Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší rizika pro zbytek letošního roku

Největší rizika pro zbytek letošního roku

26.07.2018 17:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční společnost Schwab přichází s aktualizovaným seznamem největších rizik, která mohou s trhy zahýbat ve zbytku letošního roku. Dominují mu následující témata: Geopolitika, honba za vysokými výnosy, možný návrat vyšší inflace, síla dolaru a oslabující dynamika trhu a světové ekonomiky. Investorům pak radí, aby diverzifikovali svá portfolia a byli tak připraveni i na nečekaný vývoj na trzích a v ekonomice.

Na počátku letošního roku Schwab poukazoval na to, že v roce 2017 panovaly velké obavy z důsledků brexitu a výsledku amerických prezidentských voleb, ty ale na trzích zastínil pozitivní vývoj v globální ekonomice. Nyní ale na trh podle analytiků Schwabu doléhá negativní kombinace zmíněných faktorů. Tedy slábnoucí globální boom doprovázený eskalací obchodních konfliktů. Na druhou stranu ale klesla rizika spojená s možným ozbrojeným konfliktem v Severní Koreji a druhá polovina roku může přinést podobnou deeskalaci v oblasti obchodních tenzí. I tak ale geopolitický vývoj zůstává na seznamu největších rizik.

Ohledně honby za vysokými výnosy Schwab poukazuje na to, že toto chování investorů má tendenci k prudkým obratům. Na počátku roku přitom začalo docházet k obratu a nyní je zřejmé, že nadšení investorů pro nákup akcií ve srovnání s minulým rokem znatelně kleslo. Jelikož se snižuje i návratnost trhu, hrozí nebezpečí, že tento trend bude dál posilovat. 

Inflační překvapení by centrální banky donutilo k rychlejšímu zvedání sazeb, než bylo doposud plánováno, což by trhy nesly s velkou nelibostí. „Riziko inflace se často skrývá přímo před očima a historie ukazuje, že pokud vyvolá rychlejší utahování monetární politiky, ekonomický cyklus končí a s ním i cyklus tržní,“ varuje Schwab. V současné době se přitom stále nečeká, že by mělo dojít k výraznějšímu zvýšení inflace. Konsenzus hovoří o tom, že se příští rok bude pohybovat zhruba na úrovni roku 2017, ale Schwab před možností vyšší inflace varuje a poukazuje i na možnost inverze výnosové křivky, která v minulosti fungovala jako spolehlivá známka blížící se recese. 

Před silným dolarem společnost varuje zejména americké investory, protože jeho posilování by mělo negativní dopad na dolarovou návratnost zahraničních aktiv. K tomu ale může síla dolaru přispět k obchodním válkám, protože americké vládě se nemusí líbit slabší měny jiných zemí a může to považovat za známku snahy o získání konkurenční výhody. 

V neposlední řadě pak analytici společnosti poukazují na možnou změnu v dynamice trhu a globální ekonomiky. Zpomalení růstu světové ekonomiky bylo sice očekáváno a platilo to zejména o Evropě a Japonsku. Tyto ekonomiky totiž v roce 2017 rostly významně nad svým potenciálem. Růst ale ztrácí na síle i v Číně a celkově mohli být ekonomové překvapeni tím, jak moc nyní globální ekonomika brzdí. Nicméně aktuální vývoj globálního PMI naznačuje, že situace se stabilizovala. Schwab ale dodává, že „nemůže být vyloučen opětovný pokles“. 

Zdroj: Schwab


 
 
 

Čtěte více:

Třikrát hurá regulacím
24.07.2018 6:15
Jednou z nejkřiklavějších změn, jichž si člověk z bohatého světa cestu...
Brexitovská krize nabírá na obrátkách. Přijde „BINO“?
23.07.2018 6:16
Podle Paula Krugmana nabírá „brexitovská krize“ na obrátkách a tudíž s...
Co jsem se naučil za 40 let investování...
23.07.2018 15:35
„Svou kariéru jsem začal v roce 1978, Dow Jones Industrial Average se...
G20: Globální růst je méně synchronizovaný, více nejistý
23.07.2018 8:24
Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejniž...
Bitcoin má skrytou vadu, která může vést k jeho kolapsu
23.07.2018 11:50
Před sedmi měsíci dosáhla cena bitcoinu svého maxima, od té doby oslab...
Přišla doba pádu starých chrámů
23.07.2018 18:35
Americký prezident si stěžuje na monetární politiku Fedu. Podle svých ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data