Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Disney, kontrariánský pohled na Netflix a jedna malá akciová hádanka

Disney, kontrariánský pohled na Netflix a jedna malá akciová hádanka

16.04.2019 17:29

Poslední dny se na trhu hodně hovoří o společnosti Disney. Zprávy jsou samy o sobě zajímavé a také mi sedí na mojí tak trochu kontrariánskou tezi týkající se Netflixu. Takže se na téma dnes podíváme trochu detailněji.

Disney před několika dny ohlásila, že za svou online nabídku videí bude od zákazníka požadovat 6,99 dolarů měsíčně, či 69,99 dolarů ročně (tedy 5,83 dolarů za měsíc). Kanál Disney plus by se měl rozjet na podzim a nacenění jeho služeb je hluboko pod Netflixem. Čtenáři si přitom možná vzpomenou, že ten na počátku roku ceny svých služeb naopak zvýšil a trh i někteří analytici byli tímto krokem celkem uneseni. 

Ředitel Disney Bob Iger podle CNBC už dříve uvedl, že Disney plus je pro firmu prioritou. Dodal, že „stanice“ nebude nabízet žádný sport, či tok zpravodajství, ale bude se zaměřovat zejména na mladé lidi/rodiny, které by měly přitáhnout třeba Star Wars, či Simpsonovi. CNBC tvrdí, že v této oblasti jí nemůže konkurovat Netflix, ani Amazon Prime Video už proto, že Disney svůj obsah vytvářela po celá desetiletí. Společnost konkrétně plánuje získat do roku 2024 60 – 90 milionů předplatitelů. A pomoci má i popsané relativně agresivní nacenění služeb.

J.P. Morgan před několika dny obnovila rating Disney s doporučením kupovat. Důvodem jsou i poslední čtvrtletní výsledky a právě zmíněné informace o nové video službě.  Analytici banky ale dodávají, že služba nebude zisková dříve, než v onom roce 2024 a možná ještě nějaký čas po něm. Zde je ale důležité dodat, že Disney Plus bude mateřské společnosti platit za licence (což se projeví v ziscích), ale nemusí nutně jít o hotovostní výdaje (nebude tedy takový tlak na tok hotovosti, protože platby půjdou přes vzájemné pohledávky-závazky). Na konsolidované úrovni se samozřejmě bavíme o nulovém efektu, ale výše uvedené je důležité z hlediska toho, jak na tom bude Disney plus z hlediska zdrojů ve srovnání s konkurenty.

A jak je na tom firma s valuací? Disney se nyní chlubí kapitalizací ve výši 237 miliard dolarů. Za posledních 5 let vydělala firma po investicích v průměru 8 miliard dolarů ročně, za posledních 12 měsíců dokonce 9,5 miliardy dolarů. Pokud by tak činila i v budoucnu, současná hodnota takového toku hotovosti by se dostala na 126 miliard dolarů. Investoři tedy podle výše kapitalizace očekávají mnohem více, než takovýto stabilní tok hotovosti. Ten by na ospravedlnění kapitalizace musel konkrétně růst o 3,5 % ročně.

Z hlediska pětileté historie to není našponované očekávání – tržby rostly v průměru o více než 5 % a provozní a volný tok hotovosti o více než 8 %. Pokud se ovšem podíváme na konsenzus pro následujících několik let na Business Insider, zjistíme, že očekávané růsty se u provozního cash flow i volného cash flow pohybují nejen pod historií, ale i pod oněmi 3,5 % ročně. Pokud by tedy měli analytici pravdu, akcie Disney jsou nyní předražené.

Netflix na závěr

Netflix je v určitém pohledu podobný Tesle: Obě společnosti těžce investují do budoucna a na volném toku hotovosti jsou v hlubokých červených číslech. Jejich kapitalizace se tak neopírá o současnou schopnost vydělávat, ale o vize toho, co firmy vydělají v budoucnu. Na počátku letošního roku se objevily názory, že zatímco Tesla bude investory v tomto ohledu zklamávat, o Netflixu platí opak. A obecně se roztrhl pytel s pozitivními doporučeními pro tuto akcii.

Já jsem zase tehdy psal, že Netflix je naceněn tak, že by v budoucnu měl vydělávat částky, které implikují hodně vysokou návratnost kapitálu. I když jde o velmi hrubé odhady, fakticky naznačují, že firma by neměla čelit výraznému tlaku konkurence, protože právě ten je jedním z nejvýznamnějších faktorů určujících návratnost kapitálu. Pro mě bylo a je trochu záhadou, co by tento tlak mělo omezovat, protože nějaké velké bariéry vstupu tu nevidím, spíše naopak. Současný příběh s Disney mi na tuto tezi hezky sedí, takže si tu trochu přihřívám Netflixovou polévku. Ale uvidíme, prostor pro omyl je tu oběma směry obrovský.

Na závěr trochu pro pobavení jednu hádanku: V následujícím grafu je vyznačen vývoj cen akcií dvou společností za posledních pět dní. O jaké firmy jde? Napovím, že jedna z nich se obchoduje, jako kdyby nikdy neměla mít velkou konkurenci a druhá právě ukázala, že je konkurencí hodně významnou:

001


Čtěte více:

Disney vyráží do boje s Netflixem, novou službu uvede v listopadu
12.04.2019 10:56
Americká mediální a filmová společnost Walt Disney spustí svou streamo...
Zařazujeme do Investičních tipů: Disney může Netflix pořádně znervóznit (komentář analytika)
12.04.2019 16:09
Po včerejším Investičním dnu společnosti jsme se rozhodli pro zařazení...
Summary: Hřejivé výsledky JPMorgan, trnitá cesta Wells Fargo a velkolepá Disney+
12.04.2019 17:45
O hřejivé zahájení výsledkové sezony amerických bank se postaral JP Mo...
Vysoké dluhy paralyzují, pomohlo by i lepší zdanění nadnárodních korporací
16.04.2019 10:29
Ekonomický růst zpomaluje a veřejné dluhy zůstávají po celém světě na ...
AT&T prodala svůj podíl ve streamovací službě Hulu za 1,43 miliardy dolarů
16.04.2019 9:46
Společnost AT&T prodala svůj podíl 9,5 procenta ve streamovací službě ...
Experti Patrie: V investování buďte raději aktivní, především na konci cyklu
16.04.2019 12:30
Aktivní sledování portfolia a vhodné načasování investic patří ke způs...

Váš názor
  •  
    17.04.2019 8:19

    Ten skok u Disney je divný. Plány na vlastní streaming oznámili už před více než rokem - a Netflix potvrdil, že mu smlouva na content Disney vyprší. Přesto teď Disney udělal double digit skok, i když šlo o old news s upřesněním, že si budou účtovat polovinu toho, co Netflix. Mimochodem argument s objemem historického contentu je podle mě nesprávný. Je super, že bduete mít pohromadě 30 sezón The Simpsons, ale bude se na to někdo mimo skalních fandů koukat? Marvel sága i Star Wars letos končí - Disney může samozřejmě po pár letech udělat reset, ale jaké taháky budou mít v mezičase? Netflix loni natočil tisícovky hodin nového contentu, desítky filmů a seriálů. Nikdo to dříve neviděl a nikde jinde než na Netflixu k vidění nejsou. Letos natočí více. Nevím, zda tady nesrovnáváme michelinského chefa s lidovou jídelnou - místo na trhu mají oba a konkurovat si nutně nemusí. Více na pozoru by se měly mít kabelovky. Mimo zpráv a sportu totiž nabídka streamingu zcela pokrývá cokoli mají ony v nabídce contentu. A za cenu americké kabelovky si pořídíte Netflix, Amazon, HBO i Disney.
    ferdinand
Aktuální komentáře
08.05.2021
9:04Víkendář: Změna tržního příběhu v druhé polovině roku
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus
11:51Za meziroční růst prodejů vděčí Adidas hlavně Číně  
11:31Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta. Volných míst opět víc než uchazečů
11:09Cyklické oživení v plném proudu, výsledkům Siemens není co vytknout
11:01Je silný trh práce plus, nebo minus? Na akciích převládá růst, dolar ztrácí  
10:52Letová kapacita IAG zůstane nízká, na skutečné zotavení je nutno ještě počkat  
9:52Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
9:19Petr Dufek: Průmyslová výroba nabírá na obrátkách
9:13Rozbřesk: ČNB chce letos určitě začít se zvyšováním sazeb. Koruna v reakci posiluje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data