Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Konec německé zlaté dekády, ideální čas na nákup akcií a u nás soukromé metro

Perly týdne: Konec německé zlaté dekády, ideální čas na nákup akcií a u nás soukromé metro

01.03.2019 13:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě…

Konec německé zlaté dekády: Reuters tvrdí, že Německo čelí riziku nových cel zavedených na dovoz německých automobilů do USA a k tomu se přidává možnost tvrdého brexitu bez dohody. Takový vývoj by mohl přinést konec „zlaté německé dekády“. Podle Reuters proto německá vláda potichu pracuje na plánu minimalizace škod způsobených zmíněným scénářem. V úvahu bere i to, jak by se v budoucnu měly vyvíjet vládní finance – rozpočtový deficit by podle Reuters mohl v roce 2023 dosahovat 25 miliard eur a pokud by se ekonomická situace nyní skutečně prudce zhoršila, bude ještě vyšší. Podle Reuters by vláda mohla plánovat fiskální stimulaci. 

Podle německé VDA Německo exportuje nejvíce vozů právě do Velké Británie (666 000), Spojené státy jsou se 470 000 vozy na druhém místě tohoto žebříčku. Americký prezident Donald Trump ale Německo opakovaně kritizuje za jeho obchodní přebytky a varuje, že Washington na německé vozy uvalí cla. Brexit bez dohody by zase vedl k tomu, že s Briánií by se obchodovalo podle pravidel Světové obchodní organizace a na německé vozy by se vztahovala dovozní cla ve výši kolem 10 %. Commerzbank a Ifo Institute odhadují, že kombinovaný efekt amerických cel a tvrdého brexitu by snížil dlouhodobý růst německé ekonomiky o 0,7 procentního bodu.

FAANG již není, co býval: CNBC přináší rozhovor se strategičkou společnosti S&P Global Erin Gibbssovou, podle které může být skupina akcií známá jako FANG po určitou dobu v nemilosti. Podle ní totiž dochází na trhu k rotaci od megaspolečností směrem k širšímu spektru titulů. Firmy jako Alphabet a Amazon navíc už nejsou růstovými tituly, ale stále mají vysoké valuace. Tudíž si mohou po zbytek roku vést i hůře, než celý trh.

Výjimkou by podle strategičky mohl být Netflix. Ten prý „miluje“, protože v následujících třech letech se u něj čeká více jak 50 % růst zisků na akcii. PE se sice u titulu pohybuje stále velmi vysoko, ale dostalo se pod tříletý průměr a cena akcie není podle Gibbssové s ohledem na růst příliš vysoko.

Matt Maley z Miller Tabak nedoporučuje žádný z titulů skupiny FANG, z technické perspektivy na tom podle něj je nejlépe Alphabet. „Myslím si, že si akcie FANG povedou slušně, ale jen tak slušně, jako celý trh. Peníze od nich odtékají a jsou redistribuovány do jiných akcií, jako třeba do polovodičů“, míní Maley.

Varování z oceánu: Climateerinvest poukazuje na to, že dánský gigant Maersk vidí letošní situaci ve světové ekonomice hůře, než v roce 2018. Ředitel tohoto nějvětšího námořního přepravce na světě Soren Skou konkrétně tvrdí, že obchodní tenze vedly k tomu, že obchodní společnosti se v roce 2018 předzásobily, ale tento efekt nyní vyprchává. To by znamenalo, že dopad obchodních tenzí bude letos mnohem citlivější než v roce minulém.

Yardeni dál býkem: Známý investor Ed Yardeni v rozhovoru pro CNBC radí „nenaslouchat alarmistům, protože nyní je ideální čas na investice do akcií“. Trh podle něj nebude zničen zpomalujícím tempem růstu zisků obchodovaných společností. Yardeni uznává, že v první polovině roku bude meziroční růst zisků pravděpodobně na nule, či dokonce v záporných číslech. Ovšem poté se dá čekat, že ekonomika dál poroste a s ní opět i korporátní zisky. 

Podle Yardeniho akcie minulý rok plně neodrazily pozitivní fundament i přesto, že zisky rostly o 25 %. Akcie se naopak na konci roku propadly. Současný růst trhu je tak z části tažen čistě tím, že investoři minulý rok pozitivní fundament ignorovali a nyní se na něj ceny akcií se zpožděním dotahují. CNBC připomíná, že Yardeni pracoval i jako stratég pro společnosti Prudential a Deutsche Bank a nyní stále tvrdí, že index S&P 500 se dostane na jeho cílovou úroveň 3 100. Jen to bude trvat „o trochu délě – původně totiž Yardeni předpokládal, že se tak stane již na konci roku 2018.

Školy k podnikání netřeba: Nově zveřejněná studie National Report on Early Stage Entrepreneuship ukazuje, jak se v USA mění podíl lidí, kteří začínají s novým podnikáním. Následující graf konkrétně ukazuje rozdělení nových podnikatelů podle dosaženého vzdělání. Zatímco na přelomu tisíciletí nebyly rozdíly ve skupinách nižšího, vyššího a vysokoškolského vzdělání tak výrazné, nůžky se postupně rozevírají. S tím, že u vyššího a vysokoškolského vzdělání nastává stagnace, či mírný růst, zatímco u lidí s nižším vzděláním zájem o podnikání znatelně roste:

001

Bohatá i chudá ČR: Eurostat tento týden mimo jiné srovnává produkt na hlavu v jednotlivých evropských zemích spolu s rozdílem mezi produktem na hlavu v nejbohatším a nejchudším  regionu dané země. Podle následujícího grafu je národní průměr nejvýše v Lucembursku (více než 2,5 násobek průměru EU). Naopak v Bulharsku se národní průměr nachází asi na polovině standardu EU. Mezi země s nejvyššími rozdíly v produktu na hlavu patří hlavně Velká Briánie a to díky tomu, jak vysoké jsou příjmy v Londýně. Vysoké jsou rozdíly i ve Francii a v neposlední řadě v České republice. Zatímco náš národní průměr se pohybuje znatelně pod unijním, Praha patří mezi regiony s nejvyššími příjmy v celé EU: 

001

… a u nás doma 

Teplo levněji: Ihned.cz v pátek píše, že „vědci z ČVUT vymysleli vytápění domů s téměř nulovou spotřebou elektřiny. Náklady na zařízení se vrátí do deseti let“. Vývoj nového tepelného čerpadla podpořila osmi miliony korun Technologická agentura ČR a tento systém kombinuje tepelné čerpadlo, solární panely a zásobník, který v podloží domu teplo akumuluje.

„Tepelné čerpadlo může snižovat příkon podle výkonu fotovoltaiky. V letním období si bere teplo ze vzduchu a přečerpává ho pro přípravu teplé vody nebo do podloží domu,“ vysvětlil pro HN Tomáš Matuška z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. Když na solární panely svítí dostatek slunce, nemusí systém brát žádnou elektřinu z běžné sítě. „Podloží se během léta ohřívá, protože fotovoltaické elektřiny je relativně hodně. Když přijde zima, systém si z podloží bere teplo,“ uvedl Matuška s tím, že na začátku zimy je prostor pod domem vyhřátý až na 35 stupňů.

Soukromé metro: Seznam.cz informuje tento týden o tom, že „Praha podle náměstka nemá na opravy stanic metra, chce zapojit soukromníky“. Uvedl to náměstek pro dopravu Adam Scheinherr a dodal, že stávající návrh společného podniku s Pentou na stavbu metra D je „u ledu“. „Máme teď 61 stanic, tak musíme každý rok minimálně dvě rekonstruovat, abychom je během 30 let zrekonstruovali. To jsou stamiliony korun a na ty nemáme,” doplnil Scheinherr.

Stavba metra D by podle posledních informací měla vyjít nejméně na 60 miliard korun, což je roční rozpočet města. V roce 2019 bude podle seznamu.cz město v souvislosti s metrem D investovat do projektové dokumentace.

