Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hubbertova křivka a nejednoznačný postoj Američanů k energetickému boomu

Hubbertova křivka a nejednoznačný postoj Američanů k energetickému boomu

26.03.2019 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

M. King Hubbert byl významným geologem, který po většinu své kariéry pracoval pro společnost Shell. V sedmdesátých letech se hodně mluvilo o „Hubbertově křivce“, o které hovořil ve své analýze z roku 1956. Ta s pozoruhodnou přesností předpověděla, že americká těžba ropy dosáhne svého vrcholu kolem roku 1970. Pokud ale někdo bral tuto křivku za bernou minci i nadále, musel si v posledních letech projít šokem, píše na stránkách The Conversable Economist ekonom Tim Taylor.

Následující graf porovnává vývoj americké těžby ropy s Hubbertovou křivkou v roku 1956. Křivka po dlouhou dobu poměrně přesně odpovídá reálnému vývoji, ovšem ten se od ní v posledních letech dramaticky odtrhl. Nyní Spojené státy dokonce těží více ropy než země jako Saúdská Arábie či Rusko.

1

Taylor tvrdí, že Američané mají k popsanému vývoji nejednoznačný postoj. Na jednu stranu rádi řídí auta a létají letadly a těžební sektor poskytuje zaměstnání řadě lidí. Na stranu druhou panují obavy z dopadu fosilních paliv na životní prostředí. Taylor v této souvislosti poukazuje na následující graf, který říká, jak se vyvíjí spotřeba energie na jednotku produktu v USA, EU a zemích OECD bez USA:

2

Vyšší energetickou náročnost americké ekonomiky Taylor vysvětluje částečně tím, že jde o rozsáhlou zemi, což sebou nese vyšší dopravní náklady. Svou roli ale hraje i fakt, že v Evropě jsou se spotřebou energií často spojeny vysoké daně, a to tuto spotřebu tlumí. Celkově pak ekonom hodnotí dopad boomu v americké energetice pozitivně. Poukazuje zejména na to, že snižuje obchodní deficity, vytváří pracovní místa a celkově zvyšuje ekonomickou aktivitu.

V neposlední řadě dochází spolu s těžbou ropy i k boomu v těžbě a používání zemního plynu. Ten nahrazuje uhlí, což přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého. Jak ukazuje následující graf, tyto emise jsou v USA „za poslední čtvrt století v podstatě beze změny“. V Evropě je situace podobná, emise naopak prudce rostou v zemích jako Čína a Indie:

3

Zdroj: The Conversable Economist

 

Čtěte více:

Ministryně Nováková: Nový jaderný zdroj by měl stavět ČEZ s garancí státu
04.02.2019 8:39
Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou...
Německo plánuje více plynu z USA, podpoří terminály na LNG
13.02.2019 8:31
Německo plánuje v budoucnost dovážet více zkapalněného zemního plynu z...
Stáhne francouzská vláda energetiku EDF z burzy? Akcie nejvýš za tři měsíce
13.02.2019 17:49
Stojaté vody akcií francouzské energetiky EDF dnes rozbouřila zpráva o...
Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Dukovanech
21.02.2019 11:01
Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvů...
Wojnar: V ČR bude za šest let chybět 3000 dobíječek pro auta
05.03.2019 16:25
V roce 2025 bude v Česku chybět zhruba 3000 dobíjecích stanic pro elek...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data