Ve světě…
Fed sníží sazby příliš pozdě: CNBC poukazuje na analýzu banky , podle které nemusí recesi v USA zabránit ani to, pokud Fed v létě sníží sazby. Americké hospodářství totiž podle banky již nyní čelí vážným makroekonomickým rizikům, na která ukazují slabší data z trhu práce, nízká inflace a eskalující obchodní tenze. I červnové snížení sazeb by tak mohlo být již zpozdilým krokem. Trh přitom podle CNBC čeká, že snížení sazeb přijde v červenci, usuzuje tak na základě klesajících výnosů vládních obligací a slabosti akciového trhu.
radí investorům, aby drželi defenzivní pozice, globální ekonomika totiž podle banky nemíří do dalšího oživení, ale do stagnace. Je podle ní sice pochopitelné, že investoři jsou ohledně očekávaného snížení sazeb nadšeni, ovšem neměli by to se svým nadšením přehánět. Opatrní by měli být zejména vůči „drahým růstovým akciím“, u kterých panuje vyšší riziko, že jejich zisky nedosáhnou na očekávání trhu. Příčinou tohoto zklamání by měla být „velmi reálná makroekonomická rizika“.
Důvěry za vrcholem, recese na obzoru: Příliš optimisticky nevyznívá ani jedna z nových analýz investiční společnosti Schwab. Poukazuje na řadu varovných indikátorů a obsahuje i následující graf s vývojem spotřebitelské důvěry v USA a Evropě:

Schwab si všímá toho, že důvěra v obou ekonomikách má tendenci dosáhnout vrcholu těsně před příchodem recese. A aktuální vývoj naznačuje, že oba indikátory jsou (opět) za cyklickým vrcholem a vydaly se směrem dolů. Ekonomové společnosti dodávají, že mají stále větší obavy z toho, že obchodní tenze se začnou promítat do podnikatelské důvěry a následně do tvrdých ekonomických dat. Investorům ale stále doporučují neutrálním pozice na globálních akciích.
Podhodnocená samořídící budoucnost Tesly: se tento týden také věnovala akciím Tesly. Investoři u nich podle banky podhodnocují potenciál samořídících technologií. Tvrdí to pozorně sledovaný analytik Adam Jonas, podle kterého už firma není považována za růstovou společnost. Trh jí naopak začal vnímat jako „příběh restrukturalizace a finančních tenzí“. Varoval, že Tesle na záchranu nepřijde žádná společnost typu , či , jak se možná někteří domnívají.
Optimisticky ale vidí analytik pozici automobilky na trhu „skutečných elektromobilů“. Oblastí, které investoři vnímají příliš skepticky, je pak podle analytika více. Dominuje jim zmíněné autonomní řízení, dále jde o solární technologie, uchovávání energie, příležitosti v Číně, elektrické nákladní vozy a vládní podpora elektromobilů. Všechny tyto oblasti mají svou hodnotu a u samořídících technologií jí analytik odhaduje na 8,5 miliard dolarů. má cílovou cenu u Tesly nastavenou na 230 dolarech, takže autonomní byznys tvoří asi pětinu této částky.
Život v míru: Nový Global Peace Index 2019 ukazuje, že „globální mírumilovnost se v minulém roce v průměru mírně zlepšil“. Nejmírumilovnější zemí na světě je podle tohoto hodnocení stále Island, na vrchol žebříčku se dostal i Nový Zéland, Austrálie, Portugalsko a Dánsko. K nejmírumilovnějším zemím na světě patříme i my. Následující graf porovnává celkovou výši indexu mírumilovnosti pro hlavní světové regiony a ukazuje, jak se skóre v minulém roce změnilo (čím nižší hodnoty, tím lepší pozice):

Česká republika zemí neevropských podnikatelů: Eurostat tento týden porovnává evropské země podle podílu osob samostatně výdělečně činných na zaměstnanosti lidí ve věku 20 – 64 let. Data jsou rozdělena podle toho, zda jde o osoby narozené v dané zemi, narozené v jiné zemi EU a narozené mimo EU. V první skupině vede s více jak 30 % podílem Řecko. Ve druhé skupině je to s téměř 40 % podílem Polsko. A nejvíce OSVČ nenarozených v EU v poměru k celkové zaměstnanosti nalezneme v České republice (35 %). Nejnižší jsou naopak podíly v zemích jako Dánsko, Švédsko, či Německo.

… a u nás doma
Česko dluhovým Řeckem: Ihned.cz tvrdí, že „pokud se nezmění výběr daní a výdaje, Česko bude v budoucnu zadluženější, než je dnes Řecko“. Varuje před tím rozpočtová rada s tím, že „dluh veřejných financí by především kvůli stárnutí populace při zachování nynější situace dosáhl v roce 2069 až 222 procent hrubého domácího produktu.“ Jde o simulaci vývoje, který by nastal bez změn daňových a výdajových politik.
Portál ihned.cz připomíná, že veřejný dluh v poměru k HDP u nás aktuálně dosahuje 32,7 procenta a v rámci EU je jeden z nejnižších. Rada pak také uvedla, že nepříznivému vývoji by bylo možné zabránit zvýšením daní, posunutím věku odchodu do důchodu nebo snížením důchodů vzhledem k průměrné mzdě. Následující graf ukazuje scénáře dalšího vývoje míry zadlužení:

Jeden reaktor a pak menší zdroje: Ihned.cz přináší také rozhovor s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, fyzičkou a političkou Danou Drábovou. Ta navrhuje: Postavme jeden tisícimegawattový reaktor v Dukovanech a koukejme se po menších variantách. Technické požadavky na velikost reaktorů mohou být podle ní problémem pro Francouze a Jihokorejce, geopolitické zase pro Rusy či Číňany. A když se tendr nepodaří, čeká Česko nejspíš ve velkém výstavba plynových elektráren.
Japonci se podle Drábové „vrací pragmaticky k jádru, i když rozhodně žádní velcí fanoušci jádra nejsou“. Evropa podle ní „nikdy nezažila, že najednou proud není“. A „dosud žije z toho, jak se základní infrastruktura postavila během dvaceti třiceti let po válce. Evropa je nejen čím dál bohatší, ale také čím dál línější“. Drábová má podle svých slov „strach, že bez podobné rány v podobě dlouhodobějších energetických výpadků se Evropa vlastně hned tak nevzpamatuje“.