 

Čtěte více:

Komise: Česko by příští fondy EU mělo využít k podpoře inovací
27.02.2019 14:38
Česká republika by po roce 2020 měla peníze z unijních fondů využívat ...
Je v zájmu Evropy silnější globální pozice eura?
01.03.2019 10:50
„Stále více se hovoří o tom, zda by mocenské změny ve světě měly být v...
Investice do nemovitostí v ČR loni klesly o 30 procent na 2,62 miliardy eur
27.02.2019 15:55
Objem investic do nemovitostí v Česku loni meziročně klesl o 30 procen...
Konglomeráty nevymřou, jen se změní jejich forma
28.02.2019 15:46
Průmyslové konglomeráty byly dlouho považovány za obry korporátního sv...
Tržby Kiwi.com loni rostly o 70 procent na 31 miliard korun
28.02.2019 14:16
Tržby brněnského prodejce letenek Kiwi.com loni pokračovaly v rychlém ...
Trumpův tweet přibrzdil růst cen ropy
01.03.2019 6:28
Cena ropy Brent se v posledních čtrnácti dnech odrazila k mírnému rů...
Tesla uvedla na trh Model 3 za 35.000, prodávát bude jen online
01.03.2019 8:41
Americká společnost Tesla nabídne zákazníkům dlouho slibovanou verzi e...
Rusko dodalo do Evropy v únoru rekordní objem LNG
01.03.2019 10:08
Rusko dodalo v únoru do Evropy rekordní objem zkapalněného zemního ply...
V britských supermarketech je méně dováženého zboží, spotřebitelé se chovají jako v dobách recese
01.03.2019 11:43
Supermarkety v Británii mění v rámci příprav na brexit skladbu zboží a...
Čínské pevninské akcie získávají větší vliv v globálních indexech
01.03.2019 12:01
Správce globálních akciových indexů, společnost MSCI, zvýší význam akc...

Váš názor
 • Raději metro soukromé, než bolševické
  13.03.2019 12:46

  Kdo v úterý cestoval pražským metrem, byl nucen si z amplionů vyslechnout promluvu primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti), který česky i anglicky oslavoval dvacáté výročí vstupu do NATO. Agitace v dopravních prostředcích vyvolala u některých zděšení. Jak připomínali pamětníci, aktivismus primátora Hřiba překonával i to, čeho jsme byli svědky před rokem 1989. A tak Pražákům vládnou svazáčtí fanatici padesátých let....
  medvedvsechnosned
  • Re: Raději metro soukromé, než bolševické
   13.03.2019 14:56

   Možná u magorů, Neshledávám na připomenutí data nic agitačního.
   Velkamedvědice
   • VM
    13.03.2019 15:15

    Chápu, že bolševickou agitku máš hluboko pod kůží. Nakonec s tím metrem nám pomáhali soudruzi ze Sovětského svazu. Když se slavnostně otevíralo metro přestřihnutím pásky za hřmění budovatelských písní....to se ti muselo líbit.
    medvedvsechnosned
    • Re: VM
     13.03.2019 15:20

     Bezcharakterní dobytek jako ty, mě urazit nemůže. Ostatně tvrdit, že je něco bolševického na připomenutí vstupu do NATO může jen duševní mrzák.
     Velkamedvědice
     • VM
      13.03.2019 15:24

      No, ani kovaní soudruzi takto nezneužívali metro k připomínání našeho vstupu do Varšavské smlouvy.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       13.03.2019 15:27

       Je mně u zadku, co jste dělali soudruhu. Je dobře, že zrůdám jako ty, je vstup připomínán. Což dokazuje tvá hysterická reakce a osobní útok, za jiný názor.
       Velkamedvědice
       • VM
        13.03.2019 15:34

        Jo státní, to se to zneužívá. V privátním by Hřiba vykopli i s kořenem.
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         13.03.2019 19:25

