Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura

Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura

22.10.2019 5:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Po letech slušného růstu se letos dostavuje prudké zpomalení celého globálního hospodářství, mezinárodní obchod stagnuje. Hlavní ekonomka OECD Laurence Boone na stránkách VoxEU tvrdí, že u monetární politiky se hovoří o jejím omezeném stimulačním potenciálu, větší prostor by měla dostat politika fiskální a také strukturální reformy. K fiskální stimulaci by mohlo dojít zejména v eurozóně. Pokud by zde byl proveden „ten správný druh veřejných investic zaměřených na infrastrukturu, vzdělání či klimatické změny, došlo by jak ke stimulaci, tak k podpoře dlouhodobého a udržitelného rozvoje“, tvrdí ekonomka a její kolega Marco Buti.

Poslední indikátory naznačují, že zpomalení ve světové ekonomice pokračuje, doléhá na ni rostoucí nejistota daná zejména tenzemi mezi Spojenými státy a Čínou, geopolitickým vývojem na Blízkém východě a situací kolem brexitu. Pokud by se spojil negativní vývoj v těchto oblastech, mohlo by to mít na hospodářství znatelný dopad. 

Evropu navíc tíží pokles potenciálního růstu, který začal už po roce 2000. Ten vyvolává obavy z dlouhodobé stagnace, která se ale může týkat i Spojených států. Po poslední recesi pak podle ekonomky hraje významnou roli také pomalejší rozšiřování nových technologií a jejich adopce firmami. K tomu se přidávají demografické změny a snížená chuť na reformy. 

Soubor těchto faktorů „volá po revizi obecně uplatňované politiky“. Další monetární akomodace stačit nebude. Nominální tempo růstu se přitom v řadě zemí pohybuje nad výší sazeb u vládního dluhu a podle ekonomky se dá očekávat, že tomu tak bude ještě řadu let. Tento stav tak otevírá prostor pro zvýšení veřejných investic. Strukturální reformy by se měly zaměřit na zvyšování produktivity. 

Fiskální intervence jsou podle ekonomky efektivnější v prostředí nízkých inflačních tlaků. Monetární politika by tu fiskální pak mohla podporovat tak dlouho, jak dlouho se bude inflace držet pod cílem centrálních bank. Eurozóna jako celek tak má pro fiskální uvolnění prostor, i když situace se v jednotlivých zemích liší. Nyní se ale očekává, že fiskální politika bude v následujících dvou letech působit zhruba neutrálně. Uvolnění na této straně by pomohlo i reformám, protože ty se obecně provádí jednodušeji v prostředí, kdy se ekonomice dostává podpory, a ne v době, kdy se propadá do útlumu. 

Boone se domnívá, že ekonomice nyní hrozí posun do parciální rovnováhy, kde se sníží růstová očekávání, zaměstnanost a poklesnou inflační očekávání. To by mohlo roztočit negativní spirálu a to je nezbytné zvažovat při hodnocení negativ a přínosů možné stimulace. O fiskálním uvolnění by se tak mělo uvažovat jako o nástroji managementu rizika a jednat preventivně. Podle ekonomky se dá počítat s vysokými fiskálními multiplikátory a „jen mírným dopadem na vývoj dluhu“. 

Ekonomka v neposlední řadě tvrdí, že země jako Německo nutně potřebují větší investice. A po celé EU „téměř polovinu firem ve svých investicích brzdí neadekvátní infrastruktura a nedostatečný přístup k digitální infrastruktuře“. Vysokorychlostní sítě jsou přitom páteří moderních ekonomik a základem pro inovace firem a jejich rozvoj. K tomu je podle ní zapotřebí investic do zdravotní péče a vzdělání a také do zelených technologií a posunu směrem k uhlíkové neutralitě a větší udržitelnosti. 

Boone ve své úvaze mimo jiné prezentuje následující graf, kterým podporuje své tvrzení o tom, jak velkou brzdu představuje pro evropské společnosti zaostalá infrastruktura. Podle obrázku je digitální a dopravní infrastruktura nejmenším problémem pro společnosti v Maďarsku, Estonsku a Nizozemí, naopak největší na Slovensku, v Lotyšsku a Itálii. Moc pozitivní není situace ani v Německu, Česká republika se spolu s Polskem, Belgií a Španělskem pohybuje blízko průměru celé EU:

001

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
18.10.2019 17:44
V roce 1980 přerušili Američané dlouhou šňůru olympijských vítězství r...
Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
20.10.2019 13:14
Změna klimatu je pravděpodobně jednou z největších výzev, které čelí v...
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
21.10.2019 8:31
Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářstv...
Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
21.10.2019 9:15
Tak ani po víkendu nemáme jasno a tento týden bude opět ústředním hyba...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení