Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: S dolarem se děje pozoruhodná věc

MMF: S dolarem se děje pozoruhodná věc

30.07.2019 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

S americkou měnou se podle Mezinárodního měnového fondu stala podivná věc: Stodolarová bankovka se v celkovém počtu daných bankovek dostala před „všudypřítomnou“ dolarovou bankovku. Došlo k tomu poprvé v historii a nyní tak „nejhodnotnější bankovka Spojených států představuje i tu s nejvyšší cirkulací“. 

Následující graf z Finance & Development Magazine ukazuje konkrétní vývoj počtu jednotlivých druhů bankovek. Těch stodolarových je nyní podle MMF v oběhu více než dvojnásobek ve srovnání s obdobím před finanční krizí. Postupně se tak dostaly před populární dvacetidolarové a nakonec i jednodolarové bankovky, jejichž množství ovšem také soustavně roste. Nejméně je naopak dvoudolarovek a padesátidolarovek a jejich množství se snižuje mnohem nižším tempem:

001

MMF poukazuje na to, že k dispozici je stále více možností bezhotovostních plateb. „Proč Američané čím dál více touží po stodolarovkách v době, kdy se digitalizuje úplně všechno?“ ptá se fond. Odpověď je taková, že po těchto bankovkách netouží ani tak Američané, jako zbytek světa. Většina z nich je totiž držena v zahraničí, podle Federal Reserve Bank of Chicago téměř 80 % jejich počtu. U všech dolarových bankovek je to asi 60 %, zatímco v roce 1980 to bylo jen asi 30 %.

Správnější otázka tedy zní, co vede svět k touze po dolarových bankovkách. Možnou odpovědí může být geopolitická nestabilita. Tvrdí to ekonomka Fedu Ruth Judson. Dolar a dolarové bankovky mají podle ní statut bezpečného aktiva. Ve své studii z roku 2017 ukazuje, že mezinárodní poptávka po dolarech rostla v devadesátých letech a po přelomu tisíciletí, pak se stabilizovala a dokonce začala klesat s tím, jak se začaly používat eurové bankovky. Tento pokles trval až do roku 2008, kdy finanční krize opět přiživila poptávku po dolaru a dolarových bankovkách. 

Kenneth Rogoff z Harvard University k tomu ovšem dodává, že bankovky vyšších hodnot úzce souvisí s nezákonnými aktivitami. A zejména s daňovými úniky a snahou vyhnout se regulaci. „Za byty a domy ve všech významných městech světa se každý den platí s kufříky plnými hotovosti. A není to proto, že by se lidé báli krachu bank,“ tvrdí Rogoff. Poptávku po bankovkách pak podle něj zvyšuje i prostředí nízkých sazeb a inflace. Ty dolarové jsou pak stále populární proto, že tato měna je nadále dominantní rezervní měnou ve světě.

Zdroj: MMF


 

Čtěte více:

Pictet: Jaká je pravděpodobnost přímých intervencí na oslabení dolaru?
26.07.2019 6:05
Investiční společnost Pictet si všímá toho, že se současná americká vl...
Dillow: Náklady recese jsou vyšší, než se tvrdí. A její údajné přínosy pochybné
29.07.2019 6:05
Známý ekonomický portál Stumbling and Mumbling tvrdí, že „stále více d...
Bespoke: Jak to, že si Řekové půjčují levněji než Američané?
26.07.2019 13:20
Již v minulých týdnech se hned několik článků věnovalo tomu, že výnosy...