         Jako proč?? Že to chce úchýlná fašistická svině jako ty ?
         Velkamedvědice
         • VM
          14.03.2019 7:25

          Nechápu, kde se v tobě bere tolik hnusu. Znovu opakuji, že nejde o mě. Já nikde veřejné dopravní prostředky bolševicky nezneužívám. Ani soudruhy z doby Husáka zřejmě nic takového nenapadlo. Protože v opačném případě bychom pravděpodobně vzpomínali v metru na založení Varšavské smlouvy už před 30 a více lety. Hrozím se doby, kdy uvidíme na pracovištích státního sektoru opět nástěnky s brigádami socialistické práce a k volbám půjdeme za hřmění budovatelských písní s hlasitou podporou radních, znějící z obecních amplionů. Hrozím se doby, že při otevření vstupních dveří státních škol a jejich tříd nás okamžitě upoutají ideologicko-politické nástěnky se svatozáří nad hlavami budovatelů genderu, politického islámu a bruselského socialismu.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           14.03.2019 8:53

           Opakuji, jde jen o Tebe. Hystericky tady kvičíš, páč nesnášíš nácku NATO. Pokud sem projevil jiný názor, napsal si mě...Chápu, že bolševickou agitku máš hluboko pod kůží. Nakonec s tím metrem nám pomáhali soudruzi ze Sovětského svazu. Když se slavnostně otevíralo metro přestřihnutím pásky za hřmění budovatelských písní....to se ti muselo líbit........Takže co nechápeš zrůdo. To je na pár facek....
           Velkamedvědice
           • VM
            14.03.2019 9:18

            Zde nejde o NATO, nýbrž o princip ideologizace společnosti, jež zasáhla i nebohé pražské metro. Jde o to, abychom se za půl roku v metru např. nedověděli, že neexistují pouze dvě pohlaví.
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             14.03.2019 9:29

             Ty si nenapadl metro. ale mě. Podsouváš mi,mjaký jsem nebyl bolševik. Je naprosto v pořádku připomínat zrúdám jako ty,historická data. Tvůj život jsou je útoky, kvičení pomluvy a royšiřování negativismu. Ničeho si nevážíš. Seš zloděj, lhář a zbabělec, co se neustále křivě vymlouvá a pomlouvá. Nikoho slušného hlášení nemohlo pobouřit. Ovšem to se tě netýká. Ty přirovnáváš popravu Horákové k dnešní době, popíráš hladomor na ukrajině, y argumentem, žes tam nebyl. Stalin asi neexistoval, páč si ho neviděl. Nemíním s tebou ztrácet čas. A jen totální blb může kvůli krátké notičce i vstupu do NATO mluvit o bolševizaci metra, ruský poskoku. Zřejmě ani nechápeš termín bolševizace, ty totiž nechápešnic, pokud se zajde pod fráze do hloubky.
             Velkamedvědice
             • VM
              14.03.2019 9:36

              Právě ideologizací všeho kolem nás je příznačné nejen pro bolševismus, ale i jiné totalitní systémy. V úterý to odneslo metro.
              medvedvsechnosned
              • VM
               14.03.2019 9:43

               Chápu, že nechápeš soudruhu.
               medvedvsechnosned
               • Re: VM
                14.03.2019 9:45

                A ještě používáš moje termíny. Zamindrákovaný ubožák. Užij si fašoune. A nezapomeň oslavit vstup do NATO. Sbohem.
                Velkamedvědice
                • VM
                 14.03.2019 9:50

                 Chápu, že nechápeš soudruhu. Jen tak mimochodem, termíny nejsou tvoje, nýbrž naší krásné mateřštiny.
                 medvedvsechnosned
                 • Re: VM
                  14.03.2019 9:56

