Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wren-Lewis: Minimální mzda ukazuje, jak (ne)spolehlivá věda je ekonomie

Wren-Lewis: Minimální mzda ukazuje, jak (ne)spolehlivá věda je ekonomie

15.05.2019 10:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Můžeme ekonomii vůbec považovat za vědu? Podle některých lidí je odpověď záporná a profesor ekonomie na Oxfordu Simon Wren-Lewis se domnívá, že dobrým testem je otázka minimální mzdy. Skutečná věda totiž disponuje dobrými teoriemi a je schopná je měnit v případě, že data začnou ukazovat na jejich slabosti. Jak je tomu v případě minimální mzdy?

„Základní ekonomická teorie říká, že pokud nastavíte mzdy nad jejich tržní úroveň, zaměstnanost klesne,“ píše Wren-Lewis na stránkách VoxEU. Dodává však, že řada studií ukazuje, že zaměstnanost na zavedení minimální mzdy nereaguje a podobně tomu je v případě, kdy se tato mzda zvedá. Celkový obrázek tedy není jasný a ukazuje na častý rys ekonomie a jiných sociálních věd: Studie nemusí přinášet jasné výsledky a je možno najít studie, které si svými závěry odporují.

Wren-Lewis se kloní k názoru, že mírné zvyšování minimální mzdy nemá na zaměstnanost skutečně žádný dopad. Ani zdaleka tu ale nepanuje shoda, což ukazují následující dva grafy. V prvním z nich vidíme odpovědi z průzkumu, který byl proveden mezi ekonomy, na následující otázku: Pokud se bude federální minimální mzda do roku 2020 zvyšovat na 15 dolarů za hodinu, zaměstnanost u lidí s nejnižšími mzdami bude výrazně nižší než v případě, kdyby se mzda nezvyšovala. Ve sloupcích jsou podíly odpovědí od jednoznačného souhlasu až po jednoznačný nesouhlas a „bez názoru“. Druhý graf váží odpovědi mírou přesvědčení dotazovaných:

001
 

Podle obou měřítek si je většina ekonomů ohledně dopadu minimální mzdy na zaměstnanost nejistá. Souhlasný i nesouhlasný postoj se zmíněným tvrzením pak zastává přibližně stejný počet ekonomů.

Nejednoznačně vyznívají i průzkumy prováděné ve Velké Británii, zatímco „většina německých ekonomů se staví proti minimální mzdě“. „Někteří ekonomové v této situaci učinili to, co by vědci dělat měli, a přišli s alternativními teoriemi. Ty se pokouší vysvětlit, proč minimální mzda nesnižuje nezaměstnanost,“ píše profesor. A poukazuje na skutečnost, že základní chybou by bylo „držet se teorií i přesto, že důkazy hovoří proti nim“. Té se podle jeho názoru nedopouští jen ekonomové, ale i zástupci jiných vědních disciplín. Druhou chybou je pak podlehnout vlivu ideologie tam, kde by měl dominovat čistě vědecký názor. V tomto ohledu „ekonomie není exaktní vědou“, uzavírá profesor.

Zdroj: VoxEU


 
 

Čtěte více:

Krugman: Vládne tu Donald J. Keynes
13.05.2019 6:48
„Těsně po ukončení voleb v roce 2016 jsem učinil špatnou ekonomickou p...
Politico: Utrácejte, nebo to za vás udělají populisté
13.05.2019 16:25
„Utrácejte, utrácejte, utrácejte, nebo to za vás nakonec udělají popul...
The Economist: Proč firmy neumí najímat lidi
14.05.2019 6:07
Možná nejstarším klišé z managementu je to, které říká, že „lidé jsou ...
Hůře už bylo, alespoň z cyklického hlediska
13.05.2019 17:49
Další vývoj ve světové ekonomice bude do značné míry záviset na Číně. ...

Váš názor
 •  
  15.05.2019 10:43

  Neskutecne hloupe, kdo plati tyhle niemandy? Samozrejme, ze nemá vyse minimalni mzdy vliv na zamestnanost. To jako před zvysenim mzdy zamestnavatel zamestnaval lidi, které nepotreboval a aby nemusel platit vic, tak nekoho propustil. V kapitalismu se nezamestnavaji ti, kteří nejsou potrebni.
  Inspektor Clouseau
  • to platí
   15.05.2019 11:49

   jen při malých pohybech. nastavení minimální mzdy u nás např. na 50 000 zaměstnanost zcela jistě ovlivní. A pokud jde o to nezaměstnávání nepotřebných - asi jste nikdy nepracoval ve velkých korporacích..nebo v neziskovkách
   waits
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board