Výhled ekonomiky eurozóny vypadá ještě černěji. Dílčí důvěra v průmyslu klesá na nejnižší úrovně za šest let, což značí, že dopad nejistoty z obchodního napětí a brexitu se zhoršuje.
Průmysloví manažeři se více obávají o poptávku zákazníků a snížili výhled zaměstnanosti. Tento pokles stáhl celkovou míru sentimentu dolů na 101,7 bodu, tj. více, než ekonomové předpovídali, na nejslabší úroveň od začátku roku 2015. Výroba v celé eurozóně, a zejména v Německu, byla negativně ovlivněna koktejlem nejistoty z obchodního napětí mezi Čínou a USA a jednání o nadcházejícím odchodu Velké Británie z Evropské unie.
Evropská komise, která vydává každý měsíc zprávu o sentimentu, uvedla, že průmysloví manažeři byli „výrazně pesimističtější“ na všech frontách, včetně očekávané výroby, současné úrovně objednávek a zásob hotových výrobků.Důvěra v průmysl tak v září klesla na -8,8 b. proti srpnovým -5,8 b. po revizi. Služby, které byly doposud odolné, vykázaly v září mírné zlepšení důvěry na 9,5 b. ze srpnových 9,2 b. rovněž po revizi. Toto číslo ale pořád zůstává blízko svých nejnižších úrovní od poloviny roku 2015.
Poslední týdny poznamenala ještě větší nejistota z brexitu. Španělský úřadující premiér Ministr Pedro Sanchez řekl v rozhovoru pro Bloomberg News, že scénář bez dohody by byl pro hospodářský růst Španělska největší hrozbou.
Centrální banky reagovaly snížením úrokových sazeb a jinými opatřeními, zatímco mezinárodní organizace opakovaně varovaly, že protekcionismus poškozuje globální růst. OECD tento týden snížila výhled eurozóny a uvedla, že světová ekonomika letos poroste jen o 2,9 %.
"Výchozím bodem není mít recesi," řekla nadcházející prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde pro Bloomberg, když dostala dotaz na eurozónu. "Jak bylo řečeno, je to průměrný růst, který je v ohrožení kvůli v podstatě jednomu hlavnímu riziku, kterým je obchodní válka, kterou vidíme se rozvíjet nebo bublat, a nejistotě, kterou investorům přináší."
Zdroj: Bloomberg