                  Lžeš ubožáku. Chápu, že necháoeš si zkopiroval ode mně. Ovšem kvituji, že sis uvědomil jakého ye sebe děláš blbce a už odstupuješ od bolševizace k o obecně totalitním systémům. Ze seš nemocný odráží i to, že za každou cenu musíš mít poslední slovo. Moudřejší ustoupí. Blinkej nácku, už nebudu regovat, jen připomenu, jak si často komunisty obhajoval..Seš korouhvička bez cti
                  Velkamedvědice
                  • VM
                   14.03.2019 10:00

                   Češtinu nezprivatizuješ. Ta je jedinečná a patří celému českému národu.
                   medvedvsechnosned
  • Re: Raději metro soukromé, než bolševické
   13.03.2019 14:03

   Hřib je ichtyl...trapná mánička
   achilles
   • Achilles
    13.03.2019 14:57

    Trapné je dělení lidí na máničky a ostatní. To tě nakazil mladý Klaus??
    Velkamedvědice
   • Hřib a metro
    13.03.2019 14:34

    „Vážení Pražané, vážení návštěvníci Prahy. Dnes je to dvacet let ode dne, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance, NATO. Byl to jeden z klíčových kroků, kterým jsme potvrdili naše směřování na Západ a posílili svou obranyschopnost. Jako zástupce vedení města bych si tímto s vámi rád připomenul tento významný den. Děkuji za pozornost a přeji šťastnou cestu,“ znělo v úterý z amplionů v pražském metru.
    medvedvsechnosned
  • Re: Raději metro soukromé, než bolševické
   13.03.2019 13:40

   Odporná doba – tehdy i dnes. Narozen v komunismu – umřu v komunismu.
   medvedvsechnosned
   •  
    13.03.2019 15:07

    Nic lepšího si nezasloužíš bolševický kolaborante. Ale za tvůj zpackaný život si vážně můžeš sám.
    ..
    • dvě tečky
     13.03.2019 15:18

     Zde to není o diskutujících, nýbrž o metru a po 30 letech opět o jeho bolševizaci politikem.
     medvedvsechnosned
     • Re: dvě tečky
      13.03.2019 15:39

      Možná bych nazval hlášení v metru jako politické nedivil bych se kdyby to někdo nazval jako válečně štvavé možná reakční třeba i proti táboru míru, ale bolševického na to není zhola nic. Kolaborante. Za svůj zpackaný život si můžeš sám!
      ..
      • dvě tečky
       13.03.2019 15:49

       Připomínali v metru také Palacha a osvobození Prahy?
       medvedvsechnosned
       • Re: dvě tečky
        13.03.2019 15:54

        Nevím metrem nejezdím.
        ..
Aktuální komentáře
22.03.2019
21:38Páteční výprodej na Wall Street
18:32Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail
17:42Summary: Slabá makra stlačila evropské banky, Nokia se trápí po auditu
17:21Mohla by se do Evropy vrátit krize let 2010–2014?
17:19Závěr týdne zhořkl s evropskými daty. Zájem o dluhopisy prudce roste, akcie se prodávají  
16:32Výnosy německých 10letých dluhopisů poprvé od roku 2016 v záporu
16:02Riskantní italská hedvábná stezka
15:19AMISTA investiční společnost, a.s. - Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje pozvánku na valnou hromadu
14:41Američané doplácí na nezamýšlené důsledky obchodní války
13:46Aerolinky Garuda zruší objednávku na 49 letadel Boeing 737 MAX
13:35Draghi: Firmy musí zlepšit přípravy na divoký brexit
13:22Kvartál, na který je lepší zapomenout, zejména pro Německo
12:29UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pozvánka na řádnou valnou hromadu
11:37Perly týdne: Nejlepší zisky od roku 2013, Facebook exodus a drahá Praha
11:22Rally na Applu živí spekulace o vlastním streamu (komentář analytika)  
11:19Jan Bureš: Padající nálada v eurozóně = stabilní sazby ČNB
10:57Z dobrých čísel Nike si výrazně ukousl silný dolar (komentář analytika)  
10:49Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu  
10:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
9:45Rozbřesk: Odklad brexitu nahrává stabilitě sazeb ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data