Aktualizováno Prudké zpomalení ekonomického růstu na Slovensku způsobí, že vláda nebude schopna splnit vytyčený cíl dosáhnout vůbec poprvé vyrovnaného státního rozpočtu. Uvedl to dnes slovenský ministr financí Ladislav Kamenický. Slovenské ministerstvo financí dnes také prudce snížilo prognózy růstu hrubého domácího produktu na letošní i příští rok kvůli oslabujícímu výkonu v eurozóně a ochabujícímu zahraničnímu obchodu.
Růst slovenské ekonomiky by měl podle nové předpovědi letos zbrzdit na 2,4% ze 4,1% v roce 2018 a proti dříve očekávané expanzi o 3,5 %. Pokud se prognóza naplní, půjde o nejnižší růst hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska od roku 2013.
Zdroj: Reuters
Ministerstvo financí dnes uvedlo, že slabší vyhlídky obchodních partnerů utlumí do konce roku dynamiku slovenského trhu práce a tím i spotřebu domácností. V roce 2020 ekonomika dále sníží tempo růstu na 2,3 %, míra nezaměstnanosti bude stagnovat a zvyšování mezd přibrzdí. Rizikem vývoje zůstává brexit bez dohody a výraznější zpomalení v eurozóně, dodal úřad.
Šéf resortu Kamenický již dříve varoval, že cíl vyrovnaného rozpočtu je ohrožen zpomalujícím růstem, a dnes tyto obavy potvrdil. Rozpočet pro letošní rok byl založen na předpokladu růstu přes 4 % a vláda chtěla udržet vyrovnané hospodaření i v letech 2020 a 2021.
Ministr odmítl odhadnout výši možných schodků v letošním a příštím roce, dokud nebudou známy nové prognózy daňových příjmů, které mají být předloženy příští týden.
V příštím roce hospodaření Slovenska poznamená takzvaný sociální balíček v celkové hodnotě několika set milionů eur, který necelý půl rok před parlamentními volbami prosadily ve sněmovně vládní strany. Opatření zahrnují snížení sazby daně z příjmů pro malé firmy a živnostníky, nižší sazbu daně z přidané hodnoty na další potraviny, dále zvýšení částky, z níž fyzické osoby neplatí daň z příjmů, jakož i výrazné navýšení rodičovského příspěvku.
Mezinárodní instituce i nezávislá slovenská rozpočtová rada již dříve upozornily, že koaliční kabinet své rozpočtové cíle letos nenaplní. Rozpočtová rada to zdůvodnila hlavně špatným odhadem nedaňových příjmů, mezi které patří například výnos z dividend.
Zdroj: Reuters, ČTK