Aktualizováno Průzkum ISM z amerického výrobního sektoru jednoznačně zklamal. Jisté varování nám už včera poskytla data z oblasti Chicaga, ale i tak realita v negativním smyslu překonává očekávání. Pokles na 47,8 bodu ze srpnových 49,1 pak kontrastuje s konsensuálním odhadem nastaveným na 50,0 bodu.
Dobře nevypadají dílčí indexy, které naznačují pokračující útlum nových objednávek, další pokles zaměstnanosti i propad exportních zakázek. Slovní odpovědi firem pak naznačují rostoucí pesimismus, který zřejmě můžeme postupně očekávat i v tvrdých datech. Potravinářský průmysl je pod tlakem cel, neboť pro řadu surovin nemá alternativu k čínským dodávkám. Strojírenské firmy hlásí slábnoucí poptávku po některých produktech a plnící se sklady prodejců. Výrobci gumy a plastů už kvůli poklesu objednávek přistoupili k propouštění. Producenti elektrických výrobků a součástek pak hovoří o slábnoucí ekonomice a zmatku v sektoru, který způsobila cla.
Zářijový report ISM je jeden z těch, kvůli kterým můžeme přestat pochybovat, zda cla mají nějaký dopad, či nikoli. Signály chodily v minulých měsících nejprve opatrně, ale poslední dva reporty už poměrně jasně spojují problémy s cly a útlum aktivity. Vzhledem k tomu, že nečekáme v nejbližší době urovnání obchodních sporů, je pravděpodobné, že problémy přetrvají a čím dál více se začnou promítat i do tvrdých čísel z ekonomiky.
Hlavní otázkou, která automaticky investorům přijde na mysl, je, co na to Fed. Na trzích stále jasně převažuje názor, že letos dojde k jednomu snížení úrokových sazeb. Trochu se ale zvedla šance na dvojnásobné snížení a urychlení celé akce, tj. že by mohly sazby klesnout už v říjnu. Celkově posun názorů zatím není výrazný a může ještě doznívat. Pokud by v pátek měl zklamat i trh práce, sázky na agresivnější podporu z Fedu určitě narostou víc.