Váš názor
 • I N F L A C E
  30.07.2019 10:22

  __________________________________________________________________________ Tak to snad dá rozum, ne? __________________________________________________________________________ Kdybychom u nás nechali jako nejvyšší bankovku pětikilo (pamatuji, kdy tomu tak bylo a rodiče pamatují, že nejvyšší bankovkou byla stovka), kdybychom postupně nezavedli 1000, 2000 a 5000 pádivě inflační bankovky, tak to pětikilo je dnes také nejpoužívanější bankovkou (předčilo by kilo i dvoukilo i dříve papírove 10, 20 a 50 dnesMince). __________________________________________________________________________ V USA se rozhodli předstírat, že na dolaru žádná zásadní inflace není. Asi nečtou: __________________________________________________________________________ http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts __________________________________________________________________________ Ale jaká je realita? V 1933 bylo zlato za 20 dolarů za unci, v 1971 bylo zlato za 35 dolarů za unci. A dnes? 1400! To je docela fofr, ne? V jiných zemích by už dávno měli v oběhu 500, 1000, 2000 a 5000 bankovky. Ale v USA se rozhodli předstírat, že se dolar neznehodnocuje a demonstrují to tvrdošíjným trváním na max 100 USD bankovce. Přestože takové Švýcarsko má tisícovku. __________________________________________________________________________ Tak pak se nikdo nemůže divit, že kdo používá větší hotovost, musí to řešit kufrem stodolarovek. __________________________________________________________________________
  Hayek
  • Re: I N F L A C E
   30.07.2019 11:51

   Vyšší denominace je zbytečná, protože v USA nikdo kromě zločinců hotově nic neplatí. Platby nad sto dolarů v hotovosti probíhají pouze v kriminálních zemích, jako např. ČR a tam je tedy nutná vyšší denominace.
   Dannn
   • zločinec
    30.07.2019 12:46

    Jestli to je někdo zločinec, tak jsou to vlády a státy. Například USA: __________________________________________________________________________ - nelegitimní války, intervence a převraty __________________________________________________________________________ - internace občanů japonského původu do koncentráků (i těch, co v USA žili po generace a ani už neuměli japonsky __________________________________________________________________________ - všemožné manipulace s měnou (ZIRP, QE, ...) __________________________________________________________________________ - a v neposlední řadě znárodnění zlata v 1933 (a zákaz ho vlastnit platící až do 1971) __________________________________________________________________________ To jsou myslím VELMI DOBRÉ důvody pohlížet na vládu s krajní podezřívavostí. Dobré důvody snažit se, aby neměla přehled o majetku lidí.
    Hayek
   • ale ale
    30.07.2019 12:42

    Ale kdepak. Hotovost se tolik nepoužívá ne proto, že o to normální lidé nestojí, ale protože to stát silově omezuje. Je snad Švýcarsko kriminální zemí? Hotovost se hodně používá třeba i v Německu. __________________________________________________________________________ Ne každý je masochista a chce, aby státní moc, banka, atd... věděli co, kde, kdy a za kolik kupuje. __________________________________________________________________________ Navíc co nazýváte kriminální činností? Podle mne zločinem může být jen to, co někomu působí nějakou újmu. A ne to, co si za zločin vyhlásí generální tajemník KSČ, fýrer, císař, král, prezident, premiér, poslanec, eurobyrokrat, ... __________________________________________________________________________ Není zločinu bez oběti! __________________________________________________________________________ Když Lojza jde za prostitutkou, koupit si viagru, koupit si trávu, koupit si investiční zlaté mince (ano, jejich hlavní výhoda je, že NIKDO neví, že je máte - takže platit převodem je demence), tak má mnoho důvodů nezanechat stopu.
    Hayek
Aktuální komentáře
22.10.2021
5:58Výhled Fidelity na závěr roku: Po letním zpomalení přijde stagflace
21.10.2021
22:06IBM propadákem dne, S&P 500 na historickém maximu  
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  
10:12Petrus Advisers radí Monetě, aby přestala usilovat o revizi dohody s PPF. Má podle nich nulový přínos a brzdí růst akcií
9:50Švédský výrobce nákladních aut Volvo prudce zvýšil čtvrtletní zisk
9:33PayPal údajně jedná o převzetí internetové sociální sítě Pinterest
9:10Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
8:54Akcie China Evergrande se propadly o 14 procent a Tesla vykouzlila doposud nejlepší čtvrtletí, futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/21 Q1)
7:45Thule Group AB (09/21 Q3)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/21 Q2)
13:00American Express Co (09/21 Q3)
13:00Schlumberger NV (09/21 Q3)
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)