Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak snížit náklady na výrobu elektřiny? Zaplatit zákazníkům za posun spotřeby

Jak snížit náklady na výrobu elektřiny? Zaplatit zákazníkům za posun spotřeby

01.05.2019 14:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Rostoucí závislost na solárních a větrných elektrárnách změnila způsob, jakým je nakládáno s vrcholy poptávky po elektrické energii. Jak na stránkách VoxEU popisují Laura Morch Andersen, Lars Garn Hansen, Carsten Lynge Jensen a Frank Wolak, Dánsko v této oblasti provedlo experiment, jehož cílem mělo být vyrovnání poptávky po elektrické energii a snížení její výše ve špičce. Nástrojem měly být náhodně udělované slevy založené na tom, jak moc daný spotřebitel snížil poptávku během špičky a přesunul ji na jiný čas.

Laura Morch Andersen a její kolegové tvrdí, že podobné systémy motivující k přesunu poptávky během dne snižují celkovou potřebu výrobních kapacit a zároveň zvyšují celkovou poptávku po elektrické energii. Kapacity totiž musí být nastaveny tak, aby uspokojily poptávku i během špičky. Pokud se ji podaří snížit, je možné omezit i velikost výrobních kapacit a se spotřebitelem se podělit o úspory.

Zdroje jako větrné či sluneční elektrárny se neřídí tím, jaká je právě poptávka po elektřině, ale počasím. To znamená, že roste potřeba přesunu poptávky do doby, kdy tyto zdroje vyrábí největší množství elektrické energie. A podle ekonomů k tomu může sloužit stejný systém motivace zákazníků.

Například v Kalifornii je velká část elektrické energie generována solárními elektrárnami a pro vyrovnání rozdílu mezi poptávkou a nabídkou jsou většinou používány elektrárny plynové. Ty tak nabíhají s příchodem noci a jsou vypínány ráno, když roste produkce solárních elektráren. V takové situaci by bylo možné využít cenových signálů a motivace k tomu, aby klesla celková potřebná kapacita plynových elektráren. A vyhlazení poptávky by také přineslo snížení nákladů spojených s rychlým náběhem těchto zdrojů na plný výkon a poté jejich rychlého vypínání.

Laura Morch Andersen na základě dánského experimentu tvrdí, že popsaný systém motivace k přesunu poptávky může skutečně generovat významné úspory. Pokud by pak zákazníci dostávali odměny za to, že během špičky výkonu obnovitelných zdrojů zvednou vlastní spotřebu, pomohlo by to financovat kapacity k uskladnění elektrické energie (tedy zejména baterie). Celkově by pak nastal posun k systému s vyšší spotřebou elektrické energie, ale menší potřebou zdrojů, protože ty stávající by byly využity efektivněji.

Zdroj: VoxEU

 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Stane se Japonsko vodíkovou velmocí?
03.03.2019 10:24
V Japonsku funguje jen „zlomek jaderného sektoru“ a země se tak podle ...
IEA: Emise oxidu uhličitého byly loni rekordní
26.03.2019 8:26
Globální emise oxidu uhličitého (CO2) související s energií loni stoup...
Hubbertova křivka a nejednoznačný postoj Američanů k energetickému boomu
26.03.2019 18:33
M. King Hubbert byl významným geologem, který po většinu své kariéry p...
NKÚ: Stát není schopen správně reagovat na změny ve společnosti
01.04.2019 10:51
Stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ...
Odcházející ministryně Nováková: Dohoda o jaderném bloku se stále posouvá kvůli složitosti problému
23.04.2019 12:10
Termín dohody o financování možného nového jaderného bloku v ČR se stá...

Váš názor
  •  
    01.05.2019 19:30

    Ceny a realizované projekty na energetických trzích lze srovnávat pouze v případě shodných podmínek, tzn. je možné srovnávat ceny na trzích typu "energy only market", které nejsou pokřiveny různými právními podmínkami a formami dotací pro OZE, kapacitními a jinými aukcemi apod. U těchto trhů by současně experimentů tohoto typu vůbec nebylo potřeba. Zákazníci by sami začali přesouvat výrobu do cenově výhodného období, pokud by jim to technologie, ekonomie a dlouhodobě stabilní legislativní prostředí umožňovalo. Letos o velikonocích mohli všichni spotřebitelé, sami nakupující na velkoobchodním trhu, v Německu vydělat spotřebou ve špičce až 83 EUR/MWh, v Česku pak až 25 EUR/MWh. Takové se o velikonoční pondělí objevily maximální záporné ceny na denním trhu. Četnost záporných cen se navíc stále zvyšuje, ekonomika realizace úsporných opatření v takovém prostředí je proto přinejmenším velmi sporná. Toto by si měl uvědomit každý čtenář výše uvedeného článku.
    BBR
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů