Marihuanové akcie jsou další velkou oblastí růstu. Tvrdí to Carol Pepperová ze společnosti Pepper International, která se věnuje správě rodinného majetku.
Newyorská burza The New York Exchange i burza Nasdaq zalistovaly marihuanové firmy v loňském roce. Došlo k tomu u firem Canopy Growth a Cronos Group, které vstoupily na burzu. Obě firmy mají sídlo v Kanadě, kde je využití marihuany k léčebným i rekreačním účelům nyní již legální. Akcie Canopy Growth jsou letos zatím vyšší o 65 % a akcie Cronos o více než 110 %. Srovnání titulů ukazuje graf níže.
„Léčebné využití marihuany je ohromující,“ tvrdí konzultantka, která v rozhovoru se stanicí CNBC dále upozorňuje na účinnost konopí v léčbě artritidy a epilepsie.
Legalizace v Kanadě podle ní přitom překonala očekávání. Úspěch je prý takový, že firmy, které tam sídlí, vyvážejí nyní svoje produkty do Evropy.
Optimistických předpovědí pro konopný sektor existuje v současnosti přehršel. Na příklad analytik Brett Hundley ze společnosti Seaport Global Securities očekává, že velikost globálního trhu s konopím vyroste do roku 2040 k 630 miliardám dolarů ze současných 12 miliard. Trojici největších titulů v tomto sektorům - firmám Canopy, Tilray a Aurora Cannabis - přitom Seaport připisuje neutrální doporučení, a to i navzdory takto optimistickému výhledu.
Pepperová přitom odmítá názor, že akciím marihuanových firem by se mohlo stát něco podobného jako bitcoinu. Spekulativní horečka na této kybernetické měně vyhnala její cenu až na více než 19.000 USD, než se zřítila strmě dolů. Nyní se bitcoin obchoduje za zhruba 3.940 USD.
Řada marihuanových firem nyní funguje tak, že ovládá dodavatelský řetězec od pěstování rostliny až po konečný prodej poživatin, krémů a dalších odvozených produktů. Tento trend se podle Popperové pravděpodobně udrží. Kromě toho se dá podle ní očekávat, že až se závora v podobě zákonného omezení zvedne ve vícero zemích světa, skončí celý sektor ve spárech velkých amerických tabákových a nápojových firem. Náznaky je možná vidět už nyní, například výrobce cigaret Marlboro, společnost , se dohodla na převzetí 45% podílu v Cronos za 2,4 miliardy CAD. Na konopný sektor sází i společnost Constellation Brands, výrobce piva Corona, který za zvýšení svého podílu v Canopy Growth utratil skoro 4 miliardy USD.
O podobnostech mezi tabákovým a konopným sektorem se tolik nemluví, podle Shanea MacGuilla, šéfa analytické sekce věnující se tabákovému sektoru ve společnosti Euromonitor International ale obě odvětví sdílí podobnou zemědělskou dodavatelskou síť. Také mají zkušenosti s rozvojem značky v silně regulovaném sektoru. Ostatně i forma konzumace jejich produktů bývá velmi podobná.
Na federální úrovni je v USA držení, používání a prodej marihuany k veškerým účelům mimo zákon. Na úrovni jednotlivých států už jsou ale věci jinak. K léčebným účelům se na doporučení lékaře smí legálně užívat ve 33 amerických státech USA a v oblasti hlavního města Washingtonu. V deseti amerických státech včetně oblasti hlavního města Washingtonu je legální i užití k rekreačním účelům.
Zdroje: FT, CNBC, Bloomberg, Coindesk.com