě tlačí futures nahoru  
8:00Reuters: Úpis akcií Saudi Aramco je zlomovým okamžikem pro tamní burzu. Vyšle ji do první ligy?
6:07Co říká mapa strachu o plynu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m