Ropným trhem poslední dobou hýbe hned několik kurzotvorných faktorů najednou. Pro růst cen jednoznačně vyznívá úspěch jednání Mexika a USA v otázce bilaterální dohody, který dává naději na uklidnění situace kolem globální obchodní války. Cenu podpořily také impulzy z nabídkové strany, když se ukázalo, že členské státy kartelu OPEC+ stále utahují kohoutky a neomezily dodržování produkčních škrtů.
Ropné býky rovněž povzbudila páteční data agentury Baker Hughes o aktivitě amerických producentů. Počet aktivních vrtů se snížil celkem o 9 plošin, což představuje největší propad od května 2016.
Rozporuplně investoři reagovali na situaci kolem produkční kapacity Venezuely, která se aktuálně potýká s rozsáhlou hospodářkou krizí. Tamní státní firma PDVSA v úterý uvedla, že podepsala investiční dohodu o objemu 430 mil. USD na zvýšení výroby o 640.000 barelů denně na 14 ropných polích. S ohledem na aktuální situaci v zemi však mnoho analytiků pochybuje, zda se daná investice opravdu uskuteční.
Jednoznačně negativně vyznělo včerejší zveřejnění dat amerického petrolejářského institutu API. Zásoby sice nedoznaly výraznějších změn (+0,038 mil. barelů), ale investoři tento nárůst určitě nehodnotí kladně v porovnání s předešlým poklesem o 5,170 mil. barelů. Podstatné tak bude dnešní oficiální číslo od agentury EIA, které v minulém týdnu odstartovalo nárůst cen z důvodu vyššího poklesu zásob, než se očekávalo.

WTI
Vzestupný trend pomohl ceně lehké ropy WTI v pátek dosáhnout ceny 69,31 USD/barel, kde se její růst ovšem minimálně dočasně zastavil. V průběhu týdne tak můžeme sledovat konsolidaci ceny, která se dostává do bočního trendu nejčastěji definovanéoh rozmezím hodnot 68 – 69 USD/barel. Technicky obchodující investoři určitě zaznamenali, že rychlejší 50denní klouzavý průměr ze spodu protnul křivku 100denní průměr, což indikuje možný nástup býčího trendu.
Data zásob ropy a zemního plynu agentury API a úřadu EIA: