Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technická analýza: Návrat ropných býků

Technická analýza: Návrat ropných býků

22.08.2018 13:12
Autor: Jan Prockert, Patria Finance

Ropní býci se probouzejí k životu i přes přetrvávající obavy ze zpomalování globální poptávky po černém zlatě. Do karet jim nahrála obnova jednání mezi USA a Čínou, díky které chtějí přeci jen předejít hrozbě obchodní války a dobrat se vzájemné dohody. Mezitím Írán během víkendu oznámil organizaci OPEC, že žádný člen kartelu by neměl zastoupit podíl exportu jiného člena. Íránská vláda se tak snaží všemi způsoby zamezit negativním dopadům, které plynou z uvalení amerických sankcí. K problematice sankcí se již stihla vyjádřit většina zúčastněných stran. Zatímco Evropská unie plánuje přerušení dodávek od třetího největšího producenta v regionu, Čína zaujala opačný postoj. Uvedla, že bude nadále nakupovat velké objemy iránské ropy i přes stávající tlak USA.

Pro růst cen ropy hovoří také stagnace počet vrtů v USA, která se dá považovat za logickou reakci odvíjející se od aktuálního vývoje cen této komodity. Přesto se počet ropných plošin v severní Americe za poslední dva roky rozšířil ze 491 na úctyhodných 1 057. Sečteno podtrženo: dlouho trvající medvědí trh se začíná pomalu konsolidovat a obchodníci s ropou opět začínají cítit pevnou půdu pod nohama.

001

 

WTI

Hned v úvodu týdne nastartovala severoamerická ropa WTI svůj růst, který pokračoval až lehce nad 68 USD/barel. Následně došlo opět k propadu o 2 USD/barel vystřídaném opětovným růstem až na současných 66,95 USD/barel podpořeným i novou sadou dat od API. Úbytek zásob o 5,17 milionů barelů byl překvapivý, odhadoval se pokles o přibližně 1,5 milionů barelů a znovu tak nalil krev do žil ropným býkům. Proražení sestupného trendu otevřelo cestu pro atakování mety 70 USD/barel. Pro absenci významnějších fundamentů budou tak klíčová data o stavu zásob v americkém městě Cushing ve státě Oklahoma.

Data zásob ropy a zemního plynu agentur API a EIA
API předchozí  očekávání aktuální
ropa 3,66 N/A  -5.17 
EIA předchozí  očekávání aktuální
ropa 6,81 -1,53 N/A
benzín -0,74 -0,84 N/A

 

Čtěte více:

IEA: Klid na trhu s ropou kvůli protiíránským sankcím nevydrží
10.08.2018 11:52
Světový trh s ropou vstoupil do krátkého období klidu, který ale kvůli...
Americké sankce přilévají do íránské ekonomiky ještě více agonie
16.08.2018 16:50
Dva roky trvalo vyjednat s Íránem jadernou dohodu. Jen pár tahů pera a...
Technická analýza: Ropní medvědi vystrkují drápky
15.08.2018 12:08
Trh s ropou zažívá momentálně ochlazení, které má za následek propad c...
Ropný klid před bouří?
17.08.2018 10:41
Cena ropy se v poslední dvou týdnech pohybovala lehce nad hranicí 70 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:24Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem. Druhý pokus ještě dnes
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. Brněnský soud vyhověl EDF
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y