Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciový návrat desetiletí

Akciový návrat desetiletí

02.07.2019 17:42

Jaký je největší „akciový comeback“ posledních deseti let? Jinak řečeno, která akcie se za posledních deset let dokázala prudce propadnout a pak z hlubokého dna zvednout k výšinám? Tuto otázku si položila investiční společnost Bespoke a přišla s možná trochu překvapivou odpovědí. Jejím kandidátem je totiž jedna z největších a nejznámějších firem na trhu – Microsoft.

Celý příběh vypráví následující graf. Microsoft se mohutně účastnil vzniku internetové bubliny, aby se pak s řadou dalších firem jeho akcie prudce propadla, když bublina splaskla. Bespoke tvrdí, že firma pak byla investory dlouhé roky považována za něco, kam nemá cenu investovat. Mimo jiné proto, že zaspala nástup internetového vyhledávání a sociálních sítí. V grafu tak vidíme dlouhé období, kdy akcie stagnovala a o nějakém růstu nemohla být ani řeč. Zlom přišel až ve chvíli, kdy se Microsoftu podařilo chytit další důležitý trend a firma začala poskytovat cloudové služby, poskytovat „software jako službu“ (software as a service, SaaS).
0
Zdroj: Bespoke

Když se podíváme na to, jak prudce posílila cena akcie v posledních letech, nabízí se druhá otázka: Není tento „comeback“ další nafouknutou bublinou? Má odpověď se bude odvíjet od následující tabulky, která ukazuje hlavní finanční čísla Microsoftu z posledních let.
0
Zdroj: Morningstar

Tržby během posledních pěti let rostly v průměru o 7,2 % ročně. Microsoft pak v posledních 12 měsících vydělal na volném toku hotovosti (to, co mu zbyde po investicích) 33,6 miliard dolarů, v roce 2018 to bylo 32,2 miliard dolarů a v roce 2017 31,3 miliard dolarů. Pokud by firma neustále vydělávala oněch 33,6 miliard ročně, současná hodnota tohoto toku hotovosti by podle mých jednoduchých výpočtů dosáhla 365 miliard dolarů.

Kapitalizace se ale nyní pohybuje na 1,03 bilionu dolarů. I kdybychom odečetli desítky miliard dolarů (čisté) hotovosti v rozvaze firmy, je zřejmé, že trh čeká od firmy něco více, než stagnaci. Na ospravedlnění současné kapitalizace by volný tok hotovosti musel konkrétně růst dlouhodobě o 5,5 – 6 % ročně (v závislosti na tom, jakou část kapitalizace „pokryje“ ona nadbytečná hotovost v rozvaze). Konkrétní vývoj kapitalizaci „ospravedlňujícího“ toku hotovosti a tržeb (při konstatních maržích) v následujících deseti letech by tak musel vypadat následovně:
0

Tržby firmy rostly za posledních 5 let v průměru o více než 7 % ročně, provozní tok hotovosti o téměř 9 % a volný tok hotovosti o 5,6 %. Takže trh podle výše uvedeného nečeká žádnou revoluci tím, či oním směrem – na úrovni volného toku hotovosti v podstatě předpokládá, že věci půjdou dál nastaveným směrem. Možná to firma tak úplně nedokáže, ale o nějaké bublině bych tu i přes onen pozoruhodný růst ceny akcie nehovořil.

 

Čtěte více:

Jak si moderní technologičtí obři namlouvají starý energetický průmysl
20.03.2019 13:16
11. března začal v obrovském hotelu v Houstonu plném šéfů ropného a pl...
Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
22.04.2019 12:13
Co vlastně monopolizují společnosti, jako je Google? A musí být tento ...
Microsoft: Medaile patří cloudovým službám (komentář analytika)
25.04.2019 15:15
Kvartálním výsledkům Microsoftu (Investiční tipy) v podstatě není co v...
Microsoft dosáhl tržní kapitalizace 1 bilion dolarů a okusil post nejhodnotnější americké firmy
25.04.2019 15:25
Akcie Microsoftu v reakci na příznivé čtvrtletní výsledky hospodaření ